Kardeş kıskançlığının nedenleri nelerdir? Kıskançlığı nasıl çözümleyebiliriz?

Kardeş kıskançlığının nedenleri nelerdir? Kıskançlığı nasıl çözümleyebiliriz?

Kıskançlıklar sebepleri şunlardır, mesela sizden küçük biri varsa, anneniz bi yere gittiğinde o küçük kardeşinizi götürür. Sizde keşke ben büyük olmasaydım falan dersiniz. Ama bu belirli yaşlara kadar böyledir. Sonra kardeşinize karşı içinize bir nefret dolar.

Ebeveynlerin küçük çocuğa daha cok ilgi göstermesi ile oluşuyor.Yada evin tek çocuğu olduğu için bi zamanlar bütün ilgi onun üstünde olduğundan dolayı aileye yeni birey katılmasına biraz kendince ilgi göstermiş olabilir .

Kardeş kıskançlığının sebepleri altında aslında ebeveynlerinin çocuklara sergilediği tutum ve davranışlar yüzünden oluşur. Anne ve baba çocuklardan birine daha çok değer verip sevmesi onunla sürekli olarak ilgilenmesi kardeşler arasında kıskançlık duygusunu ortaya çıkarır. Kıskançlık duygusunun oluşmaması anne , baba ve ailede varsa büyüklerin elinde olan bir durumdur. Çocuklara eşit bir şekilde yaklaşılmalı , onlara eşit bir biçimde ilgi göstermeli, birine daha fazla özenme olmamalıdır. Alınacak herhangi birşey varsa hepsine alınması gerekir. Gerekirse aynı alınmalıdır ki daha büyük, daha güzel gibi sorunların çıkmaması için.

Kardeşlerin Kıskanma sebebi bazen anne babalar büyüklere bir şey aldığında küçük kardeşleri almadığı zaman küçük kardeşler kıskanıyor Ama küçük kardeş anne ve baba tarafından fazla ilgi gördüğü zaman büyükkardeşler kıskanıyor. Iki gün önce benim 3 yaşındaki kızım ateşi çok yükseldi ve onun başında beklediğimiz için fazla ilgi gösterdiğimiz için benim 9 yaşındaki oğlumun kıskanıp Ben de hastayım Bana da şurup Verin Benim de karnım ağrıyor bezi ıslatıp Benim de başıma verin işte Mesela küçüğü hasta olduğu için fazla ilgilendiğimiz için o kendisi ilgisiz görüp küçük kardeşinin taktiklerini yapıyordu yani genellikle kıskanmanın sebepleri bunlardır işte.

Çocukları yetiştirme tarzı ebeveynlerden kaynaklanmaktadır ve bu da çocuklarda kıskançlığa yol açmaktadır mesela kısaca şöyle anlatalım iki tane çocuğunuz var küçük olanı daha çok seviyorsunuz büyük olanı ise itiyorsunuz onu seviyor beni sevmiyor bu sefer arada kıskançlık oluyor çocuklarınızı severken lütfen dikkat edelim aradaki kıskançlık kaldırmak içinde iki çocuğunu birden sevmek daha mantıklı ayrım yapmadan

Kıskançlıkların temelinde güvensizlik ve ilgisizlik duygusu vardır. Kardeşler anne ve babasından yeterli ilgiyi görmediğini fark ettiğinde üzerinde olumsuz bir etki oluşacak ve kıskanma duygusu hakim olacaktır. Özellikle kardeşi olan çocuklarda diğer çocuğa ayrılan zamanın azalması, ilginin küçük çocuk üzerinde daha fazla yoğunlaşması kıskançlığı artırabilir. Kıskançlıkla birlikte gelişen öfke, kırgınlık ve kızgınlık aslında kardeşe gibi gözükse de ebeveynleredir. Bu nedenle çocukların birbiri ile rekabet haline gelmesini sağlayacak kızıştırıcı davranışlardan (kötü niyetli olmasa da) kaçınmak gerekir. Örneğin küçük kardeşe “yakında abinin/ablanın boyunu geçeceksin bu gidişle” denilmesi ya da senin saçların neden kardeşin gibi düz değil gibi bir ifade kullanılması çocukta kıskançlığı daha fazla tetikleyebilir. Çocuğunuza gülümsemek ve ilgi ile yaklaşmak bu durumu düzeltmeye yardımcı olacaktır.

Kıskanılma durumu evin küçüğü olursa anne baba o küçük diye ona daha çok ilgi gösterip her istediğini yapıp alıyorlar ve bu kıskançlık durumu olabilr. Tek kardeşsek bazen kardeş istene bilir fakat düşününce onu çok severler şimdi onun istediğini yaparlar düşüncesiyle kıskanma oluşur.

Kardeş kıskançlığının iki sebebi vardır aslında. Biri, anne ve babanın kardeşler arasında ayrımcılık yapması. Diğeri de büyük olanın küçüğe fazla ilgi gösterilecek düşüncesine kapılması. Bu kıskançlık durumu genellikle çocuk yaşlarda görülmekle birlikte, durumun ciddileşme ve psikolojik olarak yansımalarının olması erişkinlikte de kendisini göstermektedir. Kıskançlık hastalıklı boyutlara ulaştığında kardeşler birbirine zarar da verebilirler. Önünü almak için erken dönemde psikolojik yardım alınmalıdır.

Kardeş kıskançlığının sebebi birden fazladır. Mesela bir kardeşe oyuncak alınır ama diğer kardeşe alınmaz. Burada kıskançlık söz konusu olur. Diğer örneğimiz ise bir kardeşe daha pahalı telefon alınır, diğer kardeşe ucuz telefon alınır. Burada da kıskançlık söz konusu olabilir. Bir diğeri ise Kardeşlerden biri istediği yere götürülür, diğeri ise hiç bir yer gitmesine izin verilmez. Bu çeşit kıskançlık sorunlarının öne geçilmesi için aile kavramı çok önemlidir. Sadece o da değil. Kıskançlık oluşmaması için adalet olması şart. Yani eşitlik. Birine fazla verip diğerine az verirsen kıskançlık olur.

Ebeveynlerin çoğu zamanını küçük kardeşlere zaman ayırdıkları için büyük çocuklarında kıskanma hissi oluşur. Kardeş kıskançlığını önlemek için bütün çocuklara zaman ayırmalı, hepsine sevgi göstermek gerekir ve kardeşlerin birbirlerine karşı iyi davrandığına emin olmak gerekir.

Burda en önemli etken ailelerdir.Birine iyi birine kötü davranılırsa aralarında kıskançlık olur buda ailelerin suçudur onun için iki tarafada iyi davranmak gerekir. Kıskançlığı kaldırmak içinde aileler atıyorum iki oğlu varsa ikisinede eşit davranırsa kıskançlık ortadan kalkar.

Kıskanan kardeş, değerinin azaldığını düşünüp kendini daha değersiz hissettiği için kıskanır. Bunu önlemek için ona da değer verildiğini göstermek gerekir.

Kardeş kıskançlığı nedir küçük bir çocuk var ise büyük çocuk onu kıskanır çünkü annesi anca onla ilgilenir bir yere anca götürür.Oysa annesi’de küçük olduğu icin fazla önemser.

Bunun nedenleri çeşitlidir.Büyük kardeş genel olarak küçük doğduğunda onla fazla ilgilenildiğinden bu süreç başlar ve olgunlaşma evresine kadar devam eder.Psikolojik ve normal bir durumdur.Doğruyu onlara anlatmak ile bu sorun çözülür.