Kayısı yağı nedir? Nasıl kullanılır? Faydaları nelerdir?

Kayısı yağı nedir ? Kayısı yağı cildimizde ne gibi etkilere sebep olur ? Bu yağ ile yapılacak alternatif kür ve maskeler neler olabilir ? Bilgi veriniz.

Kayısı yağı, kayısının çekirdeğinden ezilerek üretilir. Çıkan acı özüt E vitamini açısından zengin olduğundan cilde çok iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca temre, egzama gibi cilt rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Bu yağ, cilde masaj yapılarak uygulandığında çok iyi sonuçlar gözlemlenmiştir.

Kayısının yağını soğuk press makinesi ile sıkılarak elde edilen doğal bir yağdır.İcerisinde bol miktarda bulunan yağ asitleri ve antioksidanlar ve aynı zamanda A,B,C,D E ve K vitaminleri ile tam bir şifa kaynağıdır.Demir, magnezyum, potasyum,sodyum ve bakır gibi içerisinde bulundurduğu mineraller ile çok faydalı bir besindir. Kansızlığı giderir.Kalp dostudur. Yemeklerde ve pastalardada kullanilabilen kayısı yağı kolesterolü dengeler. Cilt için çok iyi bir bakım yağıdır. İçeriğindeki faydalı asitler ile cildi besler ve nemlendirir. Ciltteki egzema gibi problemleri giderir. Hormonları dengeler. Bebek ciltlernde bile güvenle kullanılabilir. Göz altı torbaları ve sisiliklerinde etkilidirler. Saç derisine masaj yaparak uygulayın ve saç derisini besleyerek saçların daha yumuşak ve canlı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Kayısı yağı ; kayısı meyvesinin soğuk pres olarak sokulup yağının çıkarılmış halidir. Kayısı yağından bir çok vitamin ve minareler bulunmaktadır. Bu sayarsa kaşığı yağını cildine sürerseniz nemlendirici , canlandırıcı , tazeleyici etkiye sahiptir. Kayısı yapı cilt hastalıklarında da sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca saç bakımı için de oldukça yararlıdır saçı nemlendirici ve saç derisindeki kaşıntıları yok eder.