Kavalye Nedir?

Özellikle Mezuniyet Dönemlerinde Karşımıza Sıkça Çıkan Bu Sözcük Nereden Gelmektedir ve Anlamı Nedir?

Kavalye erkeklere söylenir organizasyonlarda kadına eşlik eden erkeklere kavalye denir. Mezuniyette veya herhangi bir organizasyonda karşımıza çıkar çünkü kimse tek gitmek istemez.

Özellikle filmlerde ve gençlik dizilerinde karşılaştığımız bu kelimenin anlamı balo gibi yerlere giderken partnerinin olmasıdır. Genellikle kızların erkekler için kullandığı bir kelimedir. Dizilerde kızların erkeklere “benim kavalyem olur musun” şeklinde sordukları bir sorudur.

Kadına dansda eş olan ya da bir yerde toplantıda arkadaşlık eden erkek.

Kadınların erkekler için kullandığı kavalye balo gibi kutlama yerlerine giderken yanınızda olan kişiye verilen isimdir .

Kavalye Fransızca kökenli olup dilimize aynı şekilde geçmiştir. Tabi söylenişi bizde biraz daha farlıdır. Kavalye, balo, davet, dans, mezuniyet balosu gibi etkinliklerde kadınlara bu etkinliklerde eşlik eden onunla dans edip vakit geçiren erkektir. Genelde Amerikan filmlerindeki kolejden mezun olacak gençlerin sıkıntıyla çözüm aradıkları bir olay olarak biliriz. Bizim ülkemizde henüz bu şekilde bir adet henüz tam anlamıyla oturmuş değildir.

Kavalye kelimesi Fransızcadan bize aktarılmıştır. Dans partneri olarak bilinir.
Herhangi bir dans, şov, balo, yemek daveti, lise veya üniversite mezuniyetlerinde veya eğlence bölümlerinde bir kadına dansta eşlik etmek veya giderken ona arkadaşlık yapmaktır.
Herhangi bir dans eğitimi sonrasında bir gösteride veya yarışmada eşlik eden kişilere de kavalye adı verilir.
Kavalyelik yapar mısın? gibi sorularla sık sık bu kelimeyi duyabiliriz.
Avrupa gibi kısımlarda daha yaygın görülürken ülkemizde daha az rastlanır.

Kavalye, Fransızca kökenli bir kelime olup, dansta bayana eşlik eden bayanla dans eden kişiye kavalye denmektedir, Fransızların baloda kullandığı kelime olup günümüzde de yayılmış bir kelimedir, özellikle lise veya mezunut gecelerinde bir erkeğin kendine eş olarak gördüğü kişiye teklif etmesidir, teklife kabul ederse birlikte o gün geldiğinde dans etmeye çıkmasıdır, özellikle böyle günlerde her erkek kavalye olmak ister.

Kavalye bir ortamda bize eşlik eden kişiye takılan isimdir. kavalye kelimesi daha çok balo, partilerde kullanılır. Kavalyelik eşleriyle genellikle dans ederler.

Kavalye , mezuniyet törenlerinde , sünnet düğünlerinde , düğünlerde , nişanda , kınada , nikahta yani kısacası her eğlencede bulunan bir terimdir. Erkek ve bayan dans etmesidir. Erkek kişiye kavalye denir.

Çiftlerin katıldığı organizasyonlarda erkeklere kavalyelik denir kavalyeler kadınlara eşlik eden erkeklere denir

Resmi ya da yarı resmi toplantılarda kadına arkadaşlık eden ya da dansta yine kadına eşlik eden erkektir. Kadının buradaki rolüne de “dam” denilir. Bazı yerlere “damsız girilmez” kuralı getirilir ama “kavalyesiz girilmez.” şeklinde bir kurala şimdiye kadar hiç rastlamadım. Ayrıca kavalye denilince nedense aklıma hep uzun kuyruklu şık ceketli Avrupai ve centilmen tipler aklıma gelir. Zaten kavalyeyi “centilmen” erkek olarak açıklamak da mümkün sanırım.