Kan pıhtılaşmaması nedir? Kan pıhtılaşmazsa ne olur?

Bir insanda bir yeri kanadığında orda pıhtılaşma olarak kan durmaktadır. Peki ya kanımız hiç pıhtılaşmasa ne olurdu ?

Kişinin bir yeri kanadığı zaman kan katılaşır ve o kanayan yeri durdurur bu yüzden kan pıhtılaşır

Kanın dışarı çıktığı an oksijenle temasıyla katılaşmasına pıhtılaşma denir. pıhtılaşma olmadığı zaman aşırı kan kaybından organlar zarar görebilir, ölümle sonuçlanabilir .

Eğer kanımız pıhtılaşmazsa en basit ifadeyle kan kaybından ölürüz.

Böyle insanlar var malesef.

Hastalığın adı hemofili.

Kalıtsal bir hastalık.

Kan pıhtılaşması vücudun yaralanmış bir yerinden mikrop kapması sonucu oluşur mikrop kana bulaşır ve kandaki suyu tüketir hali ile kan puding kıvamına gelir

K vitamini kanımızın pıhtılaşmasında önemli bir faktördür kanda pıhtılaşma olmazsa aşırı kan kaybı hatta ölümler meydana gelir.

Kan pıhtılaşmaz ise en ufak kesikte bile ölünür. Bu yüzden kan sulandırı kullanırken doktor gözetimi altınsa kullanmalı. K vitamini tüketmeye dikkat etmeli.

Kan pıhtılaşması nedi? kan pıhtılaşmazsa ne olur?

  • Kan pıhtılaşması insanın hayatı için çok önemlidir. Hem olumlu hem de olumsuz etkileri vardır. Kanın pıhtılaşması damarlardaki kanın kalınlaşması tortulaşmasıdır. damarlardaki kanın insanların damardaki kanın normal seviyede pıhtılaşması kaza yaralanma çarpma sonuçlarında yaranın kan pıhtısı sayesinde fazla kanama olmaz. Eğer insanların damardaki kan pıhtılaşmazsa kaza yaralanma gibi olaylarda aşırı bir şekilde yaralar kanadığı için hayati tehlike taşır ve insanın hayatına mal olur ölüme kadar gider.
  • ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1630693898-713601-images-12.jpg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1630693898-713601-images-12.jpg)
  • Kan gereğinden fazla pıhtılaşması vaktinde tedavi olmazsa Kronik bir rahatsızlık olur. Kan pıhtılaşmasının tıptaki adı. Emboli Koagülasyon, d-dimer olarak laboratuarlarda test edilir. Eğer bir insandan yoğun bir şekilde koagülasyon değeri yüksek çıkarsa kan sulandırıcı hap veya İğnelerle 3 ay tedavi verilir. 3 ay içinde kan pıhtılaşması değeri normale indiyse tedavi edilir Fakat eğer durum tekrarlanırsa hasta ömrünün sonuna kadar kan sulandırıcı ilaçlar kullanmak zorunda kalır. Kanın pıhtılaşmaması da çok tehlikelidir. Yanlışlıkla yemek yaparken bir Bıçağın parmağını kesmesi bile kan kaybına yol açar. insanların damarındaki kanın pıhtılaşması normal seviyede olması gerekir. Kanın çok pıhtılaşmada hayati tehlikesi var. kanın pıhtılaşmaması da hayati tehlikesi var. Her iki durumda mutlaka tedavi olması gerekir.
  • Kan pıhtılaşmassa sürekli akar asla durmaz en ufak yaralanmalarda çok ciddi kan kayıpları yaşanabilir en hızlı şekilde hastaneye gidilmelidir.