Kağıt kullanımını azaltmak için ne yapmalı? Kağıt israfı nasıl önlenir?

Kağıt kullanımını azaltmak için ne yapmalıyız?

Kağıt israfını nasıl önleriz?

kagıtların her ıkı tarafını da kullanmak gerek ayrıca gerı donusume sonuna kadar destek cıkmak gerek

Kağıt kullanımını azaltmak için kağıtla ilgili her şeyi dijital olarak kullanabiliriz.Örneğin faturalar yerine e-mail, kitaplar yerine e-kitap uygulamaları yaygınlaştırmalıyız.

birincisi bilgisayar üzerinden yazmalıyız ikincisi boşa kağıtları atmamalıyız

Bu cümleler aynı zamanda whatsapp durum yazılarınızda olabilir…

Kağıt kullanımını azaltmak için neler yapılabilir?

 • Kağıt kullanımını azaltmak için öncelikle insanların bu konuda biraz daha özenli ve bilinçli olması gerektiği unutulmamalıdır.
 • Genellikle iş ortamlarında, okullarda ve devlet dairelerinde daha fazla kağıt tüketildiği bilinmektedir. Bu durumda da kişilerin yapması gereken en önemli şey paylaşak oldukları belgeleri ve dosyaları basılı olarak değilde dijital olarak paylaşmaları doğrultusunda kağıt tüketimi sıfıra inecektir.
 • Kişilerin basılı formlar yerine elektronik formları kullanmaları yine kağıt tüketimi azaltacaktır.
 • Kullandığımız kağıtları mutlaka çöpe atmak yerine geri dönüşüm kutusuna atmalıyız.
 • Resmi evrak niteliği taşıyan evrakları çıktı olarak almak yerine mutlaka bilgisayar ortamında dosyalayarak saklamak daha doğrudur.
 • Kullanılan bir kağıdı arkası boş ise onuda değerlendirerek kağıt tüketiminin azalacağı unutulmamalıdır.
 • Not: Unutmamak gerekir ki bu kağıt tüketimine dur demek biz insanlara düşmektedir.

  ">

  Herkesin bu konuda bilinçli olması gerekir öncelikle önce kendimiz bilinçli olmalıyız bence önce kendin bu israfa dur demeliyiz kağıt kullanımını azlatmalıyız ve çevremize de bu konuda bilgi ve bilinç kazandırmalıyız işyerlerin de ve okullarda daha çok kullanıldığı için daha az kağıt kullanımı yapılabilir

  Çevremizde doğada bulunan malzemelerden oluşturulan kağıtlar çevremizi nesiller boyu kullanabilmemiz için aşırı kullanılmaması önemlidir. Ofislerde ve birçok kağıt kullanımı fazla olan yerlerde geri dönüşüm kutuları bulundurma zorunluluğu getirilmeli. Dijital ortamlarda oluşturulan kitap dergi gazete oluşturulması yaygınlaşmalı.

  Okullarda her sene boşu boşuna basılan kitaplar basılmamalı, öğrencilerine kullandığı kitap ve defterler a4 kağıt yerine saman kağıdından yapılmalıdır.

  Kağıt kullanımını azaltmak icin geri dönüşüm tesislerinin cogaltilmasi gerekir ve kullanılan kağıtlara coğunlukla kurşun kalem kullanılmalı

  Şahsen kağıdı çok kullanan birisiysen örneğin çok fotokopi basıyorsan ve işin buysa yapman gereken sadece metin boyutlarını küçültmek ve mümkün olduğunca yazıları bir sayfaya sığdırabilirsin yada bir kağıdı önlü arkalı kullanabilirsin

  Kağıt kullanımını azaltmanın birkaç yolu:

 • 1. Kağıdı yazdırmadan önce bir kez düşünün. Evde veya ofiste printerı daha az kullanmak sizin tercihiniz.
 • 2. Kağıt kullanmadan notlar alın. Not alabilmeniz ve gününüzü planlamaya yarayan bir çok mobil uygulama mevcut. Evernote, OneNote vs.
 • 3. Dosyalarınız için çevrimiçi veya bulut depolama alanlarını kullanın. Google Drive, Box vs.
 • 4. Ofis kültürünüzü değiştirin. Tüm çalışanlar kağıt kullanımını azaltıcı önlemler alabilir. Mesela kırtasiye dolabını iptal edebilirsiniz.
 • 6. Geri dönüşüm kutularını el altında bulundurun. Yerinizden kalkmak zor geliyorsa geri dönüşüm kutularını yakınlarda tutabilirsiniz.
 • image">image

  mesela yazı yazarken boşluk bırakmamaya dikkat edersek veya bir sayfanın her iki tarafınıda kullanırsak tasarruf yapmış oluruz

  Kâğıtların Her iki tarafını kullanmalı, Gereksiz şeyler için kağıt harcamamalıyız. Bazı işlemleri dijital ortama yaymalıyız. Örneğin Not defteri her telefonda var olan birşey. Çok basit bir örnek olacak ama Alinicaklar listesi yaparken kağıt kullanmak yerine not defteri uygulamasını kullanabiliriz. Kullandığımız kağıtları geri dönüşüme vermekte bu yollardan biri.

  Ülkemizde kağıt israfı üst düzeyde bu konuda kendimiz kağıt israfını azaltmalıyız ve çevremize de bu konuda uyarmalı ve bilinçlendirmeliyiz.

  Defter kağıtlarını atmamak gerekir fotokopi yerine bilgisayar kullanmak gerekir

  Aslında gelişen teknoloji kağıt kullanımını azaltmamıza yardımcı olabilir. Deftere alacağımız bir notu telefona, ders notlarını fotokopi yerine maille alarak da işe başlayabiliriz.


  Aslında 10 yaşına kadar hiç vermemeliyiz sağlık açısından…

  1-Belgeleri yazdırmadan önce iki kez düşünün.
  2-Çift taraflı baskı özelliği kullanın.
  3-Ofisteki yazıcı ve fotokopi makinelerinin kullanıma sınırlamalar getirir.
  4-Toplantılarınızı kağıtsız hale getirin.
  5-Her kata geri dönüşüm kutusu.
  6-Çevre duyarlılığını eğitim programımızın bir parçası haline getirin.
  7-Alınan çıktıları takip edin.
  8-Fotokopi makinelerinin bypass ünitelerinden faydalanın.
  9-Yönetilen döküman hizmetleri konusunda bilgi edinin.
  10-Mümkün olduğunca ince kağıtlar kullanmaya özen gösterin.

  İlk olarak bu konuda insanların bilinçlendirilmesi gerekiyor gereğinden fazla kagıt kullanımının nelere mâl olduğunu bildirmeliyiz. Okullarda kagıt kullanımı azaltmak için görsel ve tablet üzerinden ders işletilmesini sağlamalıyız.