Kalsiyum nedir? Hangi besinlerde bulunur?

Kalsiyum nedir?

Hangi besinlerde bulunur?

Faydaları nelerdir?

Kalsiyum vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir elementtir. Genellikle sut ve sut ürünlerinde bulunur.

Kalsiyum sayesinde kemikler güçlenir .Vücutta fazla miktarda bulunur ve dişlerimizi kemiklerimizi besler. Kemik erimesini önlemek için bol bol tüketmeliyiz. Yaşlılıkta kalsiyum depolaması olmayacağı için düzenli olarak tüketirsek osteoporoz gibi hastalıkları bir nevi önleriz.Kalsiyum daha çok yoğurt ve peynir gibi süt ve süt ürünlerinde bulunur.Kalsiyum emilimini arttırmak için D vitaminiyle birlikte almak gerekir.

Kalsiyum, toprak alkalileri grubundan metalik bir element. Sembolü “Ca”dır. İsmi Latincede “kireç” anlamına gelen “calx” sözcüğünden gelmektedir. İlk defa 1808’de Lumphru Davy tarafından kalsiyum hidroksitten elektroliz yoluyla elde edilmiştir.

Kalsiyum vucudun dışardan aldığı besinlerden alınır. Kalsiyum en çok: Peynir ve peynir çeşitlerinde, süt ve kefirde, balıkta, çigdemde, fasulyede, mercimekte ve badem gibi besinlerde bulunur. Bunları tüketmezsek kemik erimesi gibi sorunlarla karşılaşırız.

Kalsiyum kemikleri güçlendiren önemli bir etkendir.Süt peynir ve yoğurt önemli kalsiyum depolarıdır.

Kalsiyum insan kemiklerinin gelişmesi için iyi bir elementtir süt veya süt ürünlerinde bolca bulunur.

Kalsiyum vücut ve kemikte bulunan bir elementtir. Kemik erimesini onler.Kemik ve diş saglığı icin önemlidir.Yogurt ve yeşil bitkilerde çok fazla bulunur.

Kalsiyum özellikle kemikler için çok gerekli bir elementtir. En fazla süt ve süt ürünlerinde bulunur. Badem, çekirdek ve balıkta da bulunmaktadır.

Kalsiyum kemiklerin gelişmesine yardımcı olur. Et, balık ve süt ürünlerinde daha çok bulunur.

Kalsiyum vücudumuzda bulunan ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir elementtir. Özellikle kemik sağlığı ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Süt ve süt ürünlerinde bulunduğu gibi dışardan da takviye yolu ile de alına bilmektedir.

Kemik ve dişlerin gelişimi ve sağlığının korunması için gereklidir.Kanın pıhtılaşmasında rolü vardır.Hücre içi uyarıların iletilmesini sağlar.Kas fonksiyonu ve sinir iletimi için gereklidir. Kalp atımının denetiminde rolü vardır.

Kalsiyum daha çok kas gelişiminde fayda sağlamaktadır ve süt,peynir,yoğurt ve kuruyemişler gibi besinlerde yer almaktadır.Kalsiyum eksikliği kemik,çene,diş,kıkırdaklarda kendini belli etmekte ve eksiklik fark edildiğinde ekstradan takviye vitamin yapılmalıdır.

Kalsiyum, gençken güçlü, yoğun kemikler oluşturmak ve yaşlandıkça onları güçlü ve sağlıklı tutmak için gereklidir. Kalsiyum kemik sağlığı için en önemli iki besin maddesidir.

Kalsiyum nedir ve ne işe yarar?

Kalsiyum yaşam için gerekli olan bir mineraldir. Kemik inşa etmenin ve sağlıklı kalmanın yanı sıra, kalsiyum kanımızın pıhtılaşmasını, kaslarımızın kasılmasını ve kalbimizin atmasını sağlar. Vücudumuzdaki kalsiyumun yaklaşık yüzde 99'u kemiklerimizde ve dişlerimizde bulunur.

Her gün cildimiz, tırnaklarımız, saçlarımız, terimiz, idrarımız ve dışkılarımızla kalsiyum kaybediyoruz. Vücudumuz kendi kalsiyumunu üretemez. Bu yüzden yediğimiz yiyeceklerden yeterli miktarda kalsiyum almak önemlidir. Vücudumuzun ihtiyacı olan kalsiyumu almadığımızda, kemiklerimizden alınır.

Kalsiyum Kaynakları

Gıda en iyi kalsiyum kaynağıdır. Süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri kalsiyum bakımından zengindir. Bazı yeşil sebzeler ve diğer yiyecekler daha az miktarda kalsiyum içerir. Bazı meyve suları, kahvaltı yemekleri, soya sütü, tahıllar, atıştırmalıklar, ekmekler kalsiyum içerir. Soya sütü veya kalsiyum ile güçlendirilmiş başka bir sıvı içerseniz, kabı iyice çalkaladığınızdan emin olun, çünkü kalsiyum dibe yerleşebilir. Birçok gıdaya kalsiyum eklemenin basit bir yolu, yaklaşık 50 mg kalsiyum içeren tek bir çorba kaşığı yağsız süt tozu eklemektir. Hemen hemen her tarife birkaç yemek kaşığı eklenebilir.