İstinşak nedir? Nasıl yapılır?

İstinşak nedir? Nasıl yapılır?

İstinşak abdest alırken burna üç kez su çekmeye denir. Sağ avcumuza aldığımız suyu üç kez burnumuza çekerek yapılır.

Abdest alınır iken, abdestin buruna üç defa su çekme kısmına istinşak denilmektedir.
İstinşak, buruna su çekilerek yapılmaktadır.

image">image

İstinşak abdest veya gusül esnasında burna üç kere su çekmektir.Burna üç kere su çekmek gusül de farz,namaz abdestinde ise sünnettir.
Agıza üç kere su vermeye “mazmaza”
buruna üç kere su vermeye ise "istinşâk"denir.
Buruna istinşak yaparken suyun önce agıza sonra buruna verilmesine dikkat edilmesi,suyun üç defadan az olmaması,her defasında yeni su verilmesi gibi hususlara dikkat edilmelidir…

İstinşâk Nedir? İstinşâk Nasıl Yapılır? İntinşâk Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

">

Gusül ya da abdest esnasında burna 3 sefer su çekme istinşâk olarak adlandırılır. İstinşâk aynı zamanda “şiddetli şekilde koklama” ya da “koklatma” olarak da tanımlanır (sözlük anlamı).

Burna su vermek, guslün farzları arasında yer alır. Normal abdestte burna su çekmek sünnet olarak kabul edilir. Ağza, burna su vermek ve vücudun tümünü yıkamak guslün farzlarıdır.

Eğer cünüp iseniz iyice temizlenin (el-Mâide, 5/6)

Kur‘an-ı Kerîm’de yer alan bu ayet, guslün ve temizliğin gerekliliğini açıklarken, öte yandan “vücudun tamamını yıkamak” anlamına gelmektedir. Gusül abdesti alırken vücutta hiçbir nokta kuru kalmamalıdır. "Beden"ifadesi ile kastedilen; insan vücudunun dışını ve içini de kapsamaktadır. Buna ağız ve burnun iç yüzeyi de dahildir. İstinşâk (burna su çekme)'ın guslün farzları arasında yer almasının nedeni de bu şekilde açıkça ifade edilebilir.

Normal abdest farzları arasında yer alan;

Yüzlerinizi yıkayınız (el-Mâide, 5/6)

ve ayette belirtildiği üzere, yüz yıkama kapsamında ağız ve burun içi bulunmamaktadır. Zira yüzün yıkanması esnasında su, ağız ve burna kendiliğinden girmemektedir.

Hz. Peygamber'in buyurduğuna göre normal abdest alırken istinşâk yapmak sünnet sayılmaktadır:

Sizden biriniz abdest aldığı zaman burnuna su çekip sümkürsün (istinşâk yapsın)

İntinşak Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Önce ağza su verilir. Ardından burna su çekilir ve dışarı atılır.
  • Ağza da burna da üçer defa su verilmelidir.
  • Çekilecek su her seferde yenilenmelidir.
  • Niyetli olmayanın (oruçlu olmayan) burnuna su çekerken şiddetli şekilde çekmesi gerekir. Zira su bu şekilde boğaza dek iner ve temizlik sağlanmış olur.
  • İstinşak cünupken gusül abdesti esnasında abdest alınırken buruna üç defa su vermek demektir. Normal abdestten farkı normal abdestte isnşak sünnet iken gusül abdestinin farzları arasında yer almaktadır.