Karikatür çizerken kullanılan teknikler nelerdir?

Karikatür çizerleri ne tür teklikler kullanarak çizim yapar?

">

 • Karikatür nasıl çizilir,taktikleri nelerdir?
 • portre karikatür; Portre karikatür çizimi oldukça zor olan bir çizimdir.Bu yüzden bu çizimi yapabilmek için becerikli ve yetenekli olmak gerekir. Portre karikatüristler genelde sanatını sokakta icra ederler.Bu sayede de daha fazla kitleye ulaşma imkanı bulurlar.
 • Kolay çizimler ise kara kalem yöntemi ile yapılır.Kara kalem çizimi daha kolay oldugu için özellikle çizime yeni başlayanlar için tercih edilir.
 • Türkiye de ilk kadın karikatürist Selma Emiroğlu dur.Ilk karikatürler ise ilk Türk mizah dergisinde yayınlanmıştır.
 • Karikatürlerin bir çoğunda yazılar kullanılır.Yazısız olanlarında ise verilmek istenilen mesaj, çizilen karakterlerin yüz ifadeleri ile verilir.Bu yüzden karikatür çiziminde yüz ifadesi oldukça önemlidir.Çizimlerin mükemmel olması için çok fazla pratik yapmak gerekir. Yani kesinlikle bir yetenek işidir ve her insan bunu yapamaz.
 • Karikatür çizimi yapmayı kafasına koymuş olan kişi bütün bunların yanısıra kalem,boya,silgi,cetvel,resim kartonu,çini mürekkebi vs. gibi malzemeleri eksiksiz tamamlamalıdır.Sonrasında çizeceği konuyu iyi belirlemeli,teknik bilgi edinmeli ve en önemlisi bu işi severek yapmalıdır.. ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1620695226-676108-20210511-040241.png)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1620695226-676108-20210511-040241.png)

  Portre karikatür portre karikatür oldukça x

  Zor bir tekniktir

  Karikatür gülmeyi seven ve zeki insanların yaşadığı toplumlarda oluşur. Demokrasi ve karikatür birlikte gelişir. Yıllar önce ülkemizde sayısız karikatür dergisi vardı. Gırgırdan Fırt’a kadar. Ne yazık ki şuan yayınlanan birkaç dergi piyasada yaşam mücadelesi vermektedir.Karikatür en güzel sanatlardandır.Özellikle kara kalem tekniğiyle yapılır. Karikatürde çizilen karakter çizimle her şeyi anlatır çoğunda söze bile gerek yoktur.