Kafa içi basıncı artması sendromu (KİBAS) nedir? Belirtileri nelerdir?

Kafa içi basıncı artması sendromu (KİBAS) nedir? Belirtileri nelerdir?

Kafa içi basınç artması sendromu birçok nörolojik hastalıklarda ortak bir sorun olarak görülmektedir.Çok az ihtimallerle kendi kendiliğinden iyileşmeler görülebilir. Beyin kan hacmi ile de ilişkilendirilebilir. Tedavisinde ise birçok yöntem bulunabilir, bunlardan bazıları şunlardır :
1-) Yoğun bakım takibi
-Ateş, nabız, tansiyon, kan şekerinin sürekli takibinin yapılması ve gerekli ölçümlerin uzmanlar tarafından takip edilmesi.
-Puls oksimetre.
-İntrakraniyal basınç takibi.

Kafa içi basıncı arttığı zaman benim yaşadığım ilk problem ateştir ve genellikle çoğu bu belirtiyi görür, beyin tümörleri kafa basıncını artırıyor ve kusma, şiddetli baş ağrıları, denge ve konuşma bozuklukları, kalp ritminde değişme gibi problemler görülür. Beyinde dolaşan kan akımını ölçmek için Perfüzyon MR ile kişi takip edilebilir.

Kafa içi basınç artma sendromu günümüzde sıkça görülen çağımızın hastalıklarından biridir. Kafa içi basınç artma sendromu nörolojik hastalıklar listesinin üst sıralarında yerini almıştır. Bu durum çoğu nörolojik hastaların ortak yönüdür. Kafa içi basınç artma sendromunun kendiliğinden geçme ihtimali çok düşüktür ve çok az görülmektedir. Bu hastalık beyin ve kan hacmi ile de ilişkilendirilmektedir. Kafa içi basınç artma sendromu hastalığının birçok iyileştirme yöntemleri vardır. Bu yöntemler son derece basit ve etkilidir. Türkiye ’ deki doktorlar da bu yöntemleri kullanmaktadırlar. Bu yöntemlerden bazıları ise şunlardır ; puls oksimetre, intrakraniyel basınç takibi, yoğun bakım takipleri gibi bir çok yöntem bulunmaktadır.