Kedi tırmalaması için ilk yardım yöntemleri

Kedi tırmalamasına ne iyi gelir? İlaç dışında hangi yöntemler uygulanır?

Öncelikle kedinin kuduz olup olmadığını konrol etmemiz gerekir. Daha sonra ise yaranın olduğu yere soğuk su ve sabun ile temizledikten sonra yaranın üstünü kapatmayarak yani hava alacak şekilde en yakın sağlık kuruluşuna gidip kuduz aşısı yapılması gerekir.

Eğer kediniz evcil ev kedisi ise sorun yok. Çünkü oyun amaçlı istemeden sizi tırmalayabilirler yada yanlışlıkla bir yerine kuyruğuna basarsanız. Sağlıklı bir hayvan kedi ya da köpek durup dururken sizi tırmalamaz ya da ısırmaz. Kedi tırmaladığında yada ısırdığında tırnak yada ağzında bakteriler barındırdığından ısırılan yer sabunlu su ile güzelce yıkanıp temizlenir. Tedbir amaçlı baticon sürebilirsiniz. Eğer bilmediğiniz sokak kedisi ise yine tedbir amaçlı bir hastaneye giderek kuduz aşısı olmanızı tavsiye ederim.

Bildiğiniz bir kedi ise yarayı temizleyip, baticon sürerek mikrobunu kırılmasını sağlarız.
Tanımadığınız ve şüphelendiğiniz bir kedi ise yukarıda işlemleri yaptıktan sonra bir hastaneye giderek kuduz aşısı olunmalıdır.

Tırmalayan kedi, ev kedisi dahi olsa tırmalamadan dolayı yara açılan bölge hiç vakit kaybetmeden sabunlu su ile iyice yıkanmalıdır. Kedi tırmığı hastalığı diye bir hastalık ev ya da sokak kedilerinden bulaşabilir, bu kedinin ağzında bulunan enzimler ile alakalıdır ve bu enzimlere alerjisi olan her insanda enfeksiyon belirtileri görülebilir.

Tırmalayan kedi sokak kedisi ise kuduz aşısının olup olmadığını bilemeyiz. Bu yüzden mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmemiz gerekir. Fakat sağlık kuruluşuna gitmeden önce tırmanan bölge sabunlu su ile iyice yıkanmalıdır, sabunlu suyla yıkanan bölgeye kuduz ve diğer organizmaların bulaşma riski oldukça düşer.

Çok zararlı değildir. Tırmalanan bölgeyi suyla temizleyip kolaya süremiz yeterli olacaktır.

Sağlığını çok kötü yönde yönde etkileyecek şekilde kedi tırmalamaz ufak bir acıtır hafiften kanayacak gibi olur ama bazı kediler ev kedileri değil sokak kedileri yemek filan verirken sevmeye kalkarken tırmaladığı zaman bazen derin kesebiliyor hemen kan akmaya başlıyor lakin sağlık hizmeti alacak derecede değil bu durumda kolonya ile temizlemek lazım aşırı bir kesik olduysa temizleyip yarayı sarmak lazım ama sorun çıkmaz sonuçta paslı değil çivi değil kendi başımıza halledebiliriz.