İyi çay demlemenin püf noktaları nelerdir?

image">image

İyi çay demlemek için çay yıkanmalı, kaçak ile karıştırılmalı, kaynadığında değil, su kabarmaya başladığında demlenmelidir. En az 15 dakika demlenmeye bırakılmalı.

Çay demlemeden önce yıkanmalı, hazır suyla demlenmeli, bergamot gibi bitkilerle aromalandırılabilir. Sıcak suyu döktükten sonra çay hemen içilmemeli biraz dinlenmeye bırakmalı, çayın çökmesi beklenmeli.

Çay suyunu 100 dereceye kadar kaynatılmalı çayı demledikten sonra 10 - 15 dk demlemede bırakmalı.

Ben ce en güzel çay demlemenin püf noktası önce suyu kaynatacak sin ondan sonra demliye çayı ilave edeceksin suyu döküp içine 3 adet şeker atıp 15 dakika bekliceksin tavşan kanı gibi çay olur

İyi çay demlemek için su kaynarken üst demliğe çayı koymanız gerekiyor. Su kaynayınca da orada ısınan kuru çayın üzerine suyunu ekleyerek demleme işlemini yapabilirsiniz. Çaylar istendiği gibi tavşan kanı kıvamında oluyor.

Kaynar suyu çayın üstüne mi dökmeli yoksa çayı suyun üstüne mi dökmeli?

İyi çay demlemek için öncelikle arıtma sıiuyu veya tatlı su konulmalıdır. Su kaynadıktan sonra üst demliğe kaynayan suyu döküp, daha sonra kaç kişilik çay yapılacaksa o ölçekte çay konulması lazım. Yeniden ateşe koyup demlenmesi beklenmelidir.

İyi bir çay demlemek için önceliklbiauyu koyduğunuz çaydanlığın daha çabuk kaynaması için çaydanlığın deliğini tıkayan. Kaynayan suya çayı koyun bir iki Saniye fokurdatın. Sonra kapağını kapatıp on beş dakika nemlendirin. Püf nokta delikteki tıkaç.

Su iyice kaynatılmalı suyun kirecini çökmesini beklemeliyiz.Demi iyice yıkanmalıdır cay iyice kaynatmalı 10 dakika demin çökmesini beklemeliyiz sonra afiyetle içilir:slight_smile:

Çeşme suyu ile değil hazır su ile daha iyi oluyor genelde. Çay iyice kaynamalı ve dibe çökene kadar beklemelidir. Kişiye özel farklı aromalar katılabilir.

Çayınızın kalitesi iyi olmalı. Çay kaynadıktan 1 dk sonra 90 derece ye düşmesini bekleyip öyle demlemeli yoksa çay yanar.

Güzel çay demlemek için en önemli kural güzel su kullanmaktır. Birkaç kural daha vardır ama temel kural budur.

Çayı soğuk suyla demlemek çayın daha lezzetli bir hal almasına yol açar. Sıcak suyla demlenen çay genellikle yanar ve çayın kısa bir süre sonra acımasına sebep olur.

Karadeniz bölgesinde oldukça fazla tarımı yapılabilir olduğu için kültürel olarak en sevilen içeceğimiz çaydır. Lezzetli çay yapmanın yöntemleri için öncelikle çayın ambalajının açıldığı andan itibaren tüketimine kadar püf noktalarına dikkat edilmesi gerekir. Çayın saklama şartlarında ilk olarak nemden korunması gerekir. Paket açıldıktan sonra hava almayan bir kutuda güneş görmeyen serin yerde muhafaza edilmelidir. Çay yaparken ihtiyaca göre miktar belirlenir doğrudan tozu yıkanır. Üzerine sıcak su ekledikten sonra fazla sallamadan alt suyun üstüne bırakılır. 20 dakika dinlenmesi gerekir ki tam demlensin, lezzet alsın. Çay ince belli cam bardakta içilir. Şeker de koymazsaniz çayın tam lezzeti gelir. Sallama ve posetli çaylar lezzet vermez. Çay hızlı ve ılık içilmez. Termos da çayın tadını kaçırır. Çok fazla yeni sürüm çay çeşitleri var fakat has çay meyveli , kokulu, yeşil, beyaz vb değildir. Saati de yoktur beş gibi falan. Canın ne zaman isterse o zaman içilir.

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır lafının en iyi örneğidir çay demlemek. Kimi öyle yapar kimi de böyle yapar. Herkesin bir yolu ve yöntemi vardır. Ben ise kendi yöntemimi anlatacağım şimdi. Önce temiz su kullanmak çok artı bir yöndür. Çaydanlık su ile birlikte ocağa konur ve kaynamaya bırakılır. Su kaynamaya başladığında üstteki çaydanlığa çay eklenir. Sevenler varsa çayın üstüne yarım kaşıkta kaçak çay ekleyebilir. Daha sonra bu şekilde su eklenmeden 3 dakika kaynayan suyun üstüne çaydanlık konur ve beklenir. Çay biraz ısındıktan sonra göz kararı su konur. Bu su koyma evresi en önemli evre bence. Kaç kaşık çay koyduysanız o na yakın su koymanız gerekir. Dengeyi iyi tutturmak çayın tadını çok etkiler. Daha sonra ateş kısılır ve çay 20-25 dk bekletilir. En son ilk bir bardak boşa döküldükten sonra servise hazır olur.

Güzel çay demlemek istiyorsak çay suyunu koyduğumuzda su kaynadıktan sonra demliğe önce suyu koymalıyız sonra çayı eklemeliyiz çayın acılığının gitmesi için bir kaşık şeker atabiliriz demliğine .Çaya tat vermesi açısından bir kaşık bergamod aromalı çay atabiliriz. Çayı demledikten sonra kısık ateşte demini almasını beklemeliyiz…

Öncelikle çayın suyunu ateşe koymanız gerekiyor. Su kaynadıktan sonra demliğe ilk önce suyu onun üstüne çayı koymamız gerekiyor. Suyu tekrar ateşe koyduktan sonra kısık ateşte kaynamasını beklemeliyiz. Böyle yapınca çay yavaş yavaş tadını vere vere demlenir ve afiyetle içilir. Bu yoldan denemeyen varsa tavsiye ederim.( Aradaki farkı gerçek çay tiryakileri anlar.:slight_smile: )

ilk önce suyu kaynaması için koy (demliğede çok az su koyman çayın acılıgını birazcık alır.)su kaynadıktan sonra demliğe önce kaynayan suyu aktar sonra üzerine çayı koy. (Eger önce çayı koyar sonra suyu boşaltırsan çay haşlanır ve tadı pek hoş olmaz. Kokusuda biraz acımsı olur). eğer şekerli içyorsan ve tavşan kanı olsun diyiyorsan çaya bir adet küp şeker koy. en son eger su yetersizse birazcık su ekle ve ocagın altını kıs. demlenmesi bekle. demlenmesi yaklaşık 10-15 dk falan alır. demledikten sonra yarım saat içinde içmeni öneririm çünkü bekledikce çay acır.

Öncelikle suyun güzel kaynaması gerekiyor daha sonra her demlemede çaydanlıklarınızı bir sudan geçirin bazen içinde bulaşık makinasının o kokusu olabiliyor sonra ben her zaman önce çayı atıp daha sonra suyu döküyorum üzerine demliği ocağa alıp çay köpürene kadar kısık ateşte bekletin bu çayın daha güzel demlenmesini sağlar daha sonra büyük demliğe de su koyun üst üste koyup birazda o şekilde demlendirin en güzel çay demleme süresi 30 dk dır