Kampana fren nedir? Nasıl çalışır?

Kampana frenin özellikleri nelerdir? Artı ve eksi yönleri nelerdir?

Tekerlekle birlikte dönen dökme demirden yapılan bir parçadır. Kampananın iç yüzeyi balataların sürtünme yüzeyini oluşturur.

Tekerleğe bağlı olan demirden yapılmış bir tencere gibidir frene basıldığında dönmeyen oval bir demir bu tencerenin iç yüzeyine sürtünerek tekerleği durdurur

Kampana Fren Nedir? Nasıl Çalışır?

Kampana frenler , günümüzde gelişen otomotiv teknolojisiyle birlikte bazı araçların arka tekerlerini fren esnasında hızını kesen , aracın savrulmasını engelleyen frenleme sistemidir. Disk frenlere göre yapısı karmaşık ve zor olmasına rağmen , otomotiv üreticileri tarafından maliyeti düşürmek için kullanılır. Uzun süreli frenleme sebebiyle daha çabuk ısınır ve daha geç soğur. Buda ısınan frenlerin tutmaması anlamına gelir.

">

Nasıl Çalışır?

1-) Kampana frenlerde , aynı disk frenler gibi bir piston ve iki fren balatasından oluşur. Gözle görülmesi imkansız olup kapalı kutu içerisinde yer alır.

2-) İçerisinde bazı barındırdığı yaylar sayesinde , frene basıldığı zaman fazladan sürtme oluşturarak yavaşlamayı sağlar. Sert müdahalelerde eğer dört tekerlektede kampana fren sistemi varsa tekerlekleri kilitleyerek (kayarak)durma mesafesini zorlaştırır.

3-) Son olarak kampana fren sistemlerinin iyi çalışması İçin düzenli bakımdan geçmesi gerekmektedir. Frene basıldığı andan itibaren balataların , kampanalara tam değmemesi gerekmektedir. Çok mesafe olduğu zamanda frene ne kadar basılırsa basılsın tutmayacaktır. O yüzden araçlarda otomatik olarak fren ayarlayıcı sistem yer almaktadır.

">

fren kampanasi verilen dönen silindir seklinde bir parcaya disa dogru basan bir dizi papuc veya balatanin uyguladagi surtunmeyi kullanan bir frendir

Kampana firen firen balatalarınin ustünde tencereye benzer bi kapak bulunur firene basıldığinda hidroliğin balatalari şişirerek balatalarin kampanaya baskı yapıp sürtünerek hiz azaltarak firen yapmaya neden olur balatalar bittiğinde firen tutmaz değişilmesi gerekir