Kavga etmek günah mıdır?

Kavga etmek dinimizce yasaklı olan hareketlerdenmidir?

Kavga etmek günahmıdır?

Müslümanlar için konuşuyorum. Bir mümin diğer bir müminin kavga etmeyi bırakalım, kalbini dahi kırmamalıdır. Dinimizce kavga etmek birbirimizi kırmak tabiki de günahtır.

Buradaki ‘kavga’ olgusunu hak yeme üzerinden ele almamız gerekir. Savunma amaçlı saldırıda içine girişilen kavga, günah, mekruh ve vebal açısından bakılmaz. Bu bir duruştur. Ancak karşı tarafın hakkına müdahil bir anlayış bir nevi çalmaya teşebbüs olur ki buradaki çalma illa ki bir madde değildir. Birinin gönlünü kırmak dahi ruhsal kavgaya girer. Eğer siz nazarla bakarak ve sözle dahi kalp kırdığınızda bir kavganın içinde olursunuz ve karşı tarafın ruhsal dengesini bozduğunuz için hak yemiş olursunuz. Bu durum gerçek kavgada da aynı mantıktan ilerler. Yumruğu çaktığında eğer mütecaviz olan sen isen hak yemişliğinden dolayı günahın girdabından çıkamazsın. Savunmada isen, bir yumruk daha çak; helaldir.

Dinimizde kavga etmenin günah yada yasak olduğu herhangibir şekilde belirtilmemiştir. Fakat dinimize göre birine zarar vermek , kırmak yada incitmek günahtır. Hatta dinimizde bır karıncayı dahi incitmememiz gerektiği belirtilmiştir.

Müslümanın müslüman ile kavga etmesi , kötü sözde bulunması günahtır ama peygamber efendimiz şöyle bir sözü var "bir yanlış gördüysen elinle düzelt, elinle düzeltmiyorsan dilinle düzelt dilinlede duzeltemiyorsan Allaha havale et. Burda elinle düzelti yorumlayın artık siz.

Yani aslında şöyle düşünün, birinin kalbini kırmak bile günah. Bu kişi anne babaysa, onlarla kavga ediyorsanız o zaman tabiki çok da günah… Ama kırmadan incitmeden konuşmakta bir sakınca yok. Kimsenin kimseyi kırmaya üzmeye hakkı yoktur çünkü. O kulu Allah çok seviyor olabilir…

Evet dinimizce biriyle kavga etmek birinin kalbini kırmak ya da zarar vermek günahtır. Buna sebep olan maalesef insanların içindeki mani olamadığı nefistir

Hz Alinin bir sözü vardır elini diline beline sahip ol diye halifenin bu sözünden çıkardığımız günahtır.

Kavga etmek günah olup olmadığı ile ilgili olarak kesin bir emir yoktur. Sadece peygaber efendimizin hadislari mevcuttur. Kavga etmek elbette ki dinimizin öğretisine ters düşen bir durum bunun yanında hukuk çerçevesinde de kavga etmek yasak toplumsal kuralların işlediği topluluklarda suç ve kabahat olan bir davranışın aynı şekilde dinimizde de günah veya mekruh olabilmesi doğaldır. Bence kavga etmek günahtır.

Islam dini barışın dinidir , müminler Hz Muhammedin sünnetlerine uyarak yaşamalılardır, Hz Muhammed haksızlığa uğradığında hakkını arardı ancak insanlara daima gülümser ve kalp kırmazdı, biz de müminler olarak barış içerisinde ve dostane bir şekilde yaşamalıyız.

Kavga etmek günah veya değildir i tartışmaktan ziyade bir müslüman bir sorun karşısında bunu karşılıklı konuşarak orta nokta bularak her iki tarafın gönlünü ederek yapması gerektiren bir husustur.

Dinimiz yanlış olan ve kötü olan her şeyi yasaklamıştır. Kafirler ile bile onlar sizinle cenk etmedikçe onlara saldırmayınız buyurmaktadır. Mümin müminin kardeşi ise ona zarar verecek hareketlerden manen ve fiziken kaçınmalıdır.

Günde yaklaşık 2-3 saatim bilgisayar başında geri kalan 9 saat okul , 9 saat uyku 3-4 saatide telefonda geçiyor yani yaklaşık günde 6-7 saatim teknolojiyle geçiyor hiç farkında bile olmadan bağımlısı olmuşuz.

kavga etmek günah değildir fakat toplumumuzda ön görülmeyen şeylerin en başında gelir yani günah olmasa bile hiç hoş olmayan bir davranıştır.

Kavga etmek karşındakini incitmek İslam dininde kabul edileme ama kendini savunmak yani nefsi müdafaa tabiki kabul görülebilir.

Şimdi burada bir sorun var; kavga vaaar, kavga var. Bir tür kavga var ki o gerçekten günahtır. Kavga edenler haksızdır. Ancak başka bir kavga var ki kişinin kendini müdafaa etmek için kavga etmek zorundadır. İşte bu tür kavgalara girmek günah değildir.

Dinimizde bildiğim kadarıyla birinin kalbini kırmak bile büyük günahken birine zarar vermek elbette günahtır. Ama kendinizi savunuyorsanız buna birşey diyemem elbet.

şimdi kavga etmenin günah olup olmamasıyla alakalı konular az ama benim bildiğim kavga etik ten sonra o kişiye küsersen üç gün boyunca barış masan günah birde kavga esnasın da arkadaşının kalbini kırarsan oda günah ve lev ki vurarak bile kırsan günah diyolar ama ihtilaf var o yüzden günah yada haram dememiz biraz zor.

Bazen insan kendini tutamayacak bir raddeye geliyor günah olsa da o an sinirle yapılan birşey sonuçta önemli olan daha sonra barışmak ve küllüğü devam ettirmemek .

Kavga etmek günah olmasa da bence yanlış bir davranıştır. İnsanlar bazen dayanamayacak raddeye gelip kavgaya başvurabiliyorlar fakat çok yanlış. İnsanlar konuşarak da gayet iyi anlaşabilirler. Dinimiz de barışı önermektedir bundan ötürü kavga etmek dinimizce de doğru değildir.