Kaçta yatılıp, kaçta kalkılmalı?

Bir çok kişi uyku hakkında düzensizlik yaşıyor ve bundan bende mağdurum. Peki nefis bir uyku için kaçta yatılmalı ve en geç kaçta kalkılmalı, uyku süresi kaç saat olmalı?

Dünya üzerinde ki en başarılı insanların güneş doğmadan ayakta olduklarını çoğu kez okumuştum. Bu şekilde güne başlamadan sporlarını, ibadetlerini daha rahat yapıyorlar, günlerini sakin ve sessiz ortamda daha rahat planlayabiliyorlarmış.

Vicut için en sağlıklı saat aralığı akşam 9 sabah 6 dır. Ama gününüz iş yoğunluğu sebebiyle bu saatlere uymakta zorluk çekiyoruz.

Herkesin biyolojik saati farklıdır. Bu nedenle belirli saatler söylenemez ancak her birey 6 ila 8 saat arasında uyumalıdır.

Uzmanların söylemine göre saat 22,00 ile 02,00 arası uykuda melatonin hormonu salgıladığını ve insan sağlığına faydalı olduğunu belirtirler.
Buna göre gece saat 22,00 de yatılıp, sabah 07,00 de güne erken başlamalıdır.

Akşam 10 ile sabah 4 saatleri arasında uykuda olunması gerekir. Çünkü vücut o saatlerde yenileniyor. Cildimiz ve bütün vücudumuz için bu saatlerde uykuda olmaya önem verelim.

Uyku süresi yaşa göre değişir. Yaşlandıkça insanların uyku ihtiyacı azalır. Ortalama bir yetişkinin ideal uyku süresi 7 saat diyebiliriz. Ve uyku saati olarak bence en verimlisi 22.00-05.00 dır.

Bunun belirli bir saati ve zaman aralığı olamaz bu durum kişiden kişiye de değişebilir .

Çalışan biriyseniz akşam 11 de yatıp 7 de kalkmak , çalışmıyorsanız 12 de yatıp 9 da kalkmak idealdir

Herkesin çalıştığı işe ve durumuna göre değişebilir. Ama saat 10 - 11 gibi yatıp sabah 5 - 6 gibi kalkmak genellikle iyi olabilir.

Gece 11’den sonra uyumak gerekiyor.İhtiyaç duyulan uyku saati kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kimi 8 saatlik uykuyla kimi 6 saat uykuyla yetinebilir.

Erken.kalkan yol alır diye bir söz var erken kalkan kişinin rızkı çok okur rızkını arıyor derler 10 gibi yatilir sabah 6 7 gibi kalkilir

Bence akşam 10 gibi yatmalı ve sabah 7 gibide kalkılmalı.Bu şekilde yatıp kalktığımızda daha zinde kalkıyoruz.

Her yerde bahsediliyor çocuk programlarında falan en erken saat 22.00 en geç 24.00 yatmak uygundur sabah en erken 8.00 yada 9.00 arası ideal ama tabi bu saatler yaşam şartlarına göre değişkenlik gösterir.

Akşam 11 de uyuyup sabah 8 gibi uyanmak hem gereken dinlenmeyi sağlar, hem daha dinç uyanmamızda etkilidir.

Bu durum herkes için farklı olabilir. Ama en doğrusu 23:00’de uyumak ve 07:00’de uyanmak en iyisidir.

Herkesin işine göre uyku saatleri değişebilir. Normalde akşam 10 gibi yatılıp 7 gibi kalkmalı

Her bünye farkı çalışır insandan insana değişir bir de insanın uyku düzenine bağlı bir durum .

Kaliteli bir uyku yaşanması saatinden daha önemlidir. Çoğu başarılı insan az uyur. Sabah erken kalkar. Bana göre ideal akşam 11 sabah 7 dir.

Kaliteli bir uyku yaşanması saatinden daha önemlidir. Çoğu başarılı insan az uyur. Sabah erken kalkar. Bana göre ideal akşam 11 sabah 7 dir.