Kedi ile birlikte yaşamanın insan sağlığına faydası nelerdir?

Kedi ile birlikte yaşamanın insan sağlığına faydası nelerdir?
image">image

Bana göre kedi ile yaşamanın insana fiziksel anlamda bir faydası olduğunu sanmıyorum
Psikolojik anlamda onunla bir bağ kurulabilir. İyi bir arkadaş olabailir hayvanlar bize. Birde şu hayvan cinayetleri olmasa daha güzel olurdu.

Oy yerim ben onları. Şu hayvan kucağıma gelip sırnaşınca böyle homur homur bir ses çıkarıyor ya masaj gibi geliyor insana. Bir kere sizi oturduğu yerden ısıtıyor, siz bağırırsanız bir başkasına size de tepki veriyor. Bundan daha güzeli var mı… Beni psikolojik olarak aşırı mutlu ediyor. Ben kedili evlerde kaldım birçok kez. Sokaktakileri de seviyorum gördüğüm zaman. Sağlık adına bir kere moralinizi yükseltiyor, sizi gülümsetiyor hayvan. Daha ne olsun.:slight_smile:

İnsanları tanıdıkça nedense daha bir hayvan sever oldum. Evimde kedim var ve çoğu insandan daha sadık daha samimi geliyor. Peygamber efendimizin bile kedisi varmış ve o da kedileri çok severmiş. Dinimizde kedinin içtiği sudan abdest bile alındığı yazar. Kedileri sevin,hayvanları sevin onlar zararsız canlılar tek istekleri yemek ve su. Siz onlara istediklerini verdiğinizde emin olun size fazla fazla sevgi olarak geri dönecektir.

ruha faydaları olabilir. yalnız yaşayan biri ise eğer yalnızlığını kedi giderebilir. kedi ona dost,arkadaş olur. ruhen kendini iyi hissetmesini sağlayabilir.

En kötüsü bile kendinizi yanlız hissetmezsiniz.Samimi bir dostunuz olur.Dinimiz de hayvanlara düzgün davranmamizi onlari sevip saymamizi emreder.Bu yüzden onlarla dost olmalıyız.image">image

Aslında Kedilerle birlikte yaşamanın insanlara sadece psikolojik olarak iyi geldiği düsünülür. Halbuki aslında sadece psikolojik değil ; fiziksel olarak da faydalıdırlar. İnsan vücudunda bazı hastalıklar propriosepsiyon denilen pozisyon hissinin ve Duyu hissinin kaybına neden olur . Kedilerin dokunmaları insan vücudunda proprioseptif girdiler sağlar; yani duyu girdisini arttırır. Bu nedenle insanlar için aslında faydalı olabilirler

Kedi ile birlikte yaşamanın insan sağlığına bedensel olarak faydalı olmanın yanında zararları vardır. Kedilerin dışkısında bulunan bir madde yada kedi kılları gözü kör edebileceği gibi kıllarının mideye yada ciğerlere yapışma ihtimali bulunuyor. Fakat öte yandan psikolojik olarak insanı rahatlatan bir yapıya sahiplerdir. İnsanların sahiplenici bir yapıları oldukları için bir hayvana sahip olmak ruhen insanı huzura erdirir.

Kedi ile yaşananın herhangi bir sakıncası yoktur. Yalnız kedinin hijyenine dikkat etmek lazım evi düzenli olarak havalandırmak ve temizlemek gerekmektedir.

Eğer kedi tüyüne karsi bir alerjiniz yoksa kedi bealemek cok keyiflidir.
Özellikle çocuklara hayvan sevgisini asilamak ve diğer canlilara karşi duyarli olmak adına cok farklıdir.
Çocuklarınız ve sizin icin arkadaş canlisi bir aile bireyine dönüşebilirler.
Cok iyi bir oyun arkadasidir.
Naif ve sevgi arsizi bir canlidir.

Dünyanın en güzel varlığı diyebiliriz. :heart_eyes: İki tane kedim var ve onlarla vakit geçirdikçe hayat benim için daha güzel olmaya başladı.

Çocukluğumdan beri kedi besliyorum.Bir evde kedi yoksa ben o eve ev demem.İnsanın sinirini,sitresini alıyor.Görmem bile yetiyor evin içindn dolaştığını görmek bile mutluluk verici.Ben onları merhem olarak görüyorum hayvan severler insanlarla anlaşmak,uzlaşmak daha kolay ılımlı merhametli oluyorlar.Kalp krizi riskini azaltıyor diye duymuştum.

1- Kalp ve dolaşım sisteminize yardımcı olur
2- Bağışıklık sisteminize yardım eder
3- Alerjilerden ve solunum rahatsızlıklarından uzak tutar
4- Tansiyonunuzu düşürür

Kedi ile yaşamanın insan sağlığına hiç bir faydası yoktur. Aksine zaraelaeı vardır. Çünkü kedi kıllı bir hayvandır. Tüyleri her an insan boğazına kaçabilir.

Kediler oldukça sevecen dost canlısı varlıklardır.Evde kedi beslemek ise bazı insanlar için en güzel duyguyken bazıları için ise çekilemeyecek bir durum olabiliyor.Çünkü çoğu insan kedi kılının insan sağlığı iç n zararlı olduğunu bildiği için onlardan uzak durup evde kedi besleme düşüncesine ters tepki verebiliyorlar.Aslında kedi kılı ne kadar zararlı olsa da kedilerin insan sağlığına faydaları da o kadar fazladır.Örneğin kedi olan evde solunum rahatsızlıklarıyla karşılaşmasınız.Kedi tansiyonu düşürür ve felç riskini azaltır.Kalp ve dolaşım sisteminize yardımcı olur.O yüzden evde kedi beslemek tüylerini dönmediği sürece o kadar da kötü bir durum değil aslına iyi bir durumdur.

Evde kedi beslemenin psikolojik faydaları vardır. Onunla vakit geçirmek, oyunlar oynamak insanı mutlu eder. Onun dışında bakımına özen gösterilmeli ki bir alerjik sorun yaşamasın bakan kişi.

Bir canlı ile grup bağı oluşturmak insanların ihtiyacı olan ve kişiyi rahatlatan bir şeydir, insan yanında birinin olduğunu bilmenin verdiği güvenle ruhen daha sağlıklı olur. Eğer evcil hayvanınız ile olumlu bir ilişkiniz varsa bu sizin sosyal özgüveninizi arttırabilir. Kedi bu konuda güzel bir seçimdir çünkü bir köpek gibi sürekli ilgi istemeyen, daha uysal yapılı bir canlıdır.

İnsana sorumluluk sahibi olmasını sağlar. Ayrıyetten oyun oynayarak mutlu olmanızı yeri geldiğinde egzersiz yapmanızı sağlar yani diyeceğim şu ki hem fiziksel hemde ruhsal olarak iyi yönse etkilenirsiniz.