İrade terbiyesi nasıl yapılır?

İrade terbiyesi nasıl yapılır?

en iyi irade terbiyesi olarak oruç tutmayı tavsiye ederim. Gerçekten her anlamda vücudu, zihni terbiye ediyor.
Ben borçlarım dışında da oruç tutmaya çalışıyorum sırf bu yüzden herkese de tavsiye ederim.

İrade , dürtülerle değilde akıl ile hareket etmek demektir.Hem dinen hemde dünyevi ihtiyaçları kapsayan geniş bir alandır irade dediğimiz durum.
İrade terbiyesinde önemli olan insanın Allah karşısında sınırını bilmesi ve koyulan yasaklara riayet etmesidir.İnanç çoğu şeyi yanlış yapmamızı engeller.Bu dini yönüdür iradenin terbiyesinde.
Bir diğer konuda insanın kendisine amaçlar koymasıdır.Erken uyanmak, aşırı derecede yemek yememek , bize zarar verici birtakım şeyler kullanmamak (alkol,sigara,madde kullanımı gibi)birşeylerle meşgul olmak gibi şeyler iradeyi terbiye etmektir.

İrade terbiyesi, Allah insan oğluna akıl ve irade vermiştir. İrade akıl ile terbiye edilir.Akılda okuyarak, eğitimle bilinçlenerek, öğrenerek bilinçlenir.
Örneğin çok sevdiğimiz bir yiyeceğin bize zararlı olduğunu öğrenir bilirsek irademize hakim olabiliriz.

İrade terbiyesi sizim egitim ve dinizi bilmekdir kendinizi terbiye edersiniz.

İrade terbiyesi kişinin kendisini ufak cezalandırmalarla gelişebilir. Kendisini disipline etmek için insanlar çaba göstermelilerdir.

Bu tam benim konum: önce vücudundaki ahlaki terbiyesizlikleri keşfediyorsun sonra onları bir kağıda yazıyorsun ilk baştakinden başla teker teker mücadele vererek onarıyorsun tamir ediyorsun bu kadar nefsi olarak mücadele vermek seni yükseltir yüksek ahlaklı biri olursun Allah’ın rızasını kazanırsın, beni dinle boş değil söylediklerim.

İstekli olup belirli bir işi yapabilme gücünü belirtmek için yapılabilir bildiğim kadarı ile

Kendi içimize çekilmekten daha iyi hiçbir şey yoktur, ya kendi başımıza ya da yardıma asil düşünceleri çağırarak yanılsamalardan yavaş yavaş kurtulabiliriz. diğerlerinin standartlarına göre şeyleri yargılamak yerine onlara kendi gözlerimizle bakmayı öğrenmeli, bunun dışında zevklerimizi ve izlenimlerimizi kamuoyuna göre değerlendirme alışkanlığından kurtulmalıyız.Terbiyenin en makbul olanı, kendi kendimizi terbiye etmektir.

güzel yazmışsınız dikkate alacağım.

Hedefleri doğrultusunda ilerleyen ve guzel ve temiz ahlaka sahip kişilere söylenen bir sozdur

İrade terbiyesi Allah’ın yasakladığı şeylerden uzak durarak yapılır. İnsan güzel bir ahlaka sahip olmak ister ve iradesini kuvvetlendirir. Şeytandan uzak nefsimizi koruyarak mücadele ederek allah’ın yardımıyla irademizi terbiye edebiliriz

Disiplini önceden kabul etmemiz, inandığımız ve bildiğimiz şeyi verir. Teslim edilmeyen bir pivot, kişinin hedeflerini belirsiz hale getirebilir ve kararlılığını zayıflatabilir. Gözü bağlı bir kişi ne kadar süre seyahat edebilir? Yaşamında inançlarından anlam ve amaç edinen kişi, hayatını sadece insani istek ve arzularını tatmin ederek yaşamayacaktır. İnsan ihtiyaçlarının amaç olmadığını, köleliğin araçları olduğunu bilir. Disiplin, duygu ve arzuları görmezden gelmek veya yok etmekle ilgili değil, onları yönetmek ve beklentiler oluşturmakla ilgilidir. Daha az uyumak, daha az yemek ve daha az konuşmak bizi ana hedefe ulaştıran ve bizi bir noktada fiziksel bağımlılıktan kurtaracak temel davranışlardır. Eski insanların özlü anlatımıyla ellerini, dillerini ve bellerini kontrol edenler kendilerini suçtan koruyabilirler.

Dinen oruç tutmak başta olmakla beraber, disiplinli olmak gerektiğinde karşı koymak ihtiyaçlara gerekiyor böylece disiplinli iradeli olabiliriz.

Minimalist yaşamak bence güzel bir terbiye olur.

İnsanların beyni net şeyleri ister. Bir işi yaparken tereddüt içinde olunmaması, net olunması gerekmektedir. Net olunduğu takdir de üstesinden gelebiliyoruz.

İnsan kendini zorlayarak ve bazı şeylerden vazgeçerek iradesini terbiye etmiş olur.