Kar küreme aracı nedir?

image">image
Kar küreme aracı nedir? Kaç çeşit kar küreme aracı vardır? Kapasiteleri ne kadardır

Adı üstünde kar temizlemeye yarayan bir araçtır genellikle ulaşımın zorlandığı yerlerde veya yoğun kar yağışı olan yerlerde kullanılırlar bu aylarda Uludağ taraflarında sık sık görebilirsiniz.

Kar yağışı sebebiyle kapanan yolları açmaya yarayan araç. Özellikle Doğu Anadolu bölgesinde çok kullanılır.

Kar küreme aracı, yoğun kar yağan bölgelerde ulaşım açısından otoyolu kapatan karı temizlemeye yarayan araçtır. Bazen bu araca gerek kalmaksızın inşaat kepçeleri kullanılmaktadır. Ülkemizde genel olarak ege bölgesi ve akdeniz bölgesinde pek kullanılmasa da içanadolu ve doğu bölgesinde kullanımı çok sıktır.

Kar küreme aracı kışın kardan kapanan yolları açmak için kullanılır. Genelde doğu bölgesine çok kar yağar bu karları kürer yolları açar.

Kar temizleme aracı, kış aylarında yoğun kar yağışı sonrasında kapanan yolları açmak amacıyla kullanılan araçtır, yani kısaca karları temizleye yaramaktadır.

kar küreme araçları ismindende anlaşılacağı gibi kışın zorlu şartlarında karlarla kapanan yolları küreleyip yolu tekrar kullanıma açmak amacı ile kullanılır.

Adındanda anlaşıldığı üzere kar küremek için kullanılan araç çeşitli büyüklüklerde olur önünde bir kürek benzeri kazıyıcı gebelerde arkasında römork olur.

kar kürüme araçları genellikle karayollarında yok açmak için kullanılır ama bazı kım ocaklarında kum itmek içinde kullanılır

Rotatif olarak adlandırılır.Kardan kapanan yolları açmak için kullanılır.Önündeki helezon karı bir hazneye itekler ve bu hazneden bir fan yada konveyör aracılığıyla kar aracın yan tarafına doğru savrulur.