Kalp sağlığını tehdit eden risk faktörleri nelerdir?

Kalp sağlığını tehdit eden faktörleri nelerdir?">

2 Beğeni

Kalp sağlığını bir çok şey tetikler kötü bir haber almak kalbi çok fazla yormak spor yaparken çok fazla zorlamak veya kişinin kendini çok fazla yorması kalbin çok fazla yorulmasını neden olur kalp 24 saat çalışmaktadır ve hiç dinlenmez. Kalbi çok fazla yormak kalp krizine neden olur ve kişinin ölümüne neden olabilir.

1 Beğeni

Kalp sağlığını tehdit eden risk faktörleri öncelikle kişinin yaşı, hareketsiz yaşamı, ve aşırı yağlı ve tuzlu beslenmesidir.

1 Beğeni

Kontrolsüz koşular özellikle olumsuz etkiler. Bunun dışında sigara alkol tüketimi de olumsuz yöndr etkiler

1 Beğeni

Kalp sağlığını tehdit eden risk faktörleri nelerdir?

![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1625821606-248951-image.png)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1625821606-248951-image.png) 1. Beslenme alışkanlıkları, kötü ve yetersiz beslenme kalp sağlığını doğrudan etkileyen faktörlerden biri sağlıklı bir kalp için çok yağlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçınılmalı dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenilmelidir.

2. Vardiyalı çalışma, uzmanlara göre gece çalışmak vücudun biyolojik saatini bozduğu için kalp krizi riskinin artmasına sebep oluyormuş.

3. Erken menopoz, Östrojen hormonu kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen bir hormondur. 46 yaşından önce menopoza giren kadınların östrojen seviyesi diğer kadınlara göre daha erken düştüğü için bu kalp krizi riskini arttırır.

4. Hepatit C, bu virüse sahip olan kişilerin kolestrol ve tansiyonu diğer kişilere göre oldukça düşüktür bu durum kalp hastalıkları riskini arttır ve bu virüs kalpte iltihaba yol açabilir.

5. Yetersiz uyku, eğer kişi 6 saatten az uyuyorsa bu kan basıncında yükselme, obeziteye yakalanma, şeker hastalığına yakalanma risklerini arttırır bunlar da kalbe zarar vererek kalp krizi riskini arttırır.

6. Aşırı egzersiz yapmak, egzersiz yapmanın kalp için faydalı olduğu çoğu kişi tarafından bilinir ancak tek bir seferde kişi kendini çok fazla zorlarsa bu kalp krizi riskini arttırır. Tempoyu adım adım arttırmak gerekir.

7. Hareketsiz yaşam, günün çoğunu hareket etmeden televizyon başında geçirenlerin hareket edenlere göre kalp krizi geçirme riski daha yüksektir. Hareketsizlik bir çok hastalığa zemin hazırlar bu da kalbi olumsuz etkiler.

8. Sigara ve alkol tüketimi, sigara ve alkol tüketimi kişinin bağışıklık sisteminii olumsuz yönde etkileyerek kalp ve damar hastalıklarına sebep olur.

9. Mutsuz bir evlilik, araştırmalar mutsuz bir evliliği olan çiftlerin kalp krizine yakalanma riskinin diğer çiftlere göre daha fazla olduğunu kanıtlamış. Mutsuz bir evlilik kişinin sürekli stresli olmasına sebep olur stres hormoları kalp sağlığını kötü etkiler ve kişi stresliyken bütün hayat düzenini bozacak kararlar verebilir bu da sağlığını olumsuz yönde etkiler.

10. Aşırı kilo, fazla kilolar kişinin hareketini zorlaştırır, kan basıncı ve kolestrol seviyesinde değişimlere sebep olur bunların hepsi kalbi olumsuz etkiler kalp hastalıkları riskini arttırır.

2 Beğeni

Kalp sağlığını aşırı stres tehdit edebilir.Sigara alkol gibi sağlığa zararlı ürünler kalpteki damarları olumsuz etkileyebilir.

1 Beğeni

Kalp sağlığını korumak için öncelikle yağlı yemeklerden uzak durmalıyız aksi takdirde kalp damarlarında tıkanıklık gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Aynı zamanda stres ve üzüntü de kalp sağlığının bir numaralı düşmanıdır, olabildiğince stres ve üzüntüden uzak bir şekilde yaşamak daha iyidir sağlık için.

2 Beğeni

Kalp Sağlığını Tehtit Eden Faktörler Nelerdir?

  • Uzun süre hareketsiz kalmak.
  • Aşırı yağlı tuzlu kızartma gibi yiyecekleri tüketmek
  • Alkol sigara zararlı maddeleri tüketmek.
  • Sıkıntı ve stres
  • Düzensiz uyku gibi risk faktörleri vardır.
5 Beğeni

Kalp sağlığını tehdit eden faktörler: yanlış beslenme, hareketsiz bir yaşam, stres…

1 Beğeni

Kalp sağlığını tehdit eden ve kötü etkileyen haraketsizlik ve en başlıca nedeni beslenme iyi değilse bu gibi tehditler sürükler.