Kamuda esnek çalışma saatlerine geçiliyor, değişiklikler yapılacak.

Yeni gelişmeler ile kamu personel rejiminde kökten değişim yapılıyor.
Çalışma saatleri daha da esnetilecek, kamu personeli ailesine ve çevresine daha çok vakit ayırabilecek.

Aslında çok geride kalmış bir uygulamadır, dışarıda komşu olan veya olmayan bütün ülkelerde bu uygulama yıllar önce gelmişti. Sabah uykusuz kalmamaları için saat 10’da giden bir işçi akşam 7’de işten çıkmaktadır ve ailevi durumları olduğu zamanda kolaylıkla izin alabilmektedir. Bizim ülkemizde maalesef bu mevcuttur değildir umarım bu güncelleme ile daha yaşanabilir bir ülke ve sistem içinde oluruz.

Bazı kurumlarda bunun uygulanması mümkün olmayacak.Çünkü bırakın esnek saati işleri yetiştirmek için aşırı fedakarlık gösteren kamu çalışanları var.Aksi durumda mobbingler başlıyor.

Kamu çalışanlarının yüreğine su serpecek nitelikte bir müjdeli haber olan bu konu henüz kesinlik kazanmış değil. Öyle bir kararname yok fakat bu konunun meclis içerisine girebilmesi dahi çok umut verici bir hadisedir. Umarım kamu görevlisi olan arkadaşları sevindirecek haber çıkar. İş saatlerinde azalma olacağına ihtimal vermemekle birlikte, iş başlangıç ve bitiş saatlerinde yapılacak erken saate alma işlemi çok daha olumlu olacaktır.

Çok iyi olmuş, İnsan robot değildir.Ailesiyle geçireceği vakit çoğu şeyden daha önemlidir.İnsanın Ailesiyle beraber stres atar ,eğlenir bizi günlük sıkıntılarımızdan uzaklaştırır.Ruhumuza can katar.

Bu aslında yılların projesi olan fikir. Belki faydası olur. Ancak burada da aksaklıklar çıkabilir. Çünkü insanlar çok sorumsuz. Özellikle vardiya hususunda çeşitli sıkıntılar olacaktır.

Artık dünyada bu böyle. İnsanlar çalışan robotlar gibiler. Bunun karşısını ala bilir. Daha çok dinlenme ve aile saati için kullanıla bilir geriye kalan saatlar.

Aileye vakit ayırmak adına çok iyi bir fikir. İnsanın, sosyalleşmeye ve sevdiklerine zaman ayırmaya ihtiyacı vardır.

Aslında bu durumun hem iyi hem kötü yönü var desem yanılmış olmam .Mesela esnek çalışma saatine geçiyorlar insanlar bu bir disiplinsizlik benim için.Bence herkesin bir saati ve izni olmalı onun dışına çıkmalılar.Eğer bu şekilde esnek çalışma saatleri olursa herkes kafasına göre işe gelir veya gelmez.İşi kafasına göre yönetir.Yani iş ortamı bir disiplin içermelidir.Esnek çalışma saatleri kamu çalışanları için olmamalı diye düşünüyorum .İnsanlar bu fikri çok yanlış kullanabilir.Bir gün bir bakarlar kimse gelmiyor işe.Ama diğer bir taraftan ise esnek çalışma atleti kötüye kullanılmazsa aile ile bol zamanlar geçirebilecek zamanlar doğurmuş olur.Bu da demek oluyor ki çocuklar anneleri ile veya babalarına hasret kalmadan ilgiden uzak kalmadan büyüyecekler.Ama bu şekilde olması için iyiliği suistimal etmemek gerekiyor.Bu şekilde annne ve babalar çocuklarının her anına tanıklık ederler.Çocuklarda anne ve babalarından ayrı zaman geçirmek zorunda kalmazlar.Çünkü bazı ailelerde hem anne hem baba çalışıyor .Çocuk da bakıcının veya dadının yanında büyüyor.En azından bunu önleme fırsatı buluruz.Yani benim bu konuda aslında kafam gerçekten çok karışık.

Kamu personellerinin de sosyalleşmeye sevdikleri ile vakit geçirmeye hakları var. Hayat çalışmaktan ibaret değildir her insan yorulur sıkılır bunalır aslında güzel bi karar olmuş ama daha esnek çalışıldığı için personellerin maaşlarında değişiklik yapılırsa bu adil olmaz. İnsanların robot gibi sistematik olması çok saçma biz nasıl eğlenebiliriz ki ? Sabahın köründe kalkıp akşam aynı saatte evine dönmek ve haftada sadece 2 gün tatilinizin olması çok bunaltıcı bence. İnsanların çocuklarıyla ailesiyle vakit geçirmeye ihtiyacı vardır bu karar son derece iyi olmuş.

Bu sadece kamulara getirilmemeli özelde çalışan personellere de yapılsın bu esneklikler 12 saat çalışanlar mı desem 14 saat çalışan mı seslerini çıkartmıyorlarsa ülkedeki işsiz kalma oranını yüksekliği yüzündendir.Belli çalıştırma sınırı olmalı kamu da 8 ise normal yerlerde de öyle bir sınır getirilmelidir.

Kamuda çalışanlar için çok güzel bir haber ama çalışma saatleri ne kadar esnetilebilir ki. Birde bu uygulama özelde çalışanlar için uygulansa diyeceğim ama maalesef devlet özel yerlere gerekli şekilde müdahalede bulunamıyor. Bu yüzden işverenin böyle bir tolerans tanıyacağını düşünmüyorum . Kaldı ki özel sektörde emek sömürülüyor. Çalışma koşulları çok ağır ona rağmen verilen ücret onu karşılamıyor. Keşke her çalışma alanını kapsasaydi.

Kamu personelleri için gerçekten çok iyi bir haber aile ve çevreleriyle vakit geçirmek çok önemli .

Baska ulkelerde zaten yapilan bu uygulama turkiyeye yeni geliyor ancak gelmesi iyi oldu esnek is saatleri hem halkin islerini daha sakin bir kafayla gormesi hemde stresli bir gunden sonra aileyle vakit gecirememek yerine daha guzel bir aksam gecirmeleri netocesinde iyi olur umarim