İnsanoğlunun hep daha fazlasını istemesi, elindeki ile yetinememesi neden ileri gelmektedir?

İnsanoğlu hep daha fazlasını ister. Elinde var olanla yetinmeyi bilmez. Bunun sebebi doyumsuzluk mudur? İnsan neden bu denli aç gözlü ve hırslıdır sizce?

Çünkü insanoğlu aç gözlü ve her şeyin daha üstü daha iyisi olsun diye özeniyorr bence o yüzden böyle.

Ac gozlulugunden kaynaklanmaktadır . Sürekli ıster ve hıc elındekıne sukretmez daha fazlasına göz dıker boyle ınsanlar coktur.

İnsanoğlu doğrudur elindekiyle yetinmez hep gözü disardadir, aç gözlüler gibi hep bana hep bana . Bencil yaratılmıştır sonradan paylaşmayı öğrenmiş kimisi . Kimisi de daha bir bencil olmuştur. Nankör insan derim öyle kişilere. Elindekini ancak kaybettiğinde anlar değerini. Bu böyledir hep. Varken bilinmez . Yok olduğunda bilinir ama iş işten çoktan geçmiştir.

Bu sanıyorum ki doğamızdaki baş edilemez aç gözlülük duygusundan ileri gelmektedir. Bazı şeylerin bilincinde olsak dahi dünyanın güzelliklerine kanıyoruz.

Çünkü insanoğlu nankordur naparsan yap naparsan al insanogluna yaranamazsin elindekilerin kiymetini bilmediği için elindekilerden fazlasini ister

Elindekinin daha iyisini ister. Yoksa olmayanın var olmasını, varolanın belirli müddetten sonra daha iyisinin olmasını istiyor. Bu da nefsinden kaynaklı bir durum. İnsanoğlu işte.

İnsanoğlu doyumsuzdur. Hep daha fazlası olsun, hep daha iyisi olsun ister. Önceden nadiren bu davranışı görüyorduk ama şu an millet o kadar özentici olmuş ki kim ne yaparsa onu yapıyor.

Boşuna dememişler insanın gözünü toprak doldurur insan kiskanc ve hırslı bir varlıktır her zaman başkalarında olanları ve hatta daha fazlasını isteyebilir

İnsan oğlunun gözü doymaz daha fazla alarak mutlu olacağını sanıyor

Aç gözlulukten :roll_eyes:önce insanın gözünü doyurmak lazım

İnsanoğlu ne yazık ki elindekilerin kıymetini bilemiyor. Halbuki, geriye dönüp baksa, şuan sahip olduğu şeyleri geçmişinde ne kadar çok istediğini fark edecek. Azıcık elimizdekilerin kıymetini bilsek, belki de istemekten bir an olsun kurtulacağız.

Biz insanlar aç gözlüyüz ve doymak bilmeyiz. Nefsimizi terbiye edemediğimiz için aza kanaat edemiyoruz. Bu sebeple hep daha fazlasını istiyoruz. Adımız Müslüman ancak, Müslümanlığın esamesi yok yaşantımızda. Bundan dolayıdır ki, fesatız, kıskancız, aç gözlüyüz, kimseyi çekemiyoruz, her şey bizim olsun istiyoruz, egoist yani benciliz. Halbuki İslamiyet’te bunlar yoktur, açgözlülük, fesatlık, bencillik, hep bencilik yoktur. Nefsimizi terbiye edebilirsek ve içimizde Allah korkusu olursa dünya malını bırakırız.

insanoğlu kazandıkca daha cok kazanmak ister kazanmakdan başka birşeyi görmez gözü o yüzden böyledir

bunu sebebi aç gözlülüktür durumu iyi hali vakti yerinde insanlara bir bakın hepsi daha fazla mal mülk peşindedirler bazen yoksulun malına bile göz dikerler

Ac gözlü olduğu için Bide hırs yaptımi suda olsun buda olsun diye hep fazlasını ister kimseyi düşünmez olur