Kastil sabunu nedir? Nerelerde kullanılır? Faydaları nelerdir?

Kastil sabunu nedir? Nerelerde kullanılır? Faydaları nelerdir?

">

Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve hint yağından yapılan kastil sabunu, doğal ürünleri sevenler için çok kullanışlıdır. Bence kimyasal ürünleri kullanmaktansa doğal ürünleri kullanmak daha faydalı olabilir. Kastil sabunu saç dökülmesini engeller, yüzünüzde kullandığınızda ise yüzünüzü temizlerken , nemlendirir ayrıca sabunun içeriğindeki yağlar sivilce gibi sorunların giderilmesine de yardımcı olur. ev hanımlarının dikkatini çekecek olan nokta ise kastil sabunu ile hazırlanabilecek temizleyiciler ise inatçı lekeleri temizlemede mesela evinizdeki pencere çerçevelerindeki biriken kirleri, zemini paspaslama da ve birçok ev temizliğinde kullanılabilir. Bitkilerdeki böceklerin bulunduğu yerlere ya da bitkinin kök kısmına sabundan yapacağınız karışımı püskürterek böceklerden kurtulabilirsiniz.

Kastil sabunu hayvansal yağ sentetik madde içermemektedir. Tamamen bitkisel bir sabundur. Bu sabun sıyı veya katı yani kalıp şeklinde olabilmektedir. İsmini ispanyolların castile bölgesinden almıştır. Geleneksel olan bu sabun zeytinyağdan yapılmaktadır. Fakat günümüzde bazı yerlerde hint yağı kenevir yağından da yapılıyor. Avakoda ve ceviz yağlarıda kullanıldığı görülmüştür. Bu yağ sabunun köpürmesi temizlemesi ve benzeri özellikte olmasını sağlıyor. Bu sabunu vücudunuzun her yerinde kullanabilirsiniz. Fakat sadece vücut temizliği için değil ev temizliği için de kullanıldığını bilmelisiniz. Son bir not olarak ise saçlarınız boyalı ise saçtaki boyayı akıttığıda görülmüştür bu nokta önemli.

Kökeni İspanya’nın Castille bölgesine ait olan tamamıyla bitkisel olan bir sabundur. İlk zamanlarda sadece zeytinyağı kullanılarak yapılan bu sabun, günümüzde avakado, badem, ceviz, hindistan cevizi ve kenevir yağlarının bir kısmının karışımıyla elde edilmektedir. Sabunu eritip içine bal katarak saç bakımı için bu sabunu kullanabilirsiniz. Evinizin, vücudunuzun temizliği için rahatlıkla kullanabileceğiniz bir sabun türüdür.