Kaptan'ı Derya kimdir?

Kaptan’ı Derya kimdir Ve özellikleri nelerdir? Kısaca bilgi verir misiniz?

Osmanlı’da donanmanın başında bulunan kişilere kaptan-ı derya denir.

Osmanlı devletinde donanmadan sorumlu kişilere Kaptan-ı Derya denmiştir. Kanuni döneminden sonra daha etkin hale gelmiştir.

Kaptan-ı derya (Osmanlıca: کاپیتان دریا, Kapitan-i Derya), Osmanlı İmparatorluğu’nda donanma komutanlarına verilen addır.


Osmanlı donanmasının başında yer alan kişilere Kaptan-ı Derya denir.


osmanlı devletinde deniz kuvvetlerinin en büyük askeri ve idari amiridir.

Kaptan-Derya: Donanma komutanıdır. Osmanlılarda deniz kuvvetlerinin ve donanmanın başında bulunan görevlidir.

Osmanlı’ da en büyük donanma komutanlarına verilen isimdir. Kaptanlık rütbesi Sancakbeyi olana verilirdi. Bir diğer adı ise Deniz kuvvetleri komutanıdır. Bu kişiler geminin yönetimiyle en yüksek görevli kişilerdir.

Osmanlı devleti’nde Kanuni Sultan Süleyman döneminde divan divan üyesi olmuş kaptan-ı Derya (Deniz Kaptanı) görev yapmaya başlamıştır. Kaptan-ı Derya’nın görevleri şunlardır:

  • denizcilik işleri ile sorumludur.
  • tersaneye ait görevlere bakar.
  • günümüzde karşılığı ise Deniz komutanlığıdır. Not: kaptan-ı Derya Deniz işlerine baktığı için, denizaşırı ülkelere Fetih yapmak için çok önemli oynamıştır. Özellikle Kuzey Afrika'nın fethedilmesinde önemli rol oynamıştır.
  • Osmanlı Devleti’nde denizlerde donanmadan sorumlu ve donanmanın başında bulunan kimselere Kaptan-ı Derya denilmektedir. Kaptan-ı Derya aynı zamanda büyük Kaptan anlamına gelmektedir. Donanmanın başında bulunan bu kişiler donanmaya yön vermiş ve birçok savaşa katılmışlardır. Kaptan-ı Deryalar özel bir Eğitim’den geçtikleri için harita kullanımları ve gemilere yön verme kabiliyetleri oldukça gelişmiş oldukça pratik bir zekaya sahip insanlardır.