Istakoz neden canlı pişirilir? Acıyı hisseder mi?

Hep merak etmişimdir acaba acıyı hissediyorlar mı?

Acıyı hissettiklerini düşünemiyorum bile çok kötü. Umarım hissetmiyorlardır. Hemen ölüyorlardır. Yoksa bu bir yemek kültürü değil tamamen bir işkence.

İnsanlar tarafından hayvanların canları hiçbir zaman önemsenmese de bence hissediyorlardır. Böyle bir yemek kültürü olmamalı.

Bu bir vahsetten başka bir şey değil ben lokanta da çalıştım ve bunları gördük.

Bu vahşetten başka birşey değildir. Acıya tepki verdikleri halde istakozun beyni yok ki neden acı çeksin diyen cahiller kendini kandirsin elbette bir seviyeye kadar ıstakozlar acı çekiyorlar ve bu da insanların yenmesi makbul olmayan bir tür kabuklu böceği yemek için delirdiginin bir göstergesi. Doğa sana her Manada bu canlıyı yeme demiş anla işte yemeseler ölecekler sanki. Canlı pisme sebebi vücudundaki zehirli maddelerin ölür ölmez hızla arttığı ve ölü bir istakoz pisirilip yenildiği taktirde doğrudan zehirlenme yapacağı için canlı pistigi biliniyor. Kısaca doğa sana yeme demiş yeme kardeşim ne gerek var işkenceye.

Tam bir katliam bu. Yenilebilir o kadar şey varken, üstelik canlı canlı pişirmek. Üzücü.

Istakozun yapısında bulunan organizmalar öldükten kısa süre sonra toksin üretmeye başlarlar ve hızla çoğalırlar. Buda pişmeyle bile zararsız hale gelmez. O nedenle canlı canlı pişirilirler.

Hoş bir durum değil zararlı olmaması için böyle bir yöntem tercih etmişler fakat canlı canlı pişirme nedir? Böyle bir yöntem kullanılmamalıdır. Acı hissetsin veya hissetmesin.

Vahşetin bir diğer durumu, ıstakozlarda acıyı hisseden bir varlıktır ve canlı canlı pişirilmesi tam bir katliam ve vahşettir ne yazık ki, insanların zevk ve nefislerine hakim olamamalarından kaynaklanan bir durumdur maalesef.

Istakozu deneyebilecek bir ekonomik durumum olmadı. Olursa nedenini o çok şık restoranların ünlü aşçılarından bizzat öğrenip söylerim herhalde. Tabi o zaman bu site hala olursa.

bana verdikleri cevap:
“Canlı pişirilmiyor pişerken kabuklarından ıslık benzeri ses çıkıyor ama bu çığlık olarak algılanıyor” ne derece doğru bilmiyorum ama bana mantıklı geldi.

Istakoz ve yengeçler sıcak suya atılarak pişirilmezse zehirli madde salgılıyorlarmış . Gerçekten çok kötü hiç bir canlı bu muameleyi haketmiyor bence büyük vahşet.

Istakoz ve Yengeç gibi canlıları canlı canlı kaynar suya koyuyorlar. Bence bu vahşetlerin en büyüğüdür. Şayet ben olsam böyle bir şey yapmazdım. Neymiş efendim böyle yapılmazsa zehir üretiyorlarmış.

Canlı canlı pişirilmelerinin sebebi bu tür hayvanlar korkuyu hissedince zehir salgılarlar. O yüzden öldürmeye çalışırlarsa o maddeyi salgılayacaği için direk suya atıyorlar. ( Kesinlikle karşıyım vahşet bu ama asıl sebebi bu) . Mutlaka acı çekiyorlardır :frowning:.

Istakozun canı asla yanmaz acı hissi yoktur onda. Canlı pişirilir çünkü öldükten sonra zehirini bırakır ama canlı pişirilirse sinir sistemleri çalıştığı için zehirini bırakamaz onun için canlı pişirilir …

Sadece vahşet olarak adlandırıyorum bir hayvanı canlı canlı öldürmek günahtır.
restronlarda satılmasını kesinlikle kınıyorum
Dipnot: zehir sağladığı için öldürülmeden canlı canlı haşlanıyor :frowning:

ıstakozlari canlı pişirilme nedeni belkide tazeligini korumak amacıyla olduğu düşünüyorum ama tam bir vahşet bu olaylar gerçekten mide bulandırıcı

Hiç istakoz yemedim ama canlı canlı pişiyorlarsa bu bir katliamdır en azından hayvanın ölmesi lazım öyle yenir ne istiyorlar masum canlılardan anlamıyorum ben sevmem öyle zaten kıskaçlı falan görüntüsünden korkarim yiyemem ama aci çekiştirerek hayvanı pişirip yemenin alemi yok her şeyin yöntemi var insanlarımız çok merhametsiz olmuş.

Daha önce hayatım boyunca hiç yemedim. Hem hayvana eziyet hem bizim midemize, canlı, canlı pişiyor, canı yanıyordur her hayvan insan acıyı hissedebilir.

Sıcak suya atılarak pişirilmediğinde zehir açığa çıkıyormuş . Bu nedenle ıstakoz , yengeç gibi hayvanlar canlı canlı suya atılarak pişiriliyormuş .Elbette zavallı hayvanlar acı çekiyordur.Affedilir bir davranış değil.Yapanıda, yiyenleri de kınıyorum :frowning: