İşsiz sayısı 13 milyonu aştı, istihdam için neler yapılmalı?

Ülkemizdeki her geçen gün artan işsizlik oranını düşürmek için neler yapmalıyız?

İşsizlik sorunu günden güne sorun olmaya başladı. İstihdam için öncelikle işkurun birkaç sene için büyük ölçüde çokça kişi almaları gerekiyor.

İşsizlik sorununu düzeltmek için 65 yaş emekliliği indirmeli ve yaşa takılan emekliler emekli edilmelidir. Onlar yerine ise genç işçiler geçmelidir.

İstiğdam için fabrikalar kurulmalı fakrikalar satılmamalı,Bazı insanlar şöyle söylüyor ve görüyor bence ; işsizlik sayısı %10 oldu yerine çalışan sayısı %90 oldu diyerek…

İşsizliğe çözüm bulabilmek için artık yaşını almış insanlar sırf gelirleri devam etsin diye çalıştıkları iş yerlerinden ayrılmalılar. Emekli olduktan sonra özellikle devlet dairelerinde çalışanların işlerine son verilmeli. Birçok tanıdığım var emekli olmuş ama sırf gelirleri düşmesin diye iş yerlerinden ayrılmayan. Bu durumu mantıklı bulmuyorum.

Aslında işsizliği bizler yükseltiyoruz. Yeni mezun olmuş hemen işe girip 3000 TL maaş beklentisi içerisinde olanlar var daha dur bakalım hemen öyle yüksek maaş yüksek kıdem bekleme ilk önce çalış kendini göster sonra hak ettiğini al.

İşsizliğin azaltılması için istihdam yaratmak kuşkusuz ekonomik ve sosyal kalkınmanın vazgeçilmez bir unsuru. Dünyada on işten dokuzunun özel sektör tarafından arz edildiği düşünüldüğünde özel sektörün istihdam yaratmaktaki rolü daha iyi anlaşılmaktadır.

Yatırım yapılmalı özellikle dışardan aldığımız şeyleri içerde uretebilecegimiz bazı fabrikalar acmaliyiz ve bu fabrikaları daha çok küçük şehirlerde açarak büyük şehirlerin yoğunluğunu azaltmaliyiz .

İşsizliğin artmasının bir çok sebebi var. Örneğin inşaat sektörü bitme noktasında. Bir sürü firma borçlarını ödeyemediği için iflas etmiş durumda. Maliyetleri artan şirketler işçi çıkarıyorlar. Özelleştirilen firmalardan çıkarılan işçiler var. Şu anda herkes temkinli adım atmaya özen gösteriyor, herhangi bir yatırıma girişmeye sıcak bakmıyor. Her şehre üniversite yaptık diye övünenler, bu kadar mezun insanı nereye atayacaklarını düşünmedikleri için bir sürü üniversite mezunu işsiz birikti. Ülkede üretim bitme noktasına gelmişken, her geçen gün ithal edilen ürünlere yenileri eklenirken, fabrikalar, şirketler kepenk kapatırken işsizliğe çare bulunabilir mi? Belki de bunlar daha iyi günlerimiz.

Biraz da insanları çalışmaya teşvik etmeliyiz. Bir fabrikanın önünde eleman aranıyor ilanı iki ay asılı kalıyorsa bir sorun var demektir. 2000 liraya çalışmayıp boş boş gezen insanlar işsizim diye devlete kızıyor.
Herkes masa başı iş istiyor. Kimse zora gelemiyor.

işsizlik oranı 2018-2019 arası iyice artmaya başladı çoğu insanlar işkurda metrelerce sıra bekliyor iş bulmak için bu sorunları devletin bir an önce düşünmesi ve çözmesi gerekmektedir…

Bence istihdam için en önemlisi devletin kendi eli ile fabrikalar açmasıdır.Piyasada olan şirket sahiplerine teşvikler vererek istihdam sağlanmalıdır.

Ülkemizdeki işsizliğin azaltılabilmesi için öncelikle dışarıdan alınan ürünlerin azaltılması gerekir ve ondan sonra da bu aldığımız ürünlerin ülkemizde üretilmesi gerekir. Ayrıca üretim yapan insanları da destek verilmesi gerekir ki iş yerleri açılsın.

İşsizliğin nedenleri bankalar yüksek faizli krediler verince kimse de kendi işini kuramıyor. Üretici kesim de işçilerin maaşının artması sonucu işçileri işten çıkarıyorlar .Yani bunun dışa bağımlı olmakla da alakası çoktur.

İşsizliğin çözülmesi için istihdam yaratılmalıdır ,fabrikalar kurmalıyız ve çok üretmeliyiz.Önce şu dışa bağımlılığımızı yok etmeliyiz.Kendimiz üretmeliyiz daha fazla çalışmalıyız.Cevizi ,mercimeği ,nohutu her şeyi ithal ediyoruz.Çiftçiliği öldürdüler ,tarımı öldürdüler ,insanlar mesleklerini yapamaz hale geldi.Birde bunun üstüne gençler iş beğenmiyor diyorlar yada gidin özel sektörde çalışın diyorlar.İnsanlar özel sektörede giremiyor çünkü herkesin tuzu kuru değil herkeste imkan yok.İş yok insanlara iş bu memleketin pırıl pırıl insanları bu yaşta heba oluyorlar.

Malesef ölü bir ekonomide şaşılırmayacak bir rakam bu. Daha iyiye gitmesi için neler yapabilirizi düşünmemiz gerekirken, kapatılan dükkanlar, indirilen kepenkler bunun önüne çoktan geçmiş ve işsizlik bu duruma gelmiş.

Ülkede genç işsiz ve emekli olup da çalışmak zorunda kalıp iş bulamayan işsiz sayısı çok fazladır. Herkes çalışmak zorunda ama yeterince iş sahası bulamıyorlar. Fabrika satmak yerine fabrika açmalı, ithalat yapmak yerine çiftçi desteklenmelidir. Yoksa bu sayı daha da korkunç boyutlar alacaktır.

İşsizlik oranını düşürmek için istihdamı artırmak gerekir… İstihdamı artırmak için de yeni iş sahaları açmak lazım… Bu da yatırım yapmak gerekiyor demek… Yatırım yapmak için de kaynak şart… Ortada kaynak olmadığından ve çalışma hayatına her yıl çok sayıda yeni mezun ekleneceğinden işsizlik oranı düşmez, tam tersine artmaya devam eder…

Bu devletin yapacağıı bir iş. Öncelikle işçi maliyetlerini azaltmalı. İşveenler işçi maliyetlerine yetişemedikleri için işçi çıkarıyorlar. İkincisi, yeni iş yerlerinin açılması ve buraların devamlılığını sürdürebilmesi için teşfikler artırılabilir. Yani iş hükümete düşüyor.

Sanayi kuruluşlarını kapatmak yerine sanayiye daha fazla önem verip daha fazla açılması, ülkemizde istihdamı arttıracaktır. Sanayi ile birlikte tarıma da destek verilmeli.