İnsanlarla melekler arasındaki üstünlük derecesi nedir?

İnsanlarla melekler arasındaki üstünlük derecesi nedir?

Insan neden melekten üstündür ? Ya da insan melekten üstün müdür?

Insanlar meleklerden üstündür…
Bunun nedeni ise ; peygamberlerin , halifelerin ve büyük islam alimlerinin insan olmalarıdır.
Melekler sadece Allah’a a kulluk etmek ve hizmet etmek için yaratılmışlardır.
Melekler arasında da derece farkı vardır ancak , insanlar gibi peygamber olamazlar.

Melekler koşulsuz şartsız iade eder, insanlar ise akıl ederek, düşünerek inanır ve yapar. Bu yüzden insan melek mertebesini aşabilmr şansına sahip bir canlıdır.

İnsanlar dört büyük melek (Azrail,İsrafil,Mikail,Cebrail) dışındaki diğer meleklerden üstündür.

Aslında bilindiği üzere insanlar meleklerden üstündür. Ama bilinen 4 büyük melekler haricinde diyebiliriz.Bunlar ise Cebrail,Azrail,Mikail,İsrafil olarak bilinir.Melekler ise peygamber olamazlar.

Bütün bunlar insan cinsinin melek cinsinden üstün olduğunu ortaya koymaktadır.Cebrail,Azrail,Mikail,İsrafil olarak bilinmektedir.

İnsa n melekten daha üstün bir varlıktır. Bunun en büyük nedeni de akıl sır. İnsan düşünür. Aklını kullanır ve o kararına göre kulluk eder. Melekler de bu durum yoktur. Koşulsuz şartsız Allah a teslim olurlar.

İnsanlar tüm canlılardan üstündür buna meleklerde dahil ama bazı kaynaklar cebrail,azrail, mikail ,israfil haricinden insanlar meleklerden üstündür diye bilinmekte.

İnsanlar tabi ki de meleklerden üstün değildir. Melekler bizleri iyiye yönlendirmekle ve yaptığımız her şeyi kayıt altına almak ile görevlidir.

İnsanların meleklerden űstun olması duruma gore degisir.İnsan-ı kamil metebesindeki zatlar;Basta Resulullah S.A.V efendimiz olmak uzere tum nebi be resuller,gavslar,kutuplar buyuk velileri sayabiliriz.

İnsanların iradesi vardır ama meleklerin iradesi yoktur. Yani insan doğruyu da yanlışı da seçebilir ama melek sadece Allah ne derse onu yapar.