Kahvaltının önemi nedir?

Kahvaltının önemi nedir? Kahvaltı için doğru besinler hangileridir?

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kahvaltı yapılmadan güne başlanırsan beyne yeteri kadar enerji gitmez ve kendimizi yorgun hissederiz. Güne istekli başlamada ve elverişli bir biçimde sürdürmede önemli rol oynar. Kahvaltı yapıldığından kendimiz daha dinç ve enerjik hissederiz gece uyurken 8-12 saatlik bir kahvaltı süresi vardır uyku halindeyken cüzümüz glikojen üretmez sabah kahvaltı ile bi glikojen salgılanmadınız sağlarız kahvaltı yapmazsak yorgun ,baş ağrı gibi sorunlarla karşılaşa biliriz. Kahvaltısız güne başlayıp öğlen ağır yemekler yiyerek mide problemleri ile karşılaşmamız muhtemeldir.

Sabah güzel bir kahvaltı yapmak, zihnimizi açık tutuyor diye düşünüyorum aç olarak devam etmiyoruz ya da kafamızda ne yesem hangi poğaçayla geçiştirsem diye düşünmüyoruz. Daha zinde başlıyoruz güne ve bu çok önemli bir ayrıntı bence. Bu kesinlikle bizi daha enerjik yapıyor.

kahvaltı günün en başında yenilen bir öğündür.İnsan kahvaltı’Da ne kadar iyi,dengeli ve güzel bir kahvaltı yaparsa güne zihinde başlar.Kahvaltının olmazsa olmazlarının başında Yumurta,zeytin,peynir gibi besinler yer almaktadır.Bu besinler insanın güne zihinde başlamasını sağlar.Bu sayede insan gün içersinde yapacağı işlerde onu dinç tutar.Yani '‘Nasıl başlarsan öyle gidersin’'mantığı gibi :slight_smile:

Herkesin bildiği üzere kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Gün içerisinde bize enerji verir ve beynimizi çalıştırır. Kahvaltıda enerji veren sağlıklı yiyecekler tüketmeye özen gösterirsek gün içerisinde verim alabiliriz.

Kahvaltı en önemli öğünüdür çünki doğru bir kahvaltıda alınan protein ve kalsiyumlar doğru depo edilir ve sağlığımızı olumlu etkiler.

Kahvaltı önemlidir. Çünkü günün ilk öğünü ve sizi bir süre ayakta tutacak olandır. Mutlaka yumurta yenmelidir, süt içilmelidir. Eğer tabi alerjiniz yoksa… Yiyebiliyorsanız iki tane yerseniz sizi uzun bir süre tok tutacaktır. Çayın açık içilmesi gerektiği söyleniyor özellikle kahvaltı çayı. Sonrasında ne yaparsanız yapın ama sabahki ilk çay açık olmalıymış. Bal ve tereyağ, ekmek, zeytin, varsa el yapımı salça da yiyebilirsiniz ekmeğe sürüp. Peynir de kalsiyum açısından zengindir. Tüketirseniz sizin açınızdan iyidir, hepsinden eşit oranda.

Öncelikle kahvaltı gününüzün en önemli öğünüdür.
Kahvaltımızı yapmayıp güne başlarsak güne çok kötü başlamış oluruz.
Örneğin ben kahvaltı yapmadan okula gidip sınava girdiğimde genellikle hep başarısız oldum Ve her sınav çıkışı beynimin yorulduğunu ve yavaşladığını hissediyordum.
Sonra kahvaltımı güzel yapıp okula gidip sınava girdiğimde kendimi iyi hissedip beynimin iyi çalıştığını hissediyorum resmen.
Bu yüzden asla ama asla kahvaltı yapmadan güne başlamayın. Hayırlı geceler.

Kahvaltinin önemi saymakla bitmez.
Sabahın ilk ışıklarıyla hazırlanan kahvaltı insan beynini ve vucudunu zinde tutan ptotein ve kalsiyum ihtiyaçlarımızı karşılamaktadır.

Kahvaltı en önemli öğünümüzdür. Kahvaltı yapmadan beynimiz iyi çalışmaz ve kendimizi değişik hissederiz. Kahvaltı yapmak içten ice mutluluk verir. Beynimizin iyi çalışmasını sağlar.

Kahvaltı günün vazgeçilmez öğünleri arasında gelir . Herkes erken uyanmamak için genelde kahvaltıyı atlarlar fakat bu oldukça yanlış bir şeydir. Kahvaltı yapmadan çalışmak kişinin performansının düşmesine ve yaptığı işten daha az verim almasına neden olur . Bu nedenle kahvaltıyı atlamamak ve mutlaka yapmak gerekiyor mu ayrıca kahvaltı yapmak tokluk hissini de denetler . Yani kahvaltı yapılmadığında insanlar öğlen çok acıkırlar ve haliyle daha fazla yemek yiyerek daha çok enerji almış olurlar . Bu da obezite riskini arttırır. Kahvaltıyı da çok abartmamak gerekiyor tabi. Genelde zeytin peynir , poğaça , simit , reçel , yumurta gibi çok ağır olmayan şeyler tercih edilmeli. Ağır yemekler yemek sağlığa zarar verir .

Günün ilk öğünüdür.İlk öğün olduğu için önemlidir.O yüzden güne sıkı bir sabah kahvaltısı ile başlamak zinde olmanın ilk şartıdır.

Sabah kahvaltısı öğünler arasında en önemli olanıdır. Sabah kahvaltısı yapılmazsa beyin fonksiyonları yeterince çalışmaz. Güne enerjik ve zinde başlamak için mutlaka kahvaltı yapılmalıdır. Kahvaltıda mutlaka protein içeren besinler olmalıdır. Örnek olarak süt, yumurta, peynir, zeytin, bal gibi besinler tüketilmelidir.

Sabah kahvaltı yapılmazsa beyinde yeterince enerji oluşmaz.

SABAH KAHVALTISNIN ÖNEMİ

Sabah kahvaltisi sagligimiz açısından çok önemli bir öğündür.
Bizim gün boyu enerjik ve zinde kalmamizi sağlar.
Ozellikle çocuklarin fiziksel ve zihinsel gelisimi acisindan son derece önemidir

. NELER YENİLMELIDIR?

Özellikle hergun tam bir protein deposu olan yumurtayi kahvaltimizdan eksik etmem.liyiz.
Kalsiyum acisindan oldukca zengin peynir ve cokelek turlerini mutlaka yemeliyiz.
Zeytin oldukca şifali bir besindir.
Icerisindeki seker miktarı az olan receller tercih edilmelidir.
Bol yesillik ve domates kahvaltida mutlaka tüketilmelidir.

Kahvaltı aslında bakacak olursak öğün yemekleri olarak en önemlisi sabah yapılan kahvaltıdır. Düzenli beslenmek için alınan besinlerden yumurta ve süt ürünleri ideal olacaktır.

kahvaltı günün en önemli öğünlerinden biridir…hayata zinde ve pozitif başlamamıza sebep olur…protein ağırlıklı süt, yumurta gibi ürünler tüketmek lazım…tok tutar ve günlük besin ihtiyacımızın bir kısmını karşılar…

Kahvaltı sabah kalktığımızda açlık hissimizi dindirir. Günün en önemli öğünüdür. Kahvaltı yapmadan işe veya okula gitmeyin. Kahvaltı yapmazsak beynimiz az çalışır.

agam güne dinç ve iyi başlamak için kahvaltı şart vücuduna enerji sokman lazım vücudunu çalıştırmak için yemen lazım sen ilk yemeğini ne zaman yertsen vücud sindirim sistemini o zaman çalıştırmaya başlamış olursun öyle diyim daha iyi anlarsın.

Günün ilk öğünü olduğu için büyük önem arz eder. Bu açıdan insanların kahvaltı etmesi her gün gerekmektedir. Ağır olmayacak fresh besinler tüketilerek öğününüzü tamamlamamızı önerir uzmanlar.