İsviçre çakısı nedir?

İsviçre çakısı nedir?

İsviçre çakısının özellikleri nelerdir?

Bir bıçak ve birkaç araçtan oluşan çakı türlerinden biridir İsviçre çakısı. Çakının, “İsviçre çakısı” olarak anılmasının nedeni ise 1890’lı yıllardan bu zamana dek Wictorinox ve Wenger isimli şirketler tarafından İsviçre ordusu için üretilmeleridir.
Çakının farklı yelpazelerde üretimleri de söz konusu. Bıçağın yanında yer alan diğer araçlara göz atacak olursak; makas, konserve açacağı, tornavida ve kimisinde cımbız bulunmakta. Çok fonksiyonlu olması ile genelde doğa içerisinde yapılacak tatiller ve gezilerde muhakkak çantada bulundurulur.

İsviçre çakısı İsviçre ordusu askerleri için geliştirilmiş fonksiyonel bir çakı çeşididir. Askerlerin muharebe sahasında ihtiyaç duyabilecekleri , bıçak, çatal, kaşık, törpü, kürdan, tırnak makası gibi bir takım aletleri tek bir çakı içerisinde fonksiyonel olarak üretilmiştir. Dah asonraları bu çakı outdoor sporlarla uğraşanların vazgeçilmez malzemesi haline gelmiştir. Çakılar geçmişten günümüze fonksiyonlalrında değişiklik yapılar çeşitlendirilmiştir. Ancak en çok olanlar çakı, törpü, tornivida, kürdan, tırnak makası gibi olanlardır.

İsviçre çakısı eskiden işviçre ordusu için tasarlanmış çok amaclı bir çakıdir günümüzdede farklı çeşitleri oldukça yaygındır.

Kaliteli İsveç çelikten yapılan paslanmaz ve uzun senelerce kullanılabilen birden fazla kullanım amacı olan (bıcak, makas, şişeaçıcağı vb. gibi)
cepte tasına bilecek hatta bazı insanların anahtarlık olarak kullana bileceği kadar küçük el aletti.

İsviçre çakısı içerisinde barındırdığı insan oğlunun işine yarayabilecek en önemli aletlerin bir yerde toplandığı çakıdır. İcerisinde kesici alet gibi torna vida gibi pek çok işe yarar aletinlerin bütünüdür.

genelde kırmızı renktedir.fakat üst modelleri mavi renk ile diğerlerinden ayrılır.
marillionın interraildan kendi için aldığı çakıyı kurcalarken 30 sn. içinde pense kısmını bozmam, yeteri kadar dayanıklı yapılmadığı yönünde kuşkular uyandırmıştır kafamda

Bir çok işleve yarayan bir çakıdır.Orijinalleri pahalıdır.İsveç ordusu ve itfaiyesi tarafından kullanılmaktadır.

Askeriyenin kullandığı çok amaclı bir çakı

Öncelikle bu bıçağın üretim mutfağı olan yerle ilgili olarak bir tarihi bilgisini sizlere aktardıktan sonra devamında kim tarafıdan ve hangi açıdan bu bıçak böyle önemli bir ün kazanmıştır açıklamasıyla ilerlemenin faydalı olacağını düşünüyorum.
İsviçre çakısı bir tür çakı vebya çok amaçlı çakı olup tarihsel köken olarak İsviçrenin Jura kantonun başkenti olan Delémont vadisinde Courtetelle’de 1893(127 yıl önce) de Paul Boéchat & Cie Wenger & Co. S.A. markası adı altında ile başlar.Bu marka Paul Boéchat tarafından kurulmuş olup İsviçrenin ikinci büyük çatal ve bıçak takım üreticisi olarak kabuk edilir.Bu araları atlayarak geçiyorum tab ki, daha sonra 1897 yılında, ,Amerika da bir bakan olarak görev yapmış olan Theodore Wenger memleketi olan İsviçreye geri dönüp bu Paul Boechat kurmuş olduğu şirketi sonradan satın alan 3-5 girişimci tarafından işe alınmıştır. Sonralarında şirket zaten gene yukarıda ki benzer aşamalar geçirmiş olup markanın ismi de WENGER olmuştur. Bu aşamadan sonra bu marka altında üretilmiş olan bu çakı 2005 yılına kadar devam etmiştir. Bu yıldan itibaren Wenger markası Victorinox markası tarafından satın alınıp bir ürünün güçlü bir geçmişe sahip olmasından ötürü değişiklikler yapmayıp aynı şekilde üretime devam etmiştir. İlaveten, aslında bu çakının adı İsviçre çakısı olmayıp, aslında, "Offiziersmesser"dır. Bu kelime Almancada asker bıçagı gibi düz bir anlama sahip olmasına karşın telaffuzu zor olduğundan, Amerikalılar bu bıçagın ikinci dünya savaşından sonra (bu savaş sırasında bunlar bu bıçakla ilk defa karşılaşıyorlar) isviçre çakısı olsun diye isim vermişler. Ne açıdan önemlidir aşamasına gelirsek, hepinizin bildigi üzere farklı türden aletleri tek bir bıçakta entregre olması ile ünlüdür. Bu farklı tür aletler den kastım 141 işlevi 87 bıçakla yerine getirmesidir ve bu nedenledir ki bıçagın ismi The Giant olarak dünya rekorlar kitabına adını yazdırmıştır. Eğer bıkmadan okuduysanız da teşekkürler, iyi günler.

İsviçre çakısı çok amaçlı bir çakı türüdür kamp yapanlar tarafındanda sıkça kullanılır
İsviçre çakısının özellikleri:
bıçağı
kapak açıcağı
makası
küçük testeresi
büyüteç
cetvel
cımbız
çok amaçlı kanca
kablo kesici
metal törpü
düz tornavida
yıldız tornavida
toplu iğne
tırnak makası
tükenmez kalem
gibi özellikleri olan çok amaçlı bir bıçaktır.

Isviçre çakısı daha çok kamp amaclı kullanılır ve oldukça keskindir doğada yapmak istediğiniz bir çok işi bu sayede kolayca yapabilirsiniz sorunuz için teşekkürler iyi günler

İçinde bıçak açıcı gibi tüm işe yarar aletlerin bulunduğu kendi başına bir set olan bıçak şeklindeki çakıya denir.

İsviçre çakısı, bir bıçağın yanında çeşitli araçlardan oluşan bir çakı türüdür. 1890’lardan bu yana Victorinox ve Wenger şirketleri tarafından İsviçre Ordusu için üretildiklerinden bu adla anılmaktadırlar. Konserve açacağı, makas, tornavida gibi çok sayıda aracı içerebilirler.

isviçre çakısı birçok ucu olan manuel bir çakı dır çok kullanışlı bir üründür her türlü durumda yardımcı olur

İsviçre çakısı, bir bıçağın yanında çeşitli araçlardan oluşan bir çakı türüdür. 1890’lardan bu yana Victorinox ve Wenger şirketleri tarafından İsviçre Ordusu için üretildiklerinden bu adla anılmaktadırlar. Konserve açacağı, makas, tornavida gibi çok sayıda aracı içerebilirler

isviçre çakısı gayet kullanışlı bir yapıya sahip olan bıçak desen değil açacak desen değil makas desen değil törpü desen değil pense desen değil ama bunların hepsini ve daha fazlasını bir arada taşıyan harikalar ötesi bir alet. bu aleti alan genelde doğada hayatta kalma veya biraz saydığım tarzları doğada biraz fazla yaşayan insanlar kullanır. benim bu zamana kadar gördüğüm köyde sürekli elinde bir çekiç ve çivi ile bişeyler çakan veya söken insanlarda ve doğa gezilerini seven ne bileyim mangal piknik alanlarına giden insanlar kullanıyor bana kalsa eksi bir tarafı yok tam tersine çok fazlası var oldukça kullanışlı bir alet olduğun söylemek yanlış olmaz yiğidi öldür hakkını yeme

İşporta tezgahından Alınan casio asker saati ve walkman ile birlikte çocukluğumuzun aksesuarlarından bir tanesidir. Hiçbir işimize yaramayacak olan parçalarıyla beraber çok fonksiyonlu olması bize cazip gelen farklı bir çakı dır.

isviçre çakısı çakının yanında çeşitli aletler bulunduran çok amaçlı bir çakıdır. Çakının Yanında genelde konserve açacağı, gazoz kapağı açacağı, tornavida, makas, Cetvel gibi aletler bulunmaktadır. Kamplarda, veya gezilerde alınması gereken bir çakıdır.

çok kullanışlı bir çok özelliğe sahip çok fonksiyonlu çakı türüdür