İsot nerelerde kullanılır? Hangi hastalıklara iyi gelir? Zayıflatır mı?

İsot nerelerde kullanılır? Hangi hastalıklara iyi gelir? Zayıflatır mı?

İsot; olgunlaşmış jalapeno biberidir. Dumanda kurutularak elde edilir; baharat olarak yemeklerde, barbekü soslarında kullanılır.
İsotun iyi geldiği hastalıklar şunlardır;

• Diyabet
  • Romatizmal hastalıklar
  • Kardiyovasküler hastalıklar
  • Sindirim sistemi hastalıkları
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut direncini arttırır.
  • Antikanser özelliği bulunur.
  • Kilo vermeye yardımcı olur.İsot; metabolizmayı hızlandırarak zayıflatır. İsotla hazırlanan çeşitli diyetler vardır.
  • İsot genelde et yemeklerinde kullanılır.Ancak arzuya göre salata,biber dolması ve sarma gibi yemeklerde de kullananlar vardır.Ayrıca çok acı oldugu için çiğ köftede de tercih edilen bir baharattır.
    İsotun faydaları;

• İsot bağışıklığı güçlendirir ve sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca vücuttaki ödemi atmada yardım eder.
  • Üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve romatizma da etkilidir.
  • Vücutu bulaşıcı hastalıklara karşı korur.İdrar ve gaz söktürücü özelliği vardır.
  • Yapılan bir araştırmaya göre isotun kanser hücrelerine etki ettiği gözlenmiştir. İsotun metabolizmayı hızlandırma özelliği oldugu için zayıflamada da etkilidir. Zayıflamak isteyen kimse yemeklerinde isot kullanarak isot diyeyi uygulayabilir.
  • İsot diyetinde dikkat edilmesi gereken en önemli şey tuzu fazla kullanmamaktır.Tuzu fazla abartmadan isotla birlikte çok az kullanabilirsiniz.. ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1590789567-964840-20200530-005908.png)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1590789567-964840-20200530-005908.png)
  • isot özellıkle ciğ köftede,bazı yemeklerde kullanılır. Zayıflatır diye biliyorum

İsot zayıflatır insan vücudunda bulunan metobolizmayı hızlandırır ve hızlı bir şekilde kilo vermemizi kolaylaştırır.

İsot en başta urfanın adıyamanın ve memleketim Malatyanın meşhur yemeklerinden olan Çiğköftenin içinde kullanılır .Kesinlikle yemeğe lezzet verir ancak çok fazla ve gün aşırı kullanılırsa midede kesinlikle hasar bırakabilir .Ayrıca hazımsızlığa kesinlikle iyi geldiğini ve tuvaletten çıkamayacağınız duruma getirdiği de aşikar …