Jandarma asayiş ne İş yapar? Görevleri neler?

Jandarma asayiş ne İş yapar? Görevleri neler? Jandarma asayiş bölümleri nedir?

halkımızın güvenliğini veya olabilecek tehditlere karşı devletimizi korayan kurumdur. Canı pahasına her insanı koruyan korkusuz insanlardır.

Jandarma Asayiş Köylerde Olan Kavga Silah Sesi Gibi Şeylere İntihal Etmektir.

Jandarma son yapılan değişiklikle İçişleri Bakanlığı’na bağlanmıştır. Jandarma da aynen polis gibi ülkemizde güvenlik, asayiş ve trafikten sorumludur. Jandarma asayiş ülkemizde kırsal alanlarda, köy ve kasabalarda güvenlik ve asayiş hizmeti sunmakta, suç ve suçlularla mücadele etmektedir. Suç işleyenlerin yakalar, nöbetçi savcıya suçu bildirir, savcı talimatına göre yakalananların ifadelerini alır, gözaltına alır, doktor raporlarını alır, mahkemeye çıkartır, arama ve el koyma işlemlerini yapar, tanık ve müşteki ifadelerini alır, olay ve yakalama tutanağı yapar. Kanunun kendilerine verdiği tüm görevleri yerine getirir.

Jandarma asayiş polisin ulaşamadığı yerlerde daha çok köylerde veya küçük yerlerde asayişi sağlar . Tıpkı polis gibi görev görür gerçekten allah jandarmalarımıza polislerimize hiçbir şekilde zeval vermesin diyorum. Polislerimiz ve jandarmalarımız kötü adamlarımızı yakalamakla asayişimizi sağlamakla sorumludur. Polislerimize ve jandarmalarımıza kötü pusu hazırlayan insanlar polislerimizin ve jandarmalarımızın üzerinden ellerini çeksin.

jandarma asayiş polis olmadıgı köylerde asayişi düzenler bir nevi polislik yapar yani

Jandarma Asayiş, daha çok Polis’in bulunmadığı küçük ilçe ve köylerde bulunur. Bu yerlerin güvenliğini ve huzuru sağlar.

Halkın huzuru ve sükunetini sağlamak amacıyla kolluk kuvveti olarak polisin bakmadığı daha çok kırsal kesinlerde görev yapar. Polis şehirde ne yetki ve göreve sahipse jandarma da kırsalda o yetkiye sahiptir.