Karşılıksız sevgi olur mu?

Karşılıksız sevgi olur mu?

Karşılıksız sevgi olur. Diğer taraf sana karşı bir şey hissetmiyorsa zaten karşılıksızdır.

olur tabikide insan birine aşık olur ona bağlanır ama onun haberi olmaz olduğunda oda başkasını sever buda imkasızdır…

olur hatta baya var çoğu kişi karşılıksız seviyor sen onu seviyosundur ama o seni sevmiyordur

Bir karşılık beklemeden masum hislerle sevenler vardır. Ama insan sevgi gösterdiğinde karşısındaki insandan da bu sevgisine bir karşılık bekleyebilir. Beklemek insanı fazlasıyla yorar ve yıpratır. Karşılık bulamayınca çok üzülür ve hep bir ümitle bekler duygularına karşılık bulamasa da yıllarca sevmekten vazgeçmeyen insanlar vardır.

Öncelikle salt sevgi denen şey zaten karşılık gözetmeksizin hissedilir. Karşılık beklemek ve sevilmeyi istemek ayrımını yapmak gerekiyor. Beklenen karşılık yalnızca sevilmekse bu bir karşılık/çıkar sayılmaz. Bunun dışında beklenen her şey, sevginin masumluğuna yazık eden birer gereksizliktir. Karşılık ve sevginin birarada yan yana kullanılması da fazla nahoş, fikrimce.

Karşılıksız sevgi sadece hayvanlarda olur. Karşılık beklemek manevide olur. Ben seni çok sevdim sende beni sev gibi.

Platonik aşktır bu dediğiniz zaten ve olur da ayrıca. Sen elmayı seviyorsun diye elma da seni sevecek diye bir şey yok demişler dimi ? Seversin ama karşılığını alamazsın. İster sevmeye devam edersin istersen de vazgeçersin. Bu senin kalbin. İstediğini yap.

Tabiki olabilir. Her sevgi karşılıklı olacak diye bir şey yoktur. Kimse kimseyi sevecek diyr bir şey de yoktur. Maalesef zordur ama vardır.

bu psikolojiktir. olgun ve kendini bilen biri kendini kontrol eder. takıntılık kötü ve zarar verir. seni sevmeyen birine seviyorum demek bile yanlış bu aşk ya da sevgi değildir.

Bağımlılık yapmadigin sürece olur.

Sevmek,zaten karşılık beklememektir…Bir şeyden ya da birinden karşılık bekleniyorsa bunun adı sevgi değil "menfaat"olur…Birini ya da bir şeyi sevmek tamamen içten ve karşılıksız olmalıdır…
Evlât sevgisi-annelik duygusu
Doğa sevgisi
Hayvan sevgisi
Insan sevgisi
Allah sevgisi

Sevgi insanın içinden gelen bir duygudur. karşılık alınsa da, alınmasa da insan o sevgiyi içinde yaşar, karşılık görmese bile tertemiz ve masum bir sevgidir. Karşılıksız sevgi olması mümkündür. Zaten hiçbir sevgi karşılıklı olarak başlamıyor ki. hiçbir karşılık beklemeden tertemiz duygularıyla sevmek sevginin en güzelidir.

karşılıksız sevgi olur bir insanı sen sevebılırsın ama o senı sevmeyebılır bunada karşılıksız sevgi denir

Karşılıksız sevgi vardır bir insan karşıdaki insanı ilk görüşte sevebilir ama karşıdaki insan ilk görüşte bir şey hissetmez ama bu sevgiyi fark ederse şans vermelidir.

Olabilir hani anne sevgisi vs. olabilir ama aşk ile ilgiliyse bu sağlıklı olmaz bence

Karşılıksız sevgi karşıdaki bireye göre değişir. Annenin çocuğuna olan sevgisi karşılıksız sevgiye örnektir. Bunun dışında kalan sevgiler karşılıklı sevgiye bağlıdır.


Karşılıksız Sevgi = Kişinin karşısındaki insandan hiç bir karşılık beklemeden maddi veya manevi. Karşısındaki insana ilgi duymasıdır.
Karşılıksız sevgi tabii ki olur. Fakat günümüzün ilişkileri genelde maddiyat ve bir beklenti üstüne kuruludur bu yüzden bu tarz ilişkilere pek nadir olmasa da arada rastlamak mümkündür. :grin:
image">image

Elbette olur. Ulaşılamayan her zaman en sevilendir.

Karşılıksız sevgi sevgi deildir. Tek taraflı sevgi olmaz bu bilinmesi gereken gercektir.