Karpal tünel sendromu egzersizleri nelerdir?

Karpal tünel sendromu egzersizleri nelerdir? Bilgi verir mısınız

Eğer hastalık başladıysa egzersizlerin pekte önemi yoktur.İlaç fizik tedavi veya cerrahi işlem uygulanmalıdır.Ancak korunmak için egzersizler yapılabilir.Bileklerinizi uzatıp parmaklarınızı gevşetebilirsiniz.Parmakları sıkıp yumruk yapıp bekleyebilirsiniz.

Fizik terapi hareketleri iyi gelir ama hastalığın dereceside önemlidir bu durumda.

Karpal kanal sendromu; median sinirin el bileğindeki geçtiği kanal içinde sıkışması sonucu oluşan hastalıktır.

Karpal kanal sendromu; median sinirin el bileğindeki geçtiği kanal içinde sıkışması sonucu oluşan hastalıktır.

Karpal tünel sendromu bilekten geçen sinirlerin bulunduğu kanalın daralması sonucu sinirlerin sıkışmasıyla ortaya çıkan bir hastalık parmaklarda ve bilekte ağrı ve uyuşma karıncalanma olur rahatlatan sinirlerdeki baskıyı azaltan egzersizler var şöyle yapılıyor önce sağ kol öne doğru uzatılıyor sonra sol el ile sağ el tutulup geriye doğru çekilerek bilekte germe işlemi uygulanıyor on saniye gerilip bırakılıyor aynı işlem tek tek parmaklara uygulanıyor sonra diğer bilek ve parmaklara germe işlemi uygulanıyor.

Karpal tünel sendromunda median sinir, kanalda sıkıştığından yapılan egzersizler bi sinirin rahatlaması için uygulanır. Fizik tedavide kullanılan egzersizlerden biri tendon gliding egzersizleridir. Ayrıca median sinir germesi de uygulanarak tedavi edilebilir ve tendon üzerindeki etkiler azaltılmaya çalışılır. Ağır vakalarda ise daha çok hastalara cerrahi operasyonlar önerilir ve bu cerrahilerden sonra da yine fizik tedavi görmek gerekir.

Karpal tünel sendromu yani el bilek kanalı hastalığı, avuç ile bileğin birleştiği kanalda meydana gelen sinir sıkışmasına verilen isimdir. Öncelikle el ve bileği yorucu, zorlayıcı hareketlerden kaçınmak gerekmektedir. Ofis çalışanları ve uzun süre bilgisayar başında çalışanlar uzun süre sabit olarak mouse tutmamalı aralarda elini dinlendirmelidir. Egzersizleri: Ayaktayken ellerini karşıya uzatıp parmak uçlarını yukarı aşağı doğru esnetmek, elleri yukarı kaldırıp elma toplar gibi avuçları açıp kapatmak gibi egzersizlerle el, el bileği ve parmak hareketleriyle kasları güçlendirmek gerekmektedir.