İşçi nedir? Nerelerde görev yapar? Hakları nelerdir?

İşçi nedir?Nerelerde görev yapar?Hakları nelerdir?

İşçi Çalışan anlamına gelir asgari ücretle calısırlar tabı bu ülkemizde ne kadar doğru şekilde yapılıyor tartısılır bence gunde 11 saatten fazla calısmamaları gerekıyor sözde ama bugun baktıgımızda 15 saat calısan bıle var.

İşçi asgari ücret alan çoğu yerin en alt kademelerinde yer alanlardır.

İşçi inşaatlarda çalışan ve asgari ücret ile geçinen bir meslek grubudur.Ancak ülkemizde işçilerimizi çok hor görmekteyiz böyle yapmamalı, onlara gerekli özeni ve dikkati göstermeliyiz.

işçi alt kademe çalışandır , asgari ücret alır ama hakları saymakla bitmez …
işçiler eziktir veya ezilir kavramını kafanızdan öncelikle silmenizi öneririm …
çoğu işci bugün en büyük lider fabrikaların sahibi bu gerçeği de unutmamanız dileği ile…

işçi bir mevki çeşididir bu mevki insanlar çalışacakları konu üzerinde bir bilgi bir eğitimleri yoktur o yüzden alt sınıf olarakta görülmektedirler.

Üretim bantlarında görev yapan yada hizmet sektöründe faal işlerde çalışan personeldir.

İş olan her yerde işçi vardır. İşçi, işi yapan kişiye denir. Aslında çalışan herkes işçidir.

Fabrika,tarım ve benzeri yerlerde çalışan kişilerin bir ücret karşılığında çalışmasıdır.Yani bir iş yerinde çalışanlar gibi.

İşçi bölüm olarak ayrılır statüsü olarak kamu işçisi normal işçi olarak ayrılır işi yapan kişiye birazda hor görülmeye daha çok alt kademede çalışan insanlara deniliyor ama gerçekten öyle değildir en emek verilen meslek işçiliktir

İşçi kamu sektöründe görevli personele verilen , unvandır memurun işleri dışında her türlü işte çalışırlar . Görev alırlar kanunları işci kanuna göre düzenlenir.

İşçiler günde 8 saat çalışır 3 saat mesaiye kalabilirler haftada Max 40 saat çalışma saatleri vardır İSG işçi hakları mevcuttur genel olarak bir görevleri yoktur ne denilirse onu yaparlar

İşçiyi anlatırken bile şuan üzülüyorum gerçekten . Ülkemizde işçilerin hakkını öyle bir yiyorlar ki gerçekten içimiz acıyor. Adamları köle gibi çalıştırıyorlar ama hakkına gelince asla hakkını vermiyorlar. Ülkemizde işçilerin ne bayram parasını ne tatil parasını ne çalıştığının emeğini vermektedir . Ülkemiz biraz işçi haklarına önem vermeli diye düşünüyorum. Haklarını yememeli diye düşünmekteyim .

İşçi toplumdaki kendi alanında çalışan en düşük segment mavi yakalıdır. En büyük emeği sarf eden ve en az kazanan kesimdir. İşçiye aynı zamanda emekçi de denmektedir. Hemen hemen hiç bir işçi kendi görev tanımı ile sınırlı olan işlerin sınırlarının içerisinde kalamaz. Madenciler, fabrika çalışanları ve inşaat çalışanları işçilere örnektir. Elleri yüzleri genellikle kirli olur, emek verdikleri işlerin izleri vardır vücutlarında. Genelde toplu taşıma kullanırlar, maalesef el bebek gül bebek takılanlar işçilerden uzak durmaya çalışır, bir de burdan darbe yerler. Hakları da her çalışanla aynıdır, ne eksik ne fazla ancak haklarını arama konusunda işten atılma ve yeni iş bulamama korkusundan dolayı ısrarcı olamazlar. Güçsüz kişilerin birleşerek güçlü olacağı fikri sendika anlayışını doğurur, patron sendika üyelerini çalıştırmıyorum derse olay biter.

işçiler genellikle asgari ücretle çalıştırılmaktadırlar.Meslek grubunda en alt kıdeme olarak göözükürler.İşçilerin bir görevi genellikle yoktur.verilen görevleri yaparlar çünkü işten atılma korkusu yaşarlar.

İşçi, bir iş yerinde alt statüsünde çalışan kişilere denir, genellikle asgari ücrete tabii tutulur.