Jargon ve argo arasındaki fark nedir? Jargon çeşitleri nelerdir?

Jargon nedir?
Jargon çeşitleri nelerdir?
Jargon ve argo arasındaki fark nedir?
Bir söz diliminin jargon olabilmesi için sağlaması gereken şartlar nelerdir?

Jargon kelimesinin sözlük anlamı ‘küçük bir toplulukça kullanılan bozuk dil, argo.’ şekindedir .
Jargon çeşitleri mesleklere göre değişir. Mesela doktor jargonu, polis jargonu, sokak jargonu, öğretmen jargonu, öğrenci jargonu, dolmuş jargonu gibi daha bir çok jargon vardır.
Jargon ve argo arasındaki fark şu şekildedir. Argoyu genellikle gençler kullanır ve kötü sözler, hakaretler içerir. Jargon da ne kadar argo sözler gibi gözükse de meslekler arasında kendilerince kullanılan bir dildir. Argo kullanmak jargon kullanmaktan daha kötüdür.
‘Bir söz diliminin jargon olabilmesi için sağlaması gereken şartlar nelerdir?’ bu soru hakkında pek bilgim yok fakat şöyle düşünüyorum. İnsanlar arsında anlaşılmasın diye kendilerince kullandıkları kelimeler olabilir.

Jargon Nedir?

Belli bir grup ya da topluluk grubunun ilgi alanı olan konular hakkında konuşulan söz bütünüdür ve gruba ait olmayan bireylerin konuşulanları anlamaması veya yanlış anlamasıyla sonuçlanabilen bir dil sıfatıdır. Bozuk dil sıfatıyla da anılmaktadır.

Jargon Çeşitleri Nelerdir?

Jargon gruplarının adllandırılmasında meslek grupları etkilidir. Doktor jargonu, öğretmen jargonu, dolmuşcu jargonu adlandırmaya örnek olarak verilebilir.

Jargon Ve Argo Arasındaki Fark Nedir?

Argo kelimesi ise söylendiği taktirde karşı taraf tarafından hakaret olarak algılanan sözcük gruplarını içerir. _Küfür, aşağılayıcı üslup bunlara dahildir._ Jargon genel olarak eğitimli insanlar tarafından kulanılırken argo tabirler eğitimsiz insanlar tarafından kullanılır.

Bir söz diliminin jargon olabilmesi için sağlaması gereken şartlar nelerdir?

Kullanılan sözcük grubunun gerçek bir anlamı olması, bu anlamın kötü söylem olmaması, ve belli bir grubun anlayabileceği gündelik olmayan kavram olmalıdır. ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1588677718-586815-jargon.jpeg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1588677718-586815-jargon.jpeg)

Jargon belli bir topluluk yada meslek grubunun kendi aralarında birbirlerini anlayacak şekilde geliştirdikleri konuşma biçimidir. Argo genelde günlük konuşma tarzının kabaca ifade edilmesidir. Küfür içerir. Bu yönü ile birbirlerinden ayrılırlar. Polis jargonu, mahalle jargonu, doktor jargonu gibi çeşitler vardır. Bir söz diliminin jargon olabilmesi için aynı meslek veya topluluk içinde aynı benzer işi yapanların birbirini anlaması ddışarıdan bakanların ise bunu anlayamaması veya sınırlı anlaması beklenir.

Jargon aynı işi yapan kişilerin kendi aralarında anlaştıkları dildir.Örneğin doktorlar hasta eks oldu dediğinde eks kelimesi hastanın öldüğünü belirtmektedir.Ancak argo dediğimiz şey ise kötü söz(küfür) anlamına geliyor.