Kayak sporu nedir? Nasıl yapılır? Türkiye’de yeterli alanı var mı?

Kayak sporu nedir? Nasıl yapılır? Türkiye’de yeterli alanı var mı?

Kayak sporu uygun kalın kıyafetler ve Düz tahtalar üzerine sabitlenen ayaklar ile yön verici çubuklar ile yapılır ülkemizde birçok kayak merkezi vardır.Palandöken,Kartal kaya,Uludağ ve niceleri ama kayak sporuna teşvik ve ilgi az olduğundan maalesef çok tercih edilmiyor değilse yeterli alan çok fazla.

Kayak Sporu Buz Veya Kar Üstünde Yapılır. Kalın Kıyafetler Ve Özel Elbiseler Kullanılmaktadır.


Kayak sporu buz veya karın ustunde yapilir.Kayak yapmak icin uygun ,kalyn kiyafetler giyinir. tepe bir noktadan aşağı doğru karın üzerinde yere düşmeden ulaşmayı amaçlayan bir düzene sahiptir.Ayaklara bağlanan düz tahtalar ve yön değistermesi icin de 2 tane yanlarında çubuk vardir.

Kayak sporu ülkemizde geri kaldığımız bir spor dalı. Ülkemizde kaliteli tesislerin olmadığından gelişimi yavaş bir spor. En son Erzurum da yapılan tesis 2 yıl sonra çökmüştü. Bu şartlarda gelişimde zor tabi. Ülkemizde Uludağ, Kartepe, Palandöken, Erciyes, Davraz gibi kayak tesislerinde kayak, snowboard vb yapılabilmektedir.

Kayak sporunun ülkemizde yeteri kadar alanı olduğunu düşünüyorum.Ülkemizde birçok tesisi vardır.

Kayak sporu buz veya karın üstünde yapılan bir spordur. Kayak yapmak için uygun kalın kıyafetler giyinilmektedir. tepe bir noktadan aşağı doğru karın üzerinde yere düşmeden ulaşmayı amaçlayan bir düzene sahiptir. Ayaklara bağlanan düz tahtalar ve yön değiştirmesi için de 2 tane yanlarında çubuk olmaktadır. Bir çok kayak yerleri vardır bunlar: uludağ, erciyes, palandöken vb.