İş yerinde takdir görmemek başarısızlık belirtisi midir?

İş yerinde takdir görmemek başarısızlık belirtisi midir?

Sadece başarısızlık olarak değerlendirmek doğru olmaz bazen bu durum kıskançlıktan da olabilir.

Iş yerinde kişilerin takdir görmemek sadece başarısızlık sebebi değildir. Onunla beraber kişi kendi içine kapanır işe gitmek istemez, sıkıntı ve stres yaşar iş yerinde takdir gören arkadaşlarını kıskanır.

İş yerinde takdir görmemek başarısızlık belirtisi değildir ama kişinin yalaka biri olmadığının göstergesi olabilir. Başarılı olduğunuzu anlamak için takdir görmeniz şart değildir. Kimse işinde başarısız olan bir insanı kendi bünyesi altında çalıştırmak istemez. Yani başarısız olsanız zaten işten çıkarılmış olurdunuz.

tabiki de en önce işimizi ne kadar iyi yaptığımız önemli eğer işimizde çok iyiysek taktire şağen biri olmasak bile el üstünde tutulur ve saygı görürüz derler ya bir insanı kırk yıl sırtında taşı el üstündesin ama bir gün taşıma senden kötüsü yoktur el alem işi hep böyledir…

Sen işinde başarılı olduğunu düşünüyorsan takdir görmüyorsan bu yetkili kişinin seni görmezden geldiğinin göstergesidir. Sürekli eleştiri alıyorsan da demekki işinde pek de iyi değilsin. Takdir görmemek birde yalaka olmadığının göstergesidir ki yalaka olmamak daha doğrudur. Gerçi hep yalakalar sivrilir iyi işleri o kapar ama olsun. Doğru yol seninki dir.

Değildir , takdir görüyorsan artık orası gerçek manada sana ait olan bir yerdir, takdir duygusu gelişmemiştir iş sektöründe yönetici kısmında genel itibari ile. Yağcı, yalaka ve tarlasını yağmurun olduğu yere götürenlerin olduğu yerde dimdik duranlara selam olsun.

Yok bazen kıskandıkları içindir. İlla başarısızlıktandır diye bir şey yok. Sebep bu da olabilir

Bence iş yerinde takdir görmemek başarısızlık belirtisi değildir başarılı insanlar her zaman takdir görmezler bazen kıskanılırlar ve görmezden gelinirler yani bu yüzden takdir edilmeyebilirler ve takdir edilmemek başarısızlık olarak algılanmamalıdır.

Takdir görmemek başarısızlık belirtisi olacağını düşünmüyorum. Kurumun çalışanlarını desteklemediği ya da mobing gibi olayların da olabileceğini düşündürttü.

En kötüsü de dil cimriliği takdir edin ne olacak sanki. Başarısızlığa neden olan şeylerden biridir.

Başarısızlıktan daha çok bu durum kişinin umursamaz tavırlarından da kaynaklanabilmektedir.İşine gereken önemi göstermemesi etkili olabiliyor.

Kişiyle alakalı kıskanç birisi kimseyi tebrik etmez misal ama kıskanç olmayan eder.

bence başarısızlık değildir sen eğer elinden gelenin en iyisini yapıyorsan başkalarının takdirine ya da beğenisine ihtiyaç duymamalısın yani insan kendini bilse yeterli

Kesinlikle getirir. Çünkü her insan her ne olursa olsun iyide olsa kötüde olsa yaptığı bir şeyden güzel bir karşılık, bi tebrik, bi övgü bekler ve her insanda bunu hak eder. Ama olumsuz bir geri dönüş psikolojik olarak moralman insanı yorup üzeceği için bu onun ilgilendiği, yaptığı işede yansır ve olumsuz yönde etkiler.

Yaptığımız işlerden taktir görmemek başlarda çok önemli olmaz ancak zaman geçtikçe insanın bünyesi bu takdire ihtiyaç duyar. İşini iyi yapan biri etrafı tarafından fark edilmeyince bir süre sonra işini doğru dürüst yapmamaya başlar. Bu da başarısızlık getirir. Ancak bu kişiden kişiye değişir. Yaptığımız işleri taktir için yapmamak o işten bir karşılık aldığımızı unutmamalıyız.

Taktir görmemek başarısızlık sebebi değildir.İşini güzel yaptığın halde taktir görmüyorsan ya kıskanılıyorsundur ya da insanlar senden çıkar sağlayamıyordur.

Başarısızlık değil, patronunu,şefini,müdürünü her gün iltifat etmiyorsundur,yıkayıp yağlamıyorsundur.Eksiklerini arayıp bulamadıkları için daha bu garibanın nasıl etinden sütünden faydalanırız diye düşünüyorlardır.İltifat etmiyorlarsa kurumdaki birkaç insanında iş yükünü vicdan azabı yapıp çek diye yapan iğrenç insanlardan oluşur genelde iş ortamları.Yaptığın işten ötürü hizmet alan taraf hediyeler verip sürekli iltifatlar ediyorsa yandın her gün anlamsız kavgaların ceviz için doldurmayacak kavgaların baş oyuncusu yaparlar seni.Malesef ülkedeki çoğu insan gerçekten kötü niyetli.Onların kişisel işlerini yapmayıp, kişisel çıkarlarına hizmet etmediğin için tembel olmadığın için sistematik mobing uygularlar.Bu tarz başıboş iş ortamları yüzünden ülkedeki kalitesizlik,verimsizlik ,işini savsaklama,sorumlu olduğun işi başkasına atma gibi tembellik her geçen gün artıyor.Kısacası iş ahlağı ve iş etiği olmayan yerlerde çalışmak çok zor.Üzerine alınma, bu gözler kaç senelik dostların aynı iş yerinde birbirlerinin kuyusunu kazdığını gördü.20 senelik dostunu işe almışsın her gün arkandan çalışanlara konuştuğunu gördü.İşyerlerinden insan ilişkilerine dair hiçbir şey beklememeyi ilk sigortalı işime girdiğimde öğrendim ,acı bir deneyimdi.Bazen hasta olduğunda ortamda bırak doktoru, acil yardım kiti,acil yardım kutusu bile bulamadık.Bu yerler çok kurumsal düzenli denetime giren adı bilinen yerler.Boşver ne bekliyorsun ki?İş yerindeki masa,koltuk,sandalye,duvar,yaptığın işin malzemeleri çok iyi bir dost.

Dolaylı yoldan başarısızlık nedenidir. Çünkü iş ile alakalı olan motivasyonunu kaybedebilir kişi. Ayrıca kişiyi biraz daha karanlık yöne de itebilir. Ancak amaç asla takdir görmek olmamalı bence.

İnsan çalıştığı yerde işini layıkıyla yerine getiriyor, her şeye koşup herkese yardımı dokunuyorsa ister istemez bir takdir görmek ister. Ama bu olmayınca demek değildir ki başarısız biri. İnsan kendinin ne kadar başarılı,çalışkan ve azimli olduğunu biliyorsa kendini üzmeyip takdir görülmemesini sorun etmemelidir. Bazı insanlarda vardır ki işini sadece yapmış olmak için yapan, gereken özeni vermeyip baştan savma işler yapan insanlar takdir görmezler. Aksine patron ve birçok kişi tarafından göze batabilir.