İşlenmiş gıdaların zararları nelerdir?

İşlenmiş gıdaların zararları nelerdir?

İşlenmiş gıdalar, hiçbir şekilde ve şartta faydası yoktur. Zararları ise çoktur. bu zararları şöyle sıralayabilirim:

  • İşlenmiş gıdalar kanserojen maddeler içerir. Ve sizin kanser olma olasılığını arttırır.
  • 2. İşlenmiş gıdaların besin değerleri düşüktür. (ne kadar reklamlarda , üzerinde bu yönden zengin böyle güzel , yok katkısız demeleri pazarlama taktiğidir.)
  • 3. Obezite riskini arttırır.

  • İşlenmiş her gıda sağlığımızı tehdit etmekle beraber kalıcı hasarlara , kronik hastalıklar meydana getirmektedir . Sadece ülkemizde değil tüm dünyada işlenmiş gıdalar sebebiyle obezite oranı gittikçe artmaktadır . kalp krizi, diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara neden olmaktadır . İçinde bir çok katkı maddesi olduğu için daha çabuk acıkma hissi verir ve daha çok yememize neden olur . İşlenen gıdalar içindeki vitamin takviyeleri bir çok işlemden geçtiği için tüm vitaminlerin kaybolmasına sebep oluyor . Ayrıca bu gıdalar bağımlılık yaratıyor ve hem fiziksel hem ruhsal sağlığımızı tehdit ediyor .

    İşlenmiş gıdalar gluten ,koruyucu madde içerebilir. Ürünün bozulmaması için sağlığımız tehlikeye giriyor. Uzun vadede kanser olma riskimiz artıyor.

    İşlenmiş gıda orijinalliği bozulmuş ve katkı maddelerine tabii kalmış üründür. İşlenmiş gıdalar başta kanser olmak üzere birçok hastalığa neden olmaktadır. İnsan ömrünü kısaltır, obeziteye yol açar, erken ergenliğe ve menepoza sebep olur, şeker ve kolestrol gibi hastalıkları artırır. İşlenmiş gıdalardan en bilinenler arasında salam, sucuk, sosis, dondurulmuş gıdalar yer almaktadır.

    İşlenmiş gıdaların en büyük zararları çok fazla kanserojen madde içeriyor ve insanlardaki obezite riskini olduğundan daha yüksek yapıyor