İzmir'in işgaline tepki olarak halk tarafından yapılan mitingler nelerdir?

İzmir’in işgaline tepki olarak halk tarafından yapılan mitingler nelerdir? Bu mitingler ne zaman ve nerede yapılmıştır?

İzmir'in İşgaline Tepki Olarak Yapılan Miting: MAŞATLIK MİTİNGİ

![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1604435125-835849-ekran-resmi-2020-11-03-232457.png)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1604435125-835849-ekran-resmi-2020-11-03-232457.png)

13 Mayıs 1919’da İzmir’e bir donanma geldi. Filonun Kumandanı Amiral Calthorpe Mondros‘un 7. maddesine göre işgal edileceğini İzmir valisine bildirdi. Ve işgale karşı direniş gösterilmemesini istedi. Vali, emir sebebiyle bütün asker, subay ve karakol güçlerini direniş göstermemeleri için kışlada topladı. Fakat İzmir’in Yunanlılar tarafından işgal edileceği 14 Mayıs günü halk tarafından öğrenildi.

Reddi İlhak Cemiyeti bu işgali protesto etmek için bildiriler yayımladı ve 14 Mayıs gecesi bir protesto mitingi düzenlendi. Vali İzzet Paşa, tüm bu gelişmelere rağmen Yunanlıların işgalinin bir söylenti olduğunu söyleyip halkın galyana gelmesini engellemek istiyordu. 15 Mayıs sabahı Yunan askerleri kendilerini karşılamaya gelen Rum halkının sevinç gösterileri arasında karaya çıktı. Herkesin de bildiği üzere bu durumu hazmedemeyen Gazeteci Hasan Tahsin Yunan askerlerinden birine ilk kurşunu sıkması sebebiyle oracıkta şehit edilmiştir. Daha sonrasında Yunanlılar kışlayı, hükümet konağını, belediyeyi ve karakolları teslim alırken birçok sivil, asker ve memuru tutuklamış ya da öldürmüştür. Askerler tutuklanmalarına tepki gösterenleri zorla gemilere bindirirken diğer yandan Yunan işgali Ege Bölgesi’nin iç kesimlerine doğru ilerlemeye devam etmiştir.

Osmanlı Hükümeti İzmir’in işgali karşısında istifa etmiş halkta büyük yankı uyandırdı. İşgali protesto etmek için ülkenin birçok yerinde mitingler yapılmıştır. Mustafa Kemal, Havza’dan kınama mitinglerinin daha da etkili olması için bildiri yayımlamıştır. Amaç hep mitingler yoluyla işgallere karşı halkı uyandırmak ve harekete geçirmektir. 19 Mayıs'da Fatih’te ve 23 Mayıs 1919’da Sultanahmet’te iki büyük miting yapılmış mitinglerin başında Halide Edip (Adıvar), Nakiye Hanım, Selim Sırrı (Tarcan), Sait Bey ve Mehmet Emin (Yurdakul) gibi millî duyguları coşturan ve işgalleri protesto eden konuşmacılar yer almıştır.

Mitingler işgal güçlerin yasaklama çalışmalarına rağmen düzenlenmeye devam etmiştir. İzmir’in işgali Türk halkına gelinen durumun ne kadar tehlikeli olduğunu göstermiştir. Bünyesinde birlik beraberlik bilinci doğan halk Kuvayi Milliye'yi doğurmuştur. Mitingler bu bilincin oluşmasında büyük rol oynamıştır.