Itır çiçeği nedir? Nerede yetişir?

Itır çiçeği nedir, nerelerde yetişir?, faydası nedir?

Itır çiçeği, anavatanı Güney Afrika'dır. Akdeniz iklimine sahip her bölgede yetişen bir bitkidir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişebilen bir bitkidir. Itır çiçeğine Leylekgagasıda denilmektedir. Faydaları ise, hazımsızlığa iyi gelen bir faydası vardır. Sindirimi kolaylaştırır ve düzene sokar. Mide ve bağırsaklarda meydana gelen ve oluşan gazları gidermeye yardımcı bir özelliği vardır. İshal durumlarında ishali kesme özelliği vardır.
image">image

Itır çiçeği , halkımız arasında çobaniğnesi bitkisi olarak da bilinen bir bitkidir. Bu bitki sardunyagillere ait olan güzel kokulu bir çiçekdir.Itır bitkisi daha çok bir süs bitkisidir.Itır bitkisi daha çok kumlu arazilerde kendi başına yetişen ve çiçekleri ise beyaz ve pembemsi renkte olabilmektedir.Yetiştiği bölge ise ülkemizin her noktasında yetişebilme özelliğine sahiptir.Çoğu çiçekde bitkide olduğu gibi ıtır bitkisininde birçok faydası bulunmaktadır.Bunlar cilt sorunları yani sivilce,güneş yanıkları,siyah lekelere karşı düzenli kullanım da iyi geldiği söylenilmektedir.İshal ve mide sorunlarında gaz konularıda başta olmak üzere ıtır bitkisi sağlığımıza sayısız faydası bulunan bir çiçekdir.

Anavatanı Güney Afrika olan Itır çiçeği normal çiçeklerden farkı kış aylarında yapraklarını dökmeden hayatına devam etmektedir.

otanik Bilgi : Sardunyagiller (Turnagagasıgiller) familyasındandır. 60 cm. kadar boylanabilen, kışın yapraklarını dökmeyen ama soğuğa ve özellikle dona karşı çok duyarlı çok yıllık bitkilerdir. Yuvarlak kesitli, yeşil renkli ve bol tüylü gövdeleri zamanla odunsulaşır. Derin girintili çıkıntılı, oya gibi süslü yaprakları ezildiğinde meyve, nane ya da hoş baharlı diğer kokuları salar. Açık veya koyu pembe ya da beyaz renkli hafif kokulu çiçekleri yaz mevsiminden sonbahara kadar açarlar. Bol güneşli olması koşuluyla her türlü toprakta yetişen ıtır türleri, tohumuyla ya da gövde çeliğiyle çoğaltılır.

Itır çiçeği halk dilinde çobaniğnesi olarak bilinen bir çiçektir. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda bazı sağlık sorunlarına iyi geldiği bile gözlemlenmiştir. Sardunyagiller ailesinin bir üyesi olan ıtır çiçeği yapraklarının yapısından dolayı oldukça hoş bir kokuya sahip olan bir çiçektir. Çiçeklerinin renkli olmasından dolayı genellikle bahçe, balkon ve ofis gibi yerlerde süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Sağlık alanlarında ise ishali kesmekte, cilt yenilenmelerinde ve gaz sancılarında oldukça etki göstermiş olan bir bitkidir. Fakat doktor kontrolünde kullanılması gereken bir bitkidir. Soğuğa karşı oldukça dayanıklı olan ıtır çiçeği 60 cm’e kadar uzunluk gösterebilmektedir. Anavatanı Güney Afrika’dır fakat şu an Ege ve Akdeniz bölgesinde sıklıkla görmek mümkündür.