İslam’da rüya nedir? Kur’ân’da ve hadiste rüyanın önemi nedir? Tasavvufta rüyanın mânaları nelerdir?

İslam’da rüya nedir? Kur’ân’da ve hadiste rüyanın önemi nedir? Tasavvufta rüyanın mânaları nelerdir?

Rüya insanla birlikte var olan bir olgudur. İnsan fizyonomisi üzerinde yapılan araştırmalar rüyanın yeme içme gibi bir ihtiyaç olduğunu göstermektedir

Rüyalar şeytani de olabilir Rahmani de…
Bunun hangisi olduğunu nasıl anlayabileceğimizi bilemiyorum. Hz. Yusuf peygamber çok iyi bir rüya tabircisi idi. Günümüzde bu kadar iyi tabir edebilen yoktur muhtemelen. Bu ona has bir yetenek idi. Bahsedilmiş bir şeydi. Rüya ile amel edilmeyeceğini biliyorum.

Rüyalar Rahmani ve Şeytani olarak tanımlayabiliriz.
Bu ikisini ancak şeriatla uygun olup olmaması ile ayrıt edilebilir.
Yani;Allah (C.C) ın emir ve yasaklarına uyması bizim için tercih sebebidir.
Ancak Rahmani diyebileceğimiz rüyalarla amel edilebilir. Aksi takdirde amel edilmez.
bu tür rüyalar kişiyi dine yönelmeye teşvik edici olarak gösterilir.
Mesela bir kişi namaza başlaması gerektiğini gösteren ve o anlamı taşıyan bir rüya gördüyse bu rüyaya uymalıdır. Kii bu rüya Rabbimizin o kişiye gösterdiği büyük bir lütuftur.
Bir kişi ise rüyasında Ey Falan senden namaz veya oruç yükümlüğü düşmüştür. Artık senin bunları filan yapmana gerek kalmdı gibi bir rüya gördüyse buna itibar etmemelidir. Aklına peygamber Efendimizi getirmeli ve demelidir ki " Efendimizin üzerinden kalkmamış benden mi kalkacak" deyip tefekkür etmesi güzel olur.
Peygamber Efendimizin “Nübüvvetten ümmete yalnız saddık rüyalar kalmıştır” hadisi bulunmaktadır.

Kuran Kerim de geçen rüyalar da mevcuttur. Kıssaların en güzelinde bunu görmek mümkündür.
Rüya tabiri herkese göre değil, kişiye özel yapılması vee ehil kişiler tarafından yapılması çok önem arz eder. ve onun haricinde anlatılması da çok tercih edilmemelidir.

Rüya bize hayal ve düşlerde oluşan reel olmayan düşüncelerdir
İslam’da 3 çeşittir
1.Rahmani Rüya, hayırlı işler ve Allah yolunda olan ifade ve düşler görmektir.

2.Şeytani Rüya ,şeytanın insana vesvese ve kötü korkutmalarından olan rüyalar .

  • 3. Nefsani Rüya, Bu ise insanın kendi hayal ve kuruntularından olan dış etkenlerden etkilenerek yaşanan rüyalardır.
  • Kuran’da Rüya verdiği önem ise şöyle ifade edebiliriz.
    Hz. Yusuf aleyhisselamı herkes bilir.Allah ona çok güzel bir mucize vermiştir. Rabbim Allah Yusuf’a rüyaları tabir gücünü vermiş. Ve Yusuf aleyhisselama koskoca Mısır firavununun rüyasını bile tabir etmiş.7 yıl kuraklık 7 yıl bolluk gelecek diye ifade etmiş. Kuran buna yer verdiyse önemini siz düşünün artık .

    Rüya insanla birlikte var olan bir olgudur. İnsan fizyonomisi üzerinde yapılan araştırmalar rüyanın yeme içme gibi bir ihtiyaç olduğunu göstermektedir. İlkel toplumlar yaşanan olaylarla görülen rüyaların ayırt edilmesi hususunda uzun süre tereddüt etmiş ve rüyada görülenlerin uyanıkken yaşananlar kadar gerçek olduğunu düşünmüştür. Eski Mısırlılar, Asurlular ve Yunanlılar’da kâhin ve büyücülerin en önemli görevlerinden biri rüyaları yorumlamaktı.

    Rüya sözlü olarak değil sembollerle görülmektedir. her varlık ve olay rüyada bir sembol ile ifade edildiğinden, rüyaların yorumu da bu sembollere göre yapılmaktadır.