Kaklık mağarası nerede?

Kaklık mağarası nerededir? Oluşumu itibarıyla nasıl bir mağaradır?

Kaklık mağarası Denizli de yer almaktadır. Doğal güzelliğiyle dikkat çekmektedir .

Kaklık mağarası Denizli ilimizdedir.
Bu mağara geniş bir yeraltı deresinin ve yeraltı tavanının çökmesi sonucunda meydana gelmiştir. Aynı zamanda toprağın 5 metre altındadır.
Bu yapıya verilen bir diğer isim ise Yeraltının Pamukkalesi’dir.

Kaklık mağarası Denizli ili Honaz ilçesi Kaklık beldesinde yer alır. Mağaranın içinde aynı Pamukkaleyi andıran travertenler bulunmaktadır.

Bu mağara Denizli ilimizde bulunan ve travertenler ile oluşmuş bir mağaradır.

Kaklık Mağarası ismini bulunduğu mahallenin isminden alan Denizli ilimizin Honaz ilçesinde yer alan bir yer altı mağarasıdır. Yapısı itibari ile travertenlere benzer, onlardan farklı olarak yerin üzerine değil tersine altına doğru oluşmuşlardır.

Denizli ilimizdedir bu mağara yer altı pamukkalesi olarak ta bilinir çok güzeldir.

Kaklık Mağarası sarkıtları ve dikitleriyle göz alır Pamukkale’de bulunan travertenleri andırıyor, traverten basamakları cok guzel ve ilgi çekicidir , Mağara pamukkale denilir. Mağara içerisinde bol miktarda termal su lunmaktadır. renksiz ve kükürt kokulu olan bu su bazı cilt hastalıklarına iyi geliyor

Kaklık mağarası Denizli ilimizde Honaz ilçesinde kaklık beldesinde bulunmaktadır.Turistik açıdan çok ziyaret edilen bir mağaradır.

Kaklık mağarası Afyon- Denizli yol güzergahında bulunan bir mağaradır. Denizli’ye 30 km uzaklıktadır. Honaz ilçesine bağlı bir ilçe olan Kaklık ilinde bulunmaktadır. İçerisi aynı Pamukkale travertenlerine benzemektedir. Çok güzel bir görüntüye sahip olsa da girişte keskin bir kükürt kokusu var. Fakat bir kaç dakika sonra koku yok oluyor. En azından bende öyle oldu. Bu mağaraya çok sayıda turist gelse de eğer gitmeye niyetiniz olursa yanınızda terlikle gitmenizde fayda var. Çünkü bazen su fazlalaşıyor ve yapılan ahşap yürüyüş yolunun üstüne çıkıyor ve ayaklarınız ıslanıyor ve ayakkabılar iğrenç kokuyor sonrasında. Kükürt kokusu yüzünden. Giriş ücreti de çok ucuzdu. 4 TL verdik geçen aylarda kişi başı.

image">image

image">image

image">image

image">image

image">image

siz buraya nasıl gitmiştiniz turlarla mı?

yok hayır Ankara’ya gittim geçenlerde o sıra geçerken görüp girdik fakat zaten evime de yakın bir mesafede. Denizli’den veya Denizli çevre yolundan çıkınca hemen yol kenarında bir ilçe. Çok uzak değil Denizli’ye. İlçeden de çok iç veya çok dağlık bir alana gitmiyorsunuz hemen 5 dk yol sürüyor. Tabelalar götürüyor yada navigasyonda iş görüyor. İçerisi çok büyük değil fakat güzel. Aynı Pamukkale gibi ama bu yer altında :slight_smile: Bir kaç merdiven inince içerideki yürüyüş yolunu takip edince 5 dk sürmez gezinti yani kapalı alan korkusu olan varsa sorun yaşamaz. Babam en azından yaşamadı. Birde en önemlisi ya terlikle gidin yada poşet alın yanınıza ayakkabılar ıslanıyor.

denizli honaz ilçesinde bulunun doğal ve tarihi güzellikleri olan bir mağaradır travertenlere benzediği için mağara pamukkalede denilir