''Kaş yaparken göz çıkarmak'' deyiminin hikayesi ve anlamı nedir?

‘‘Kaş yaparken göz çıkarmak’’ deyiminin hikayesi ve anlamı nedir?


Bir işi deneyimsiz bir şekilde ve bilmeden yapmak zarara neden olur. Bilmediğimiz konularda bilgiçlik taslamamamız gerekiyor . Yanımzdaki insan bizden daha iyi bilebilir o işi .Bu yüzden gösteriş için bilemeyeceğimiz işlere yeltenmemeliyiz.

Bir işi bilinçsiz yapmaya çalışmak ve eline-yüzüne bulaştırmak,düzeltmeye çalışırken daha kötü yapmak…

Kaşını yapmak isterken kişinin gözünü çıkarmak iyi birşey yapmak isterken daha kötü birşey olması durumunda söylenen sözlere denilmektedir. Genelde bu anlamda kullanılır.

Belli bir şeyi düzeltmeye yanda daha iyi hale getirmeye çalışırken beraberinde farklı olumsuzluklar doğurabilen durumlar için kullanılır.

“Kaş yapayım derken göz çıkarmak” deyiminin anlamı şu şekildedir:

Herhangi bir kimse herhangi bir kimseye iyilik yapmak isterken daha beter yapması, iyi etmek isterken daha kötü etmesi anlamında kullanılan bir deyimdir.

image">image

Birisine bir iyilik yapmak isterken istenilen sonucun alınamayıp durumun daha kötü olmasıdır.

“Kaş yaparken göz çıkarmak” deyiminin hikayesi

Hikayeye göre zamanın birinde kalemkar denilen bir kadın düğünde gelinin yüzüne makyaj yapacakmış. Kalemkarlar özel kalemlerle gelinin kaşlarına ve gözlerine şekil verirlermiş. Bu faaliyetler yapılırken adetler üzerine düğün evinde davetli olanlar da sazlar eşliğinde oyunlar oynarmış. Ortada oynayan genç kızlardan birinin ayağı kaymış ve nasıl olmuşsa kalemkar kadına çarparak yere düşmüş. Kalemkar kadının elindeki sert uçlu kalem de ne yazık ki gelinin gözüne batmış ve gelin kör olmuş.

‘‘Kaş yaparken göz çıkarmak’’ deyiminin anlamı

Bir iş yaparken mutlaka dikkatlice ve titizlikle yapılmalıdır. Yapılan iş her ne olursa olsun gerekli özen ve titizlik gösterilmezse neticede fayda dokundurmak istenirken tam aksine hiç istenmeyen zararlar verilebilir.

Eğer ki kişi yaptığı işe gerekli önemi verir ve işini ustalıkla, itina ile yaparsa hem istenilen faydalar vücuda gelmiş olur hem de gelebilecek olan zarar da ziyan da o nisbette az olur.

Bir işi yapmaya çalışırken başka bir işi bozmak ya da bir şeyi onarmaya çalışırken daha büyük bir hasara sebep olmak anlamındadır.

Kaş yaparken göz çıkarmak deyiminin anlamı

Bir işi yapayım derken, yapılmış olan başka bir şey bozmak, yıkmak anlamındadır. Bir olguyu düzeltmek gayesiyle işe koyulup daha da içinden çıkılmaz bir hale getirildiğinde bu deyim kullanılır.

Yolunda gitmeyen bir şeyi düzeltmek için uğraşırken normal olan bir şeyi bozmak anlamında kullanılan bir atasözümüzdür

Bir işi çok biliyormuş gibi işe kalkıp o işi berbat hale getirip o işin üstesinden gelememek böyle insanlar için kullanan bir deyimdir.