İslam hukukunda miras payı olarak erkeği 2 kadına 1 pay verilmesinin nedeni nedir? Bu kural sosyal hayatı nasıl etkiler?

İslam hukukunda miras payı olarak erkeği 2 kadına 1 pay verilmesinin nedeni nedir? Bu kural sosyal hayatı nasıl etkiler?

ben bu kuralı kendim şöyle yorumluyorum erkekler yuva kurup mesul olacakları kişiler olacağı için erkeğe 2 veriliyor kadınlar ise evelenip onlara eşlerini bakacağı için onlarada 1 veriliyor

İslam’ın her emrinde olduğu gibi bunda da denge ve adalet gözetilmiştir. Sosyal hayatta erkeğin sorumluluğu ve kadının ki aynı değildir. Erkek evlenince evin ekonomik yükünü kaldırmakla mükelleftir. Kadının ise en büyük ve değerli görevi anneliktir. Bu şekilde olan ailelerde huzur ve devamlılık vardır. Şuanki boşanmaların çoğunluğunu her iki eşin de çalıştığı aileler oluşturuyor. Böyle olunca da anne merhametin de yoksun baba gölgesinden uzak nesiller ortaya çıkıyor. Kadına bir erkeğe 2 pay verilmesi bilmeyenler için adil değil gibi gözükse de işin aslına bakıp araştırınca adaletli olduğu ortaya çıkar. Üstelik bir de kadının mehir diye başka bir hakkı da vardır. Evlenme şartı olarak kadına verilmesi gereken ve tasarrufu tamamiyle kadının hakkı olan mehir almak da konuyla ilişkilidir. İslam’ın hükümlerini yargılarken veya düşünürken alimlere ve uzmanlara sormak gerekir. Bilmeyenler işin hikmetini ve sırrını çözemezler.

bunun sebebi, evi geçindiren kişinin kadın değil, erkekte olmasından kaynaklıdır. yani çocukların bakımı, eğitimi filan hep erkeğe aittir. mesela anne ben çocukları emzirmem derse, baba bir süt anne bulmak zorunda. yani o sebepten dolayı, miras açısından da fazlalık olan payın erkeğe verilmesidir olay.

Bir kadın bir erkekle evlendiğinde erkekten 2x kadından 1x gelir, bir erkek bir kadınla evlendiğin de yine toplam 3x eder yani aynı oran sağlanmaktadır.

Çünkü erkek hem kendine hem karısına hem de çocuklarına bakmakla yükümlüdür. Ama kadın evi geçindirmekle yükümlü değildir. Bu yüzden adalet olsun diye böyledir.

İslam dini kadına değer vermiş onu hak ettiği seviyeye getirmiştir. Burada asla eşitsizlik söz konusu değildir. Cahiliye devrinde kadına verilen değere baktığımız zaman kadının hak ettiği yere geldiğini görebiliriz. Mirastan erkeğe göre daha az almasındaki maksat ise erkeğe yüklenen görev ve sorumluluklardır. Erkek evlendiğinde evinin direğidir. Ev ahalisinin nafakasını karşılamakla yükümlüdür. Kadın ise geçimle ilgili bir zorunluluğu olmadığı için Allah böyle uygun görmüştür. En iyisini şüphesiz Allah bilir.

Bu şu şekilde kadın erkeğe bağlıdır. Ve dinen kadının çalışma ve herhangi bir iş yapma zorunluluğu yoktur eve erkeğin bakması gerekmektedir bu sebep ile kadın evlenince kocasına bağlı olacak ve kocası eve bakacaktır kadının mal sahibi olması gerekmez sorumluluğu da yoktur. Ama erkek bir eş sahibi olacak ve evine bakmak zorunda olacak eve ekmek götürmek zorunda olacak bu sebeple gayet mantıklı bir tutumdur.

Arkadaslar bu soruya soyle cevP verıcem ben kurana ınan vede dıyanetın kuranla bı alakalı konustugunu sanmıyom daha cok hadıslerle hareket edıyor kuranda erkek kadın mal paylasımı su sekıldedır erkek kadın esıttır erkek 1 alıyorsa kadında 1 alıcak allah boyle buyuruyor

erkeğin paraya daha çok ihtiyacı vardır. çünkü eve bakan kişi erkektir. bu nedenle erkeğe daha çok pay düşmektedir.

İslam hukukunda erkeğe 2 pay kadına bir pay olması, babasının mal varlığı olduğu zaman bu mal bölüştüğünde kardeşler arasında erkek Olan 2 pay alır, kız olan bir pay alır. Kızlar evlendiğinde geçimi eşi tarafından sağlanır, erkek evlendiğinde kendisi geçimle sorumlu Bu nedenle de erkekleri 2 pay kızlara 1 pay düşmektedir.