Karşımızdakini kırmadan kötü bir huyunu nasıl söyleyebiliriz?

Bazen karşımızdakilirin kötü huyları vardır ve bunu onlara söylemek isteriz ama kırılır diye söyleyemiyoruz. Onlara bunu nasıl anlatabiliriz?

Eğer anlayışlı bir insansa en başından itibaren huyunun nasıl kötü gözüktüğünü söylemen gerekli.

onunla sohbet ederken sanki başka birinden söz ediyormuş gibi ‘‘şöyle şöyle huyları var farkında değil ama beni kırıyor, rahatsız ediyor keşke söyleyebilsem o zaman aramızdaki ilişki çok daha güzelleşecek’’ diyebilirsin.

Herkesin içinde değil yalnız kaldığınızda senin iyiliğin için söylüyorum, yanlış anlama böyle yaparsan daha iyi olur şeklinde söyleyebilirsin.

Bence her türlü kırılacaktır kusura bakma ama böyle yapmasan daha iyi olur diye uyarmak en iyisi

Başbaşa kalındığında sinirli değilken,Güler yüzlü ve yavaş yavaş anlatarak .söyleyebilirisiniz.

iki medeni insan gibi gayet sakin bir şekilde muhabbet sırasında bak senin böyle böyle bir huyun var senin iyiliğin için söylüyorum bunu düzeltmelisin şeklinde söylenebilir.

Anlayışlı Bir Şekilde Fazla Üzerine Gitmeden Söyleyebilirsin

Lafı çok dolandırmadan kişiyi karşımıza alıp yumuşak bir dil ile söylemeliyiz.

Eğer karşınızdaki kişi için yaralı bir şeyse kırılıp kırılmayacağını düşünmemelisiniz uygun bir dille söylemelisinizi.

Tatlı bir dille biraz espiriye vurarak anlatılabilir ben öyle yapıyorum çünkü hoş anlamayan yüne anlamıyor da.

Eğer karşınızdaki insan anlayışlı kabiliyette ise güzel ve tatlı bir dille yanlışını söyleyebilirsiniz O zaman sizi anlayışla karşılar.

Yanlışı yüzüne vurulan insanlar mutlaka kırılır. Amaç onun en kırılmayacak şekilde yüzüne söylemek.

Kötü bir huyu varsa bırakta kırılsın o da sonradan anlar zaten onun iyiliği için yaptığını

Öncelikle yapacağınız uyarı başbaşayken olmalı. Çünkü ortamda başka birileri var iken söylenen uyarı iyi niyetli olsa bile karşımızdaki yinede o ortamda rencide olduğu için kırılabilir.
Başbaşayken bir sohbet esnasında bak güzel arkadaşım beni istersen yanlış anlayabilir, üzülebilirsin ama inanki senin iyiliğin için söylüyorum. Falanca hareketin veya konuşman başka insanlar tarafından yanlış anlaşılabilir seni güç duruma düşürebilir istersen bu huylarını biraz törpüle yinede sen bilirsin senin yapın senin hayatın ama ben arkadaş olarak görevim seni uyarmak diye söyleyip empati kurarak ikna edici bir dil ve mimikle konuşulabilir. Unutmayın ki vücut dili de en az konuştuğumuz dil kadar önemlidir.

Hoşlanmadığınız bir durumu söylemek en doğal hakkımız. Bu anlayışlı bir insan için kırıcı değildir .

Yumuşak ve sakin bir tavırla karşımıza alıp konuşabiliriz belki birinin söylemesi düzeltmesini sağlar.

Karşındaki kişiyi kendine yakın görüyorsan ve gerçekten onun iyiliğini düşünüyorsan kötü huyunu sakin ve doğru bir şekilde söylemen gerekir. Karşı taraf için iyilik yapmış olursun. O da bu iyiliği anlarsa ne mutlu sana. :slight_smile:

Kişi gerçekten anlayışlı biriyse bunu direk söylemeliyiz kolayca anlayış gösterecektir ama anlayışsız biri ise bunu söylemek zor olacaktır kişi çok takabilir ve aranız bozulabilir.

birini kırmak çok kolay eğer bunu söylemek istersek bence onun huyunun aynısını yapmak en doğrusu olur bu sayede gerçeği görebilir arkadaşı ve huyundan vazgeçebilir.