Kara Fatma Milli Mücadele'ye Nasıl Dahil Olmuştur?

Kara Fatma milli mücadeleye nasıl dahil olmuştur? Hepimiz onun milli mücadeledeki katkılarını biliyoruz peki ne olmuşta dağa çıkıp kuvay-i milliyelik yapmaya karar vermiştir, bir kadının o dönem kolay kolay yapacağı bir şey değil çünkü bu?

Kara Fatma aşçılık bakıcılık yapmıştır istiklal harbinde 300 kişiye yardım etmiştir

Kara Fatma istiklal harbi zamanlarında 300 kişiye yardım etmiştir aşçılık bakıcılık işlerini yapmıştır.

Üsteğmen Fatma Seher Erden, Kara lakabını ve üsteğmen rütbesini Mustafa Kemal Atatürk’ten almıştır. Aşçılık, bakıcılık, hemşirelik görevlerinin yanı sıra 300 kişiden oluşan bir birliğe de komutanlık etmiştir. Milli Mücadeleye de eşinin şehit düşmesinden sonra girmiştir. Öncesinde eşiyle savaşlara yardımcı olmuş ama eşinin kaybından sonra tamamen dahil olmuştur. Daha sonrasında Sivas Kongresinde Mustafa Kemal’le görüşmek için çabalar ve başarılı olur . İzin ister mücadeleye katılabilmek için. Böylece lakabını ve rütbesini alır ve mücadeleye katılır.

Kara Fatma aşçılık ve bakıcılık gibi görevlerde bulunmuştur. İstiklal Savaşında 300 kişiye yardım etmiştir. Kullandığı lakabı Mustafa Kemal Atatürk vermiştir