Karga mandayı babası hayrına bitlemez atasözünün anlamı nedir?

Karga mandayı babası hayrına bitlemez atasözünün anlamı nedir?

Çıkar ilişkilerini anlatmak adına söylenmiş bir söz. Bir kimse bir kimseye yardım edecekse çıkar gözetir.

Kısacası biri size bir konuda yardım ediyorsa bir çıkarı vardır demek.

kimse bedavaya bir şey yapmaz herkes çıkarının peşindedir bunu anlatmak istiyor

Çıkar ilişkilerini anlatıyor bu atasözünde çıkarı mefaati olmayan kimse birine yardım etmez demek istiyor.

Merhabalar. Bu atasözünde bir iş, bir kişi tarafından başkasına yarar sağlayacak fakat kendisine yararı dokunmayacak şekilde ise mutlaka işin altında yarar sağlayan kişinin çıkarı vardır. Örneğin ben birine terzilik vs bir iş öğretiyorum ve dışardan yararım yokmuş gibi ama aslında ilerde o kişiyi yanımda çalıştırmayı düşündüğüm için öğretiyorum yani çıkarım var fakat gizli bir çıkar.

İlgilerini tek kelimeyle açıklayın. Bir kişi birine yardım etmek isterse, kendi çıkarlarını gözetecektir.

Selam. Bu atasözünde, bir iş birisine fayda sağlar ama kendisine bir fayda sağlamazsa, o işten yararlanan kişi ilgilenecektir. Örneğin, birisine dış dünyadan faydalanmamışım gibi bir terzilik işi öğretiyorum ama aslında o kişiye öğretiyorum çünkü ileride benimle çalışacağımı düşünüyorum, bu yüzden ilgileniyorum ama gizli ilgi alanlarım var.