İsmid taşı nedir? Nerelerde kullanılır? Sağlığa faydaları nelerdir? Kimler kullanabilir?

İsmid taşı nedir?Nerelerde kullanılır? Sağlığa faydaları nelerdir?Kimler kullanabilir?Açıklayınız.

Başlıkta ismi taşı, açıklamada sınıf taşı,
İki isimde de taş bulamadım. Kaynak veya link varmı?

Klavyeden kaynaklanıyor ya ben düzeltiyorum aslında ama.İsmid demek istemiştim.

İsmid siyah sürme taşıdır. Fas taraflarından getirilmektedir. Gözü güçlendirir, göz sinirlerini destekler ve sağlıklı olmalarını sağlar. Yaralardaki fazla deriyi alır iyileştirir ve temizler kirleri dezenfekte eder. Yanıkların tedavisinde de kullanılır. Özellikler yaşlılar göz zayıflığını gidermek için kullanır. Büyük küçük herkes tarafından kullanılmaktadır. Doğuda bebeklerin gözlerine de sürülür gözleri sağlıklı , büyük ve güzel olsun diye sürülür. Erkeklerde bu sürmeden kullanılabilir dinimizcede caizdir erkeklerin kullanması. Sürüldüğünde gözlere derinlik ve buğulu kadar çok güzel gözükür.

İSMİD TAŞI NEDİR?

Ismid sürme yapiminda kullanilan icerisindeki cibko , sülfür ve antimon gibi maddeler bulunan siyah bir tastir.

NERELERDE KULLANILIR?
Ismid tasi öğütülür ve surme yaoiminda kullanilir.

YARARLARI NELERDIR ?
Icerisindeki magnezyum ve cinko ile gözü besler ve sağlığı acisindan faydalidir.

İsmid taşı, bir taşın öğütülmesi ile elde edilir ve Peygamber Efendimizde kullanılmasını tavsiye eder.

“İsmidle sürmelenmeye devam edin, çünkü o, kirpikleri uzatır, göz çapaklarını giderir ve gözü kuvvetlendirir”

ismid taşı günümüzde ve geçmişte peygamber efendimizin sıklıkla kullandığı sürmenin öğütülmemis halidir. Sürme kullanmak kirpikleri uzatır gözdeki capakları giderir ve gözü kuvvetlendirir.