İslam Medeniyeti günümüzde Batı'dan neden geri kaldık?

İslam medeniyeti yüzyıllar boyunca bilimde ve medeniyette Batı’dan ileri seviyedeyken şimdi niye geri kaldık

Genel cevap verirsem ülkeleri ayakta tutan sacayagı adalet(hukuk ve özgürlükler),eğitim(dolayısıyla liyakat) ve girişimcilik ya da fetihlerdir. Bunların çoğunun İSlam coğrafyalarında esameleri okunmaz. Adalet ve Hzç Ömer lafları sadece dil ile söylenir;uygulamada yoktur.

Bir milletin en önemli unsurları dil ve dinidir. Bunlar üzerinden ciddi dış etkilere maruz kalınıyorsa bu sizi geri kılacaktır.

Eğitimsizlik ilk başta geliyor. İslam ülkelerinde cehalet almış başını gidiyor. Ne dini ilimleri ne de pozitif ilimleri hakkıyla biliyoruz.
Gelecek nesil de şimdikinden farklı olmayacak. Kimsede İslam’a hizmet etme gayesi yok.

Mehmet Akif Ersoy’un bir şiirini yazayım

Ben böyle bakıp durmayacaktım, dili bağlı,
İslâmı uyandırmak için haykıracaktım
.

Kimsenin böyle bir derdi yok artık.

En önemli problemimiz eğitimsizlik. Ülkemizde yüzbinlerce üniversite mezunu var fakat iş istihdamı olmayan bölümlerden mezun. Dolayısıyla arz talep ilişkisi orantısız.

Bağlı olduğumuz değerlere icraatta sımsıkı sarılan bir millet olmadığımız için. Hatta millet olmayı bilmediğimiz için. Hali hazirda yaşanan hayat tarzı bizim örf ve adetimizi ve dinimizi yansıtan bir yaşama biçimi değildir. Benim bildiğim müslüman müslümana zarar vermekten çekinir. Çalışkandir. Hak yemez, hile hurda bilmez. Yalan söylemez dindaşini kardeşi gibi görüp canını malini namusunu gözetir. Göz dikmez zarar vermez bunlar hep sünnet ve peygamber öğütleri. Peki kim yapıyor bunları? Hiç kimse nerdeyse hiç. Müslümanlık kendi içinde bile anlaşılamadi bence. Namaz kılıp oruç tutup hacca gidince müslüman oluyor hak yemiş insan kırmış, hile satmış kime ne. Hocanın arkasına durunca müslüman oluyorlar kantar başına geçince haşa ne oldukları belli değil.

İslam ülkesinde yaşadığımız halde islamla ilgili birçok konuda cahil olduğumuz için birçok şeyde geri kalıyoruz. Müslümanlık dinini birçok saldırılar olduğu için insanlar dinini yaşayamaz oluyorlar.

çünkü hep şunu şunu yaparsak yanlış olur,şu günah bu haram bunu yapamayız diye diye ve din ile bilimi karşı karşıya koyduğumuz için geride kaldık.

Bu soruya Mehmet Akif’in bir sözü ile cevap vermek istiyorum, Mehmet Akif Der ki; “İşleri var dinimiz gibi Dinleri var işimiz gibi.” Her şey ortada değil mi?

Günümüzde Sözde Müslüman ülkesinde yaşıyoruz ve Müslüman bir ülkedeyiz ama bir çoğu Müslümanlıktan öyle uzaktaki Sözde Müslümanız ama Müslümanlığın gerekçesini yerine getirmeyen Ve arkada kalan bir milletiz şu anda herkesin dilinde özgürlük eşitlik vardı ve özgürlüğün peşindedir Müslümanlık akıllarına gelen en son şeyler ama böyle olmalıdır.

Öncelikle biz İslam ülkesi değil, laik bir ülkeyiz. Laiklik de dinsizlik gibi anlaşılıyor böyle deyince ama tamamen farklıdır. İslam ülkelerine gidip gördüğümüzde kadının giyimini yargılama hakkını kendinde bulan bir grup yabancı kendisini taşlayarak öldürme hakkını da bulabiliyorlar maalesef. Kadının saçı, oturuşu, kalkışı, nasıl giyindiği hep mercek altında. Çokta hoşumuza gidecek bir görüntü değil. İslam medeniyetlerinin çoğunun İslam’ı gerçek manada yaşadığını da düşünmüyorum zaten. İslam “çalma” der. “Yalan söyleme”, “paylaş”, “kul hakkı yeme”, “başkasının hakkına, namusuna göz dikme” der ve dürüst olmayı öğütler. Şu an toplumda yaşanan İslam’ı çoğu kişi sadece oruç tutmak, namaz kılmak, hacca gitmek gibi sadece İslam’ın ve imanın şartı olarak algılıyor. Hoş bunun bile hepsini yerine getirebilen yok ya. Çoğu da algılarını tamamen kapatıp oruç tutmayanı dövmek, namaz kılmayanı rencide etmek, namaz kıldığı halde kapı önüne kedi için bırakılan bir tas suyu tekmelemek olarak görüyor. Çok yazık. Bunun temelinde okuyup öğrenmemek, çevreye objektif bakmak yerine at gözlüğü ile bakmak ve eğitimsizlik geliyor. Tabii bir insan yer çekimi öğretilmedi diye bu kurallara hakim olmadı demek değil eğitim dediğimiz. Eğitim ailede başlayan güzel ahlakın varlığı ile şekillenen, iyinin, doğrunun, güzelin öğretildiği ilgi ve sevgi üzerine kurulu bir şeydir. Maalesef çoğu kişi bu durumdan yoksun olarak başlıyor hayatına ve yanlış üstüne yanlış yapıyor. Velhasıl kelam daha kendi kurallarını bilmeyen biri için gelişmek, teknolojiye ayak uydurmak ve bilimsel çalışmalarda en iyisi olmak oldukça zordur. “Çalış” deniyor, tembellik yapılıyor, “kul hakkı yeme” deniyor, torpil kol geziyor, “paylaş” deniyor, sadece instagramdan fotoğrafı paylaşılıyor. Böyle bir durumda ilimde ve bilimde gelişmek oldukça zor maalesef.

Moğol istisalası, eğitim yetersizliği ve en önemlisi din fanatiklerinin baskısı.

İslam “islam medeniyeti” ileride dediğimiz dönemde de aynıydı, geride dediğimiz dönemde de aynı. İslam değişmedi. Değişen insanlar. Müslüman olduğumuzu söylüyoruz. Ancak islam ahlakından çok uzağız hatta ahlaksızız. Yalan, tembellik, gösteriş… Gelişmiş toplumlara bakın onlar bizden daha fazla müslümana benziyor. Biz onlara, onlar bize benzemeye çalıştığı için böyle.

İslam dinine mensup insanların yetiştirilme tarzı çağdaşlık veyahut kendi ilim yolunu eskisi gibi geliştiremediği için batıdan geri kaldı.Eskiden İslam alimlerinin ilim,bilim,din,fen alanındaki çalışmaları Avrupa’da Üniversitelerde okutuluyordu lakin zamanla bu yok oldu çözüm eğitim ve iyi yetişmiş bireyler.

Aslında bu geri kalmışlık bir manada kime göre ve neye göredir. Kime göre hangi alanlarda geri kaldık. Önemli olan budur. Maddi kriterlere bakarsak ekonomik, teknolojik, siyasi pek çok alanda geri kaldık. Bunun yapısal nedenleri de yok değildi. Öncelikle Coğrafi keşifler, Reform ve Rönesans Batı için son derece önemlidir. Bugünkü gelişmişlerinde ödedikleri bedel onları bugüne getirmiştir. Özellikle 16. yüzyıl ortasından itibaren Doğu medeniyetlerinin gelişmesi nerede ise her alanda durdu. Yobaz dini hareketler önem kazandı. siyasi ve ekonomik yapı çözünmeye başladı. ahlaki olarak da bir dejenarasyona girildi. Bu yüzden toplumumuz geri kaldı. Biz ilerlemek şöyle dursun geriye bile gittik diyebilirim çoğu manada

İslam medeniyeti aslında geri kalmasının temel sebebi her ne kadar bana kızacak olsanız da ve dinimiz kötü bir olgu olarak göründüğü kibirdir. Evet kibir yüzünden Batıya göre toplumsal ve bilimsel olarak geri kaldık. Bunu da cok geç fark ettik.

hiçbir islam ülkesi bi saaten sona eğitime hukuka ve özgürlüğe önem vermedi. Avrupa bunu yapmaya başladı ve seviye atladılar.

İslam ilmini yapan kişiler batıdan geride kaldığımızı kabul etmediler ve batıya yetişmeye çalışmak yerine dini işleyişine önem verdiler amaç dini olarak cenneti kazanmaya çalışmakdı

İslam aleminin bir lider çıkaramadığı için batıdan geri kaldığımızı düşünüyorum ve dinimiz kurallarına uymamaları bizi bu hallere düşürüyor malasef.

İslam medeniyeti geçmişte hem bilim açısından öndeydi.Bugünkü durumu ise büyük çoğunluğu toplumdan kaynaklanıyo.