Kaçanın anası ağlamamış atasözünde anlatılmak istenen şey nedir?

Kaçanın anası ağlamamış atasözünde anlatılmak istenen şey nedir?

Kaçanın anası ağlamamış atasözünde; tehlike içeren olaylardan mümkün olduğunca kaçmaya çalışmak en iyisidir. Bu tip yüksek riskli olaylarda kazançlı çıkılamayacağı kesin gibiyse kaçmak en kazançlı yöntemdir. Kaçmayanın annesi ağlamış, kaçanın ise annesi ağlamamış. Kişinin başına kötü bir şey gelmemiştir olarak düşünebiliriz.

Tehlikeye belaya ne kadar çok bulaşırsak kendimizi olaylı yerlerde buluruz bazen tepki verip kavga etmek yerine kaçmak, olaylardan uzaklaşmak daha iyidir, hiç değilse nötr kalmış oluruz ve kendimizi olaylar içerisinde bulmayız, kaçan kurtulurken kaçmayan mücadele ederken bulur kendisini ve kaldıramayacağı sorumluluklar üstlenirler.

Herhangi bir olay yasandıginda içinde bulunduğumuz durum bize zarar verecek boyutlarda ise o zaman kaçmak bizler için mantıklı bir davranıştır. Bu zamanlarda o ortamdan uzaklaşmak kendimiz icin yapabileceğimiz en iyi şeylerden biridir. Bunun anlatmak için kacanın anası ağlamamış deyimi kullanılır.

Kaçanın anası ağlamazmış deyimi kişinin kavga, saldırıdan veya kaza belalardan uzak durması ve bu ortamlardan kaçması sonucunda başına gelmesi muhtemel kötü bir olayın engelleneceğini zarar görmeyeceği içinde ansının kötü bir haber alarak üzülmeyeceğini vurgulamaktadır.

Söz Bi kaza bela gibi bişey den uzak durun gibisinden Bi söz yani orda durur da kaçmazsam bişey olursa anam ağlar eğer kaçarsam sadece arkamdan korkak derler başka bişey olmaz :joy:

yani dayak yemekten kurtulmuş demektir