İskandinav Mitolojisinin Yırtıcı Kurdu: Fenrir

İskandinav Mitolojisinde geçen önemli bir Figür olarak bilinen Fenrir; vahşi ve barbar bir kurt yani canavar olarak nitelendirilir. İskandinav dillerinde bataklıkta yaşayan anlamına gelmektedir. Hristiyanlık’tan önceki Kuzey Avrupa Mitolojilerinde önemli bir varlık olup çok sayıda yazıtta ve eserde geçmektedir. Fenrir; aslında Dişi bir dev olan Jormungand ile Tanrı Loki’nin üç çocuğundan biridir. Hel ve Jormungand’ın da kardeşidir.
">

İskandinav Mitolojisinde canavar olan bu kardeşler tanrılar için bile tehlikeliymiş. Fenrir; gece vakti Angrboda’da bulunan ilk evinden Asgard’a bu yüzden getirilmiştir. Bu kardeşlerden Jormungad; okyanusa, Hel ise yer altı dünyası Niflheim'e gönderilmişti. Ragnarök zamanına değin Ölüler dünyasını Hel yönetecekti. Fenrir o kadar güçlüydü ki Laeding ve Dromi adındaki zincir demirleri kırıp koparmıştı. Sonunda cücelerin yaptığı Gleipnir adındaki büyülü bir zincirle bağlanarak zapt edilecektir. Ragnorök Savaşı sırasında her ne kadar hakkındaki kehaneti gerçekleştirmiş ise de Odin’in oğlu Vildar onu savaş sırasında öldürmeyi başarmıştır. Fenrir hakkındaki en güçlü kaynaklar Manzum Edda ile Snorri Storluson’a ait olan Edda isimli eserin Gylfaginning bölümüdür. Fenrir’in aynı zamanda Skoll ve Hati(nefret) isimlerinde iki oğlu vardır. İskandinav Mitolojisinde bu iki oğul güneşin de bulunduğu savaş arabasını çeken Alsvidr ve Arvakr isimli atları kovalar.

Fenrir Hakkındaki Söylentiler
Bir tür İskandinav kıyameti olan Ragnarök (kıyamet) sırasında Fenrir’in Odin’i öldüreceği hakkında kehanetler bulunmaktaydı. Bu kehaneti ciddiye alan tanrılar ilgili mitosa göre bu kehanetten korkan tanrılar onu zincirlemeye karar vermişlerdi. Aesir tanrıları onu dokuz diyarda karışıklık çıkmaması adına Fenrir’i beslemişler ve kontrol altında tutmuşlardı. Ancak dev tabiatından ötürü hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyordu. Bu yüzden de zincirlemenin en makul yol olacağı kanısına varmışlardı.
">

Tanrılar onu test etmek adına çeşitli oyunlar düzenliyordu. Oyun kispesi altında Fenrir’i zincirliyorlardı. Ancak Fenrir bütün zincirleri kırıyordu. Dwarves adı verilen Svartalfheim’de bulunan üstün yetenekli cüceler aşırı yumuşak ve zarif görünen ancak en kuvvetli zinciri yaptılar. Ancak Fenrir bu sefer bir şüpheye kapılmıştı. Zincirle bağlanmaya rıza göstermedi. ancak iyi niyet göstergesi olarak bir tanrı iyi niyet göstergesi olarak ağzının içerisine soktuğu takdirde zincire bağlanmayı kabul edeceğini söyledi. Tanrı Tyr elini kaybetme riskinin çok yüksek olacağını bildiği halde buna razı oldu. Ancak Fenrir zincirden kurtulamayacağını anladığında Tyr’in elini ısırarak kopardı. Zincir bir kayaya bağlandı. Fenrir’in de ağzını kapatamaması için de çenelerinin arasına bir kılıç yerleştirirldi. Zamanla Fenrir’in ağzından akan salyalar köpüklü bir ırmağa dönüşerek Beklenti adını aldı.

Her ne kadar son gibi gözükse de aslında bu bir son değildi. Ragnarök zamanı geldiğinde Fenrir zincirlerinden kurtulacak alt çenesi yere üst çenesi ise göğe değecek şekilde ilerleyecek önüne gelen her şeyi yok ederek ilerleyecekti. Hatta ilgili mitosa göre Ay ve Güneş bile Fenrir tarafından yutularak yok edilecekti. Bu durum aynı zamanda Odin’in de sonunu getirecekti. Buradan da anlaşılacağı üzere İskandinavlara göre gerçekleşecek kıyamet kötülüğün ve hilenin simgesi olan Loki ile kötülüğün bir başka simgesi olan, korku salan dehşet yaratan bir dev yılandan doğan zapt edilemeyen zalim bir canavardan geleceğine inanmışlardır.

">

6 Beğeni