Kaktüslerin neden dikenleri vardır?

Kaktüsün dikenli olmasındaki sebep nedir ? Kaktüsün yaprakları neden dikenlidir ?

Bitkiler binlerce yıl içerisinde, çevredeki zararlılara karşı bir takım savunma yöntemleri geliştirmiştir. Bunlar köklerden, yapraklardan salgılanan bir takım maddeler olabileceği gibi daha büyük zararlılara karşı da yapışkan sıvı veya diken gibi savunma araçlarını ortaya koymuştur. Yani dikenler bir savunma aracıdır.

Dikenler metamorfoz(başkalaşım) geçirdikleri için şu kaybı olmaz. Dikenler etrafındaki hava kaybını korur. Bu sayede şu kaybı olmuyor. Kaktüs sulu bir bitki olduğu için büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan klorofili bu dikenler sayesinde tutar. Ve dikenler sayesinde etrafindaki zararlardan korur .Bu yüzden kaktüsler için diken çok önemlidir.

Kaktüste diken olarak adlandırdığımız yapılar aslında yaprağın özelleşmiş halidir . Çünkü kaktüsler az su ile uzun yıllar yaşayabilen bitkilerdir. Yapraklarının diken şeklini alması suyu dışarı vermeyi zorlaştırır. Kaktüslerin yaprağının diken gibi olması adaptasyondur . Dikenleri ile suyu az miktarda buhar halinde dışarı verirler. Çöller kaktüsler için biçilmiş kaftandır. Bazı kaktüslerin dikeni zehirli olabilir. Misal elinize battığında da öyle kolay kolay çıkmamakla beraber can da yakar.

Her bitkinin kendine özel savunma mekanizması vardır ayrıca kaktüs çölde dayanıklı oluduğu için dikenli ve içinde su bulundurur.

Bu aslında bir tür savunma mekanizmasıdır yani başka canlılar ona zarar vermesin diye. Gövdeleri ile de çok iyi su depolarlar.

Kaktüsler içersindeki suyu dışarı atmayı minimuma indirmek için dikenleri vardır.

Hayata tutnmak için güzel yapraklar yerine dikenleri tercih etmiş :slight_smile: kendine yetebilmek isteyen bir insan gibi düşün kaktüsü

Kaktüs bitkisindeki dikenler,metamorfoz (başkalaşma) geçirmiş yapraklardır.Bu dikenler sayesinde bitkinin etrafındaki hava tabakası korunur ve böylece bitkiden su kaybı azalır. Ayrıca kaktüs gibi sulu bitkilerde bitkinin büyümesi,gelişmesi için gerekli olan klorofili tutmak bu dikenler sayesinde olur.

Kaktüslerin dikenli olma sebebi nedir ?

Bazı bitkilerin yapraklarında yapısal ayrıcalıklar bulunmaktadır ve bunlardan birime kaktüstür , kaktüsün ayrıcalığı ise yaprakların üzerinde dikenleri bulunmasıdır . Bu bitki türü metamorfoz geçirerek dikenleri oluşmuştur . Kaktüsteki dikenler sayesinde hava tabakasını korumaktadır koruduğu için kaktüsten su kaybı azalmaktadır yani asıl amacı su kaybının önlenmesi ve bu durumda da kaktüsün fazla su istemediği anlamına gelmektedir . Aynı zamanda da bu dikenler klorofili tutabilirler.

oksıjen yaymak icin

Tüm canlılar, bulundukları ortama adapte olmaya çalışırlar. Kaktüs yapraklarının dikenli yapısı da adaptasyonun en güzel örneklerindendir. Kaktüsler çeşitlilik ve sayı bakımından daha çok çölde bulunurlar. Çölün iklimi gereği su, bulunması zor ve canlılar için önemli bir kaynaktır. Eğer kaktüs yaprakları geniş ve kalın olsaydı, çevredeki suyun minimum düzeyde olmasından ötürü, çölde canlılığını koruması mümkün olamazdı. Bu dikenli yapı, onun yaşamasına olanak sağladı.

kaktüsün dikenleri başkalaşım geçirmiş yapraktır bu dikenler su kaybını diğer bitkilere oranla büyük oranlarla azaltır.

Kaktüsteki dikenler aslinda onun yapraklaridir. Yaprakalr havada ki nem alis vwrisini saglar. Bitkiler fazla suyu yaprak sayesinde atarlar. Duz mantik yaprak ne kadar genis ise su kaybi fazla yaprak ne kadar darsa su kaybi o kadar az olur. Kaktus col bitkisi ve suyada ihtiyaci oldugu icin su kaybini olabildigince önelemk icin olabildigince dar sekliyle evrilmis yani diken seklinde

Kaktüs bitkisi , su kaybını azaltmak ve kendini dış , zararlı etkenlerden korumak amacıyla dikenlere sahiptir .

Kendini Zararlı Varlıklardan Korumak İçin Diye Düşünoyrum?

Kaktüs çiçeğinin dikenleri bulunduğu ortamdaki pozitif enerjiyi çekmek için…

Su yüzünden olur

Her canlı yaşadığı ortama uyum sağlaması gerekir hayatta kalabilmek için, kaktüslerde yaşadığı ortam gereği sıcaklıktan dolayı su kaybeder her canlı gibi olabildiğince az su kaybetmek için yaprakları birnevi dikenleşmiş diyebiliriz.

Kaktüsün dikenleri, bitkinin hava tabakasını koruyarak su kaybını azaltır. Kaktüsğn gelişmesi ve büyümesi için gerekli olan maddelerde dikenlerinde bulunur. Dikenler bu sayade kaktüsün ömrünüde uzatmış olur.